BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Spain Open 2001  
Tenerife, 13 - 17 June
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 15 Jun Emanuel-Tande BRA Milian Carvajal-Ramirez Bernal CUB 2-0 (21-14, 21-17) 0:34
2 15 Jun Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Kobel-Heuscher SUI 0-2 (16-21, 17-21) 0:32
3 15 Jun Fabio Diez-Correa ESP Berger-Stamm AUT 0-2 (17-21, 17-21) 0:38
4 15 Jun Pimponi-Raffaelli ITA Wong-Metzger USA 0-2 (16-21, 11-21) 0:29
5 15 Jun Blanton-Fonoimoana E. USA Canet-Hamel FRA 2-0 (21-17, 21-12) 0:37
6 15 Jun Martinez-Salema ARG Zahner-Prosser AUS 0-2 (18-21, 19-21) 0:41
7 15 Jun Rogers-Holdren USA Maaseide-Horrem NOR 1-2 (21-19, 19-21, 20-22) 1:09
8 15 Jun Heyer-Egger M. SUI Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (18-21, 17-21) 0:35
9 15 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Delfosse-Melis BEL 2-0 (21-11, 24-22) 0:38
10 15 Jun Marcio Araujo-Adriano BRA Sinjin Smith-Henkel USA 2-1 (15-21, 21-17, 15-9) 0:56
11 15 Jun Berg B.-Dahl SWE Baracetti-Conde ARG 0-2 (15-21, 15-21) 0:44
12 15 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Zé Marco-Pará BRA 0-2 (14-21, 22-24) 0:39
13 15 Jun Child-Heese CAN Palavecino-Depiaggio ARG 2-0 (21-18, 21-19) 0:44
14 15 Jun Slack-Novosel AUS Bosma-Cotrino ESP 0-2 (13-21, 27-29) 0:42
15 15 Jun Holden-Leinemann CAN Ahmann-Hager GER 2-1 (15-21, 21-16, 15-9) 0:54
16 15 Jun Kais Kr.-Kais Ka. EST Ricardo-Loiola BRA 0-2 (18-21, 14-21) 0:31
Round 2
17 15 Jun Emanuel-Tande BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-16, 21-14) 0:36
18 15 Jun Berger-Stamm AUT Wong-Metzger USA 0-2 (18-21, 17-21) 0:41
19 15 Jun Blanton-Fonoimoana E. USA Zahner-Prosser AUS 2-1 (16-21, 21-18, 15-9) 0:54
20 15 Jun Maaseide-Horrem NOR Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (14-21, 20-22) 0:39
21 15 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Marcio Araujo-Adriano BRA 0-2 (17-21, 19-21) 0:41
22 15 Jun Baracetti-Conde ARG Zé Marco-Pará BRA 2-0 (21-17, 21-18) 0:44
23 15 Jun Child-Heese CAN Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-18, 21-13) 0:39
24 15 Jun Holden-Leinemann CAN Ricardo-Loiola BRA 0-2 (5-21, 24-26) 0:42
Loser are ranked 25th
25 15 Jun Milian Carvajal-Ramirez Bernal CUB Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 0-2 (17-21, 19-21) 0:37
26 15 Jun Fabio Diez-Correa ESP Pimponi-Raffaelli ITA 0-2 (14-21, 15-21) 0:34
27 15 Jun Canet-Hamel FRA Martinez-Salema ARG 2-0 (21-16, 21-13) 0:39
28 15 Jun Rogers-Holdren USA Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-19, 22-20) 0:36
29 15 Jun Delfosse-Melis BEL Sinjin Smith-Henkel USA 0-2 (16-21, 17-21) 0:41
30 15 Jun Berg B.-Dahl SWE Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (22-24, 21-17, 15-17) 1:12
31 15 Jun Palavecino-Depiaggio ARG Slack-Novosel AUS 0-2 (13-21, 18-21) 0:37
32 15 Jun Ahmann-Hager GER Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-13, 21-13) 0:35
Loser are ranked 17th
33 15 Jun Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Holden-Leinemann CAN 2-1 (14-21, 21-14, 15-13) 0:53
34 15 Jun Pimponi-Raffaelli ITA Bosma-Cotrino ESP 0-2 (19-21, 23-25) 0:51
35 15 Jun Canet-Hamel FRA Zé Marco-Pará BRA 0-2 (13-21, 8-21) 0:33
36 15 Jun Rogers-Holdren USA Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (21-19, 14-21, 6-15) 0:53
37 15 Jun Sinjin Smith-Henkel USA Maaseide-Horrem NOR 1-2 (23-25, 21-19, 13-15) 1:11
38 15 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Zahner-Prosser AUS 0-2 (18-21, 12-21) 0:32
39 15 Jun Slack-Novosel AUS Berger-Stamm AUT 2-1 (12-21, 21-16, 15-9) 0:58
40 15 Jun Ahmann-Hager GER Kobel-Heuscher SUI 0-2 (15-21, 14-21) 0:37
Round 3
41 16 Jun Emanuel-Tande BRA Wong-Metzger USA 2-0 (21-15, 21-16) 0:32
42 16 Jun Blanton-Fonoimoana E. USA Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (17-21, 20-22) 0:45
43 16 Jun Marcio Araujo-Adriano BRA Baracetti-Conde ARG 0-2 (22-24, 17-21) 0:51
44 16 Jun Child-Heese CAN Ricardo-Loiola BRA 2-1 (13-21, 21-15, 15-13) 0:49
Loser are ranked 13th
45 16 Jun Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Bosma-Cotrino ESP 2-1 (21-19, 19-21, 15-12) 0:56
46 16 Jun Zé Marco-Pará BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (16-21, 21-17, 10-15) 0:47
47 16 Jun Maaseide-Horrem NOR Zahner-Prosser AUS 0-2 (14-21, 19-21) 0:39
48 16 Jun Slack-Novosel AUS Kobel-Heuscher SUI 1-2 (21-18, 21-23, 12-15) 0:54
Loser are ranked 9th
49 16 Jun Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Blanton-Fonoimoana E. USA 1-2 (21-19, 14-21, 11-15) 0:53
50 16 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Wong-Metzger USA 1-2 (15-21, 21-16, 12-15) 0:53
51 16 Jun Zahner-Prosser AUS Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-18, 16-21, 13-15) 0:51
52 16 Jun Kobel-Heuscher SUI Marcio Araujo-Adriano BRA 2-0 (21-13, 25-23) 0:36
Round 4
53 16 Jun Emanuel-Tande BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-19, 21-19) 0:34
54 16 Jun Baracetti-Conde ARG Child-Heese CAN 2-1 (22-24, 21-16, 17-15) 1:05
Loser are ranked 7th
55 16 Jun Blanton-Fonoimoana E. USA Wong-Metzger USA 0-2 (16-21, 16-21) 0:37
56 16 Jun Ricardo-Loiola BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-15, 21-15) 0:37
Loser are ranked 5th
57 16 Jun Wong-Metzger USA Child-Heese CAN 1-2 (21-18, 11-21, 13-15) 0:48
58 16 Jun Ricardo-Loiola BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 1-2 (13-21, 21-18, 11-15) 0:51
Semi-finals
59 17 Jun Emanuel-Tande BRA Child-Heese CAN 2-0 (21-14, 21-17) 0:40
60 17 Jun Baracetti-Conde ARG Laciga P.-Laciga M. SUI 1-2 (21-19, 11-21, 13-15) 0:51
Final 3rd Place
61 17 Jun Child-Heese CAN Baracetti-Conde ARG 0-2 (15-21, 23-25) 0:44
Final 1st Place
62 17 Jun Emanuel-Tande BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-19, 21-14) 0:31