Gstaad  2005   Women's Open
14.06.2005 -  18.06.2005

QUALIFICATION RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 14 Jun 16:30 Lundquist-Uddstahl SWE [18] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [2] 0-2 (13-21, 17-21) 0:40
55 14 Jun 16:30 Ren-Lu CHN [26] Gschweidl-Hansel AUT [10] 2-0 (23-21, 21-15) 0:42
54 14 Jun 15:40 Hu-Zhang Xi CHN [11] Lessard-Maxwell CAN [6] 1-2 (18-21, 21-17, 18-20) 0:54
53 14 Jun 15:40 Montagnolli-Swoboda AUT [3] Claasen-Röder GER [14] 2-0 (21-18, 22-20) 0:43
52 14 Jun 14:50 Cati Pol-Mandana ESP [13] Kusuhara-Urata JPN [4] 1-2 (16-21, 21-19, 8-15) 0:59
51 14 Jun 14:50 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [5] Hamzaoui-Barrera FRA [21] 0-2 (21-23, 20-22) 0:40
50 14 Jun 14:00 Gaxiola-Garcia MEX [9] Brink-Abeler-Jurich GER [25] 0-2 (13-21, 19-21) 0:32
49 14 Jun 14:00 Ribeiro-Antunes BRA [1] Campisi-Lozano ESP [17] 2-0 (21-19, 21-17) 0:49
Round 2
48 14 Jun 13:10 Castelli-Gemise Fareau FRA [31] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [2] 0-2 (18-21, 11-21) 0:40
47 14 Jun 13:10 Schwaiger-Schwaiger AUT [15] Lundquist-Uddstahl SWE [18] 0-2 (17-21, 14-21) 0:38
46 14 Jun 12:20 Baburina-Osheyko UKR [23] Gschweidl-Hansel AUT [10] 1-2 (21-16, 17-21, 13-15) 0:47
45 14 Jun 12:20 Tokuno-Teru Saiki JPN [7] Ren-Lu CHN [26] 1-2 (22-20, 16-21, 14-16) 1:05
44 14 Jun 12:20 Schmocker-Schmocker SUI [38] Lessard-Maxwell CAN [6] 0-2 (17-21, 19-21) 0:36
43 14 Jun 12:20 Hu-Zhang Xi CHN [11] Forrer-Kayser SUI [22] 2-1 (18-21, 21-18, 15-10) 0:44
42 14 Jun 11:30 Cordinier-Giordano FRA [19] Claasen-Röder GER [14] 1-2 (21-16, 14-21, 9-15) 0:43
41 14 Jun 11:30 Montagnolli-Swoboda AUT [3] Oblak-Sirk SLO [35] 2-0 (21-13, 21-17) 0:37
40 14 Jun 11:30 Pichler-Jirak AUT [29] Kusuhara-Urata JPN [4] 1-2 (20-22, 21-19, 6-15) 0:54
39 14 Jun 11:30 Cati Pol-Mandana ESP [13] Minusa-Jursone LAT [20] 2-1 (10-21, 23-21, 15-9) 0:50
38 14 Jun 11:30 Hamzaoui-Barrera FRA [21] Li Ying-L.Wang CHN [12] 2-1 (18-21, 21-19, 15-12) 0:53
37 14 Jun 11:30 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [5] Galindo-Revuelta MEX [28] 2-0 (21-18, 21-16) 0:43
36 14 Jun 10:40 Brink-Abeler-Jurich GER [25] Solazzi-Luciani ITA [8] 2-0 (21-19, 21-14) 0:39
35 14 Jun 10:40 Gaxiola-Garcia MEX [9] Kloeden-Barnett AUS [24] 2-1 (19-21, 21-18, 15-13) 0:50
34 14 Jun 10:40 Campisi-Lozano ESP [17] Koizumi-Tanaka JPN [16] 2-0 (21-19, 23-21) 0:44
33 14 Jun 10:40 Ribeiro-Antunes BRA [1] Zunzunegui-Ribera ESP [32] 2-0 (21-10, 21-4) 0:24
Round 1
32     Bye Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [2]    
31 14 Jun 10:40 Castelli-Gemise Fareau FRA [31] Prosperi-Gioria ITA [34] 2-0 (21-16, 21-19) 0:40
30     Bye Lundquist-Uddstahl SWE [18]    
29     Schwaiger-Schwaiger AUT [15] Bye    
28     Bye Gschweidl-Hansel AUT [10]    
27 14 Jun 10:40 Baburina-Osheyko UKR [23] Graessli-Metzger SUI [42] 2-0 (21-11, 21-19) 0:33
26 14 Jun 09:50 Pérez-Albert-Fernandez ESP [39] Ren-Lu CHN [26] 0-2 (14-21, 17-21) 0:37
25     Tokuno-Teru Saiki JPN [7] Bye    
24     Bye Lessard-Maxwell CAN [6]    
23 14 Jun 09:50 Etienne-Yahiel FRA [27] Schmocker-Schmocker SUI [38] 1-2 (19-21, 21-14, 14-16) 0:53
22 14 Jun 09:50 Van Iersel-Wesselink NED [43] Forrer-Kayser SUI [22] 1-2 (23-21, 17-21, 12-15) 0:55
21     Hu-Zhang Xi CHN [11] Bye    
20     Bye Claasen-Röder GER [14]    
19 14 Jun 09:50 Cordinier-Giordano FRA [19] Iwona-gosia POL [46] 2-0 (21-18, 21-15) 0:34
18 14 Jun 09:50 Oblak-Sirk SLO [35] Busch-Mokotupu AUS [30] 2-1 (18-21, 21-14, 15-10) 0:48
17     Montagnolli-Swoboda AUT [3] Bye    
16     Bye Kusuhara-Urata JPN [4]    
15 14 Jun 09:50 Pichler-Jirak AUT [29] Oyan-Schjerven NOR [36] 2-0 (21-12, 21-17) 0:32
14 14 Jun 09:00 Goricanec-Sciarini SUI [45] Minusa-Jursone LAT [20] 0-2 (15-21, 9-21) 0:29
13     Cati Pol-Mandana ESP [13] Bye    
12     Bye Li Ying-L.Wang CHN [12]    
11 14 Jun 09:00 Hamzaoui-Barrera FRA [21] Castro-Juliana POR [44] 2-0 (21-10, 21-14) 0:32
10 14 Jun 09:00 Kristan-Cingerle SLO [37] Galindo-Revuelta MEX [28] 0-2 (17-21, 18-21) 0:35
9     Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [5] Bye    
8     Bye Solazzi-Luciani ITA [8]    
7 14 Jun 09:00 Brink-Abeler-Jurich GER [25] Kitsou-Chounta GRE [40] 2-0 (21-17, 21-8) 0:35
6 14 Jun 09:00 Rancourt-Roy CAN [41] Kloeden-Barnett AUS [24] 1-2 (21-19, 15-21, 7-15) 0:49
5     Gaxiola-Garcia MEX [9] Bye    
4     Bye Koizumi-Tanaka JPN [16]    
3     Campisi-Lozano ESP [17] Bye    
2 14 Jun 09:00 Labee-de Vries NED [33] Zunzunegui-Ribera ESP [32] 0-2 (19-21, 20-22) 0:39
1     Ribeiro-Antunes BRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for ITA
C 17 13 Jun 14:00 Cicola-Reniero ITA [38] Prosperi-Gioria ITA [34] 1-2 (16-21, 21-11, 17-19) 1:00
C 16 13 Jun 15:40 Solazzi-Luciani ITA [8] Bottazzi-Broccolini ITA [49] 2-0 (21-9, 21-10) 0:35
Country Quota Playoff for GER
C 15 13 Jun 15:40 Brink-Abeler-Jurich GER [25] Banck-Kaup GER [30] 2-0 (21-15, 21-15) 0:37
C 14 13 Jun 15:40 Claasen-Röder GER [14] Günther-Köhler GER [55] 2-0 (21-17, 21-17) 0:37
Country Quota Playoff for FRA
C 13     Bye Hamzaoui-Barrera FRA [21]    
C 12     Etienne-Yahiel FRA [27] Bye    
C 11     Bye Castelli-Gemise Fareau FRA [31]    
C 10     Cordinier-Giordano FRA [19] Bye    
Country Quota Playoff for ESP
C 9     Bye Campisi-Lozano ESP [17]    
C 8     Zunzunegui-Ribera ESP [32] Bye    
C 7 13 Jun 14:50 Sunol-Andrea ESP [56] Pérez-Albert-Fernandez ESP [39] 0-2 (14-21, 7-21) 0:34
C 6     Cati Pol-Mandana ESP [13] Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 5 13 Jun 14:50 Barry-Lukiw CAN [25] Rancourt-Roy CAN [41] 0-2 (23-25, 30-32) 0:58
C 4 13 Jun 14:50 Lessard-Maxwell CAN [6] Ouellette-LaRoque CAN [54] 2-0 (21-7, 21-12) 0:31
Country Quota Playoff for BRA
C 3 13 Jun 15:40 Shaylyn-Damasio B. Soares BRA [1] Ribeiro-Antunes BRA [1] 0-2 (21-23, 19-21) 0:48
C 2 13 Jun 14:00 Ribeiro-Antunes BRA [1] Salgado Rufino-Solberg Salgado BRA [19] 2-0 (21-14, 21-15) 0:39
C 1     Ribeiro-Antunes BRA [1] Bye