Milan  2005   Women's Open
08.06.2005 -  12.06.2005

QUALIFICATION RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 08 Jun 21.30 Minusa-Jursone LAT [15] Gaxiola-Garcia MEX [2] 2-1 (22-20, 19-21, 16-14) 0.54
55 08 Jun 20.45 Tokuno-Teru Saiki JPN [7] Schwaiger-Schwaiger AUT [10] 2-0 (21-11, 21-18) 0.36
54 08 Jun 20.00 Koizumi-Tanaka JPN [11] Li Ying-L.Wang CHN [6] 2-1 (21-10, 14-21, 21-19) 0.52
53 08 Jun 19.15 Gschweidl-Hansel AUT [3] Baburina-Osheyko UKR [19] 0-2 (14-21, 10-21) 0.32
52 08 Jun 18.30 Campisi-Lozano ESP [13] Erni N.-Trüssel SUI [4] 2-1 (21-23, 21-14, 15-10) 0.46
51 08 Jun 17.45 Lessard-Maxwell CAN [5] Banck-Kaup GER [21] 2-0 (21-19, 21-19) 0.39
50 08 Jun 17.00 Claasen-Röder GER [9] Uryadova-Shiryaeva RUS [40] 0-2 (18-21, 22-24) 0.38
49 08 Jun 17.45 Ana Paula-Barros BRA [1] Brink-Abeler-Jurich GER [17] 2-0 (23-21, 21-17) 0.46
Round 2
48 08 Jun 17.00 Klapalova-Petrova CZE [31] Gaxiola-Garcia MEX [2] 0-2 (15-21, 18-21) 0.33
47 08 Jun 17.00 Minusa-Jursone LAT [15] Skrivan-Zumkehr SUI [18] 2-1 (21-17, 19-21, 15-8) 0.48
46 08 Jun 17.00 Galindo-Revuelta MEX [23] Schwaiger-Schwaiger AUT [10] 1-2 (17-21, 21-15, 15-17) 0.46
45 08 Jun 16.00 Tokuno-Teru Saiki JPN [7] Pichler-Jirak AUT [26] 2-0 (21-14, 21-15) 0.35
44 08 Jun 16.00 Schmocker-Schmocker SUI [38] Li Ying-L.Wang CHN [6] 0-2 (17-21, 13-21) 0.39
43 08 Jun 16.00 Koizumi-Tanaka JPN [11] Oblak-Sirk SLO [43] 2-1 (21-18, 18-21, 15-12) 0.48
42 08 Jun 16.00 Baburina-Osheyko UKR [19] Cordinier-Giordano FRA [14] 2-1 (21-16, 19-21, 15-8) 0.48
41 08 Jun 15.00 Gschweidl-Hansel AUT [3] de Vries-Labee NED [30] 2-1 (21-15, 16-21, 15-9) 0.52
40 08 Jun 15.00 Kristan-Cingerle SLO [36] Erni N.-Trüssel SUI [4] 1-2 (12-21, 21-16, 10-15) 0.48
39 08 Jun 15.00 Campisi-Lozano ESP [13] Ren-Lu CHN [20] 2-1 (18-21, 25-23, 15-13) 1.02
38 08 Jun 13.30 Banck-Kaup GER [21] Lundquist-Uddstahl SWE [12] 2-0 (21-10, 21-14) 0.33
37 08 Jun 14.15 Lessard-Maxwell CAN [5] Castelli-Gemise Fareau FRA [28] 2-0 (22-20, 21-12) 0.38
36 08 Jun 14.15 Uryadova-Shiryaeva RUS [40] Cati Pol-Mandana ESP [8] 2-0 (21-10, 31-29) 0.56
35 08 Jun 14.15 Claasen-Röder GER [9] Felbabova-Novotna CZE [41] 2-1 (21-15, 16-21, 15-5) 0.43
34 08 Jun 13.30 Brink-Abeler-Jurich GER [17] Barry-Lukiw CAN [16] 2-0 (21-17, 21-12) 0.37
33 08 Jun 15.00 Ana Paula-Barros BRA [1] Kroyer-Eriksen DEN [32] 2-0 (21-15, 21-9) 0.29
Round 1
32     Bye Gaxiola-Garcia MEX [2]    
31 08 Jun 13.30 Klapalova-Petrova CZE [31] Kitsou-Chounta GRE [34] 2-0 (21-13, 21-12) 0.48
30     Bye Skrivan-Zumkehr SUI [18]    
29     Minusa-Jursone LAT [15] Bye    
28     Bye Schwaiger-Schwaiger AUT [10]    
27 08 Jun 14.15 Galindo-Revuelta MEX [23] Broccolini-Bottazzi ITA [42] 2-0 (21-17, 21-15) 0.57
26 08 Jun 13.30 Momoli-Serafin ITA [39] Pichler-Jirak AUT [26] 1-2 (20-22, 21-14, 13-15) 0.48
25     Bye Bye    
24     Bye Li Ying-L.Wang CHN [6]    
23 08 Jun 12.45 Ribera-Zunzunegui ESP [27] Schmocker-Schmocker SUI [38] 1-2 (18-21, 21-16, 8-15) 0.55
22 08 Jun 12.45 Oblak-Sirk SLO [43] Busch-Mokotupu AUS [22] 2-0 (21-14, 21-16) 0.49
21     Bye Bye    
20     Bye Cordinier-Giordano FRA [14]    
19     Bye Bye    
18 08 Jun 12.45 Van Lierop-Mouha BEL [35] de Vries-Labee NED [30] 0-2 (19-21, 16-21) 0.43
17     Gschweidl-Hansel AUT [3] Bye    
16     Bye Erni N.-Trüssel SUI [4]    
15 08 Jun 12.45 Parenzan-Palmeri ITA [29] Kristan-Cingerle SLO [36] 1-2 (21-15, 13-21, 11-15) 0.48
14     Bye Ren-Lu CHN [20]    
13     Bye Bye    
12     Bye Lundquist-Uddstahl SWE [12]    
11     Banck-Kaup GER [21] Bye    
10 08 Jun 12.00 Michon-Wojtckzak POL [37] Castelli-Gemise Fareau FRA [28] 1-2 (21-16, 19-21, 12-15) 0.54
9     Bye Bye    
8     Bye Cati Pol-Mandana ESP [8]    
7 08 Jun 12.00 Sarpaux-Faure FRA [25] Uryadova-Shiryaeva RUS [40] 0-2 (16-21, 19-21) 0.40
6 08 Jun 12.00 Felbabova-Novotna CZE [41] Marini-campanari ITA [24] 2-0 (21-10, 21-12) 0.38
5     Claasen-Röder GER [9] Bye    
4     Bye Barry-Lukiw CAN [16]    
3     Brink-Abeler-Jurich GER [17] Bye    
2 08 Jun 12.00 Roy-Rancourt CAN [33] Kroyer-Eriksen DEN [32] 0-2 (15-21, 20-22) 0.42
1     Bye Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 13 07 Jun 15.45 Brink-Abeler-Jurich GER [17] Günther-Köhler GER [45] 2-0 (23-21, 21-15) 0.49
C 12 07 Jun 15.00 Banck-Kaup GER [21] Goller-Ludwig GER [43] 2-0 (21-17, 21-17) 0.23
C 11     Claasen-Röder GER [9] Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 10 07 Jun 15.45 Barry-Lukiw CAN [16] Moskowitz-Rolfe CAN [53] 2-1 (19-21, 21-17, 16-14) 1.02
C 9 07 Jun 15.00 Roy-Rancourt CAN [33] LaRoque-Ouellette CAN [42] 2-1 (21-14, 24-26, 15-10) 0.48
C 8     Barry-Lukiw CAN [16] Bye    
Country Quota Playoff for ITA
C 7 07 Jun 15.45 Broccolini-Bottazzi ITA [42] Gioria-Prosperi ITA [35] 2-0 (21-17, 21-14) 0.40
C 6 07 Jun 15.00 Parenzan-Palmeri ITA [29] Fonicello-Salerno ITA [52] 2-0 (21-12, 21-15) 0.42
C 5 07 Jun 14.15 Momoli-Serafin ITA [39] Menon-Gatti ITA [38] 2-0 (21-12, 21-14) 0.44
C 4     Marini-campanari ITA [24] Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 3 07 Jun 16.30 Salgado Rufino-Andrea teixeira BRA [21] Ana Paula-Barros BRA [1] 0-2 (17-21, 23-25) 0.49
C 2 07 Jun 14.15 Ribeiro-Antunes BRA [2] Ana Paula-Barros BRA [1] 1-2 (23-21, 20-22, 9-15) 1.15
C 1 07 Jun 14.15 Shaylyn-Damasio B. Soares BRA [1] Salgado Rufino-Andrea teixeira BRA [21] 1-2 (19-21, 21-15, 14-16) 1.00