Saint Petersburg  2005   Men's Open
06.07.2005 -  10.07.2005

QUALIFICATION RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 06 Jul 16:30 Hata-Aoki JPN [18] Pitman-Lochhead NZL [2] 0-2 (22-24, 16-21) 0:43
55 06 Jul 16:30 Morikawa-Shiratori JPN [7] Pedrosa-Rosas POR [10] 1-2 (21-19, 19-21, 13-15) 0:58
54 06 Jul 15:30 Krumins-Sorokins LAT [22] Cunha-Dulinski BRA [6] 1-2 (13-21, 24-22, 13-15) 0:58
53 06 Jul 15:30 Gosch-Strauss AUT [3] Zaitsev-Karasev RUS [19] 1-2 (13-21, 21-19, 12-15) 0:58
52 06 Jul 14:30 Fenili-Amore"Eugio" ITA [20] Asahi-Watanabe JPN [4] 1-2 (19-21, 27-25, 10-15) 0:59
51 06 Jul 14:30 Q. Xu-Xu CHN [5] Goss-Domingo CAN [21] 2-0 (21-14, 21-13) 0:35
50 06 Jul 13:30 Michalopoulos-Xenakis GRE [9] Cès-Dugrip FRA [8] 2-1 (13-21, 23-21, 15-13) 1:00
49 06 Jul 13:30 Polte-Schiewe GER [1] Vorobvev-Zabuslayev KAZ [16] 0-2 (14-21, 16-21) 0:35
Round 2
48 06 Jul 12:30 Seryi-Rovkin KAZ [31] Pitman-Lochhead NZL [2] 0-2 (23-25, 17-21) 0:46
47 06 Jul 12:30 Rado-Litva SVK [15] Hata-Aoki JPN [18] 0-2 (17-21, 17-21) 0:33
46 06 Jul 11:30 Molinier-Herpe FRA [23] Pedrosa-Rosas POR [10] 0-2 (19-21, 18-21) 0:40
45 06 Jul 11:30 Morikawa-Shiratori JPN [7] Parkitny-Nowak POL [39] 2-0 (21-18, 21-11) 0:36
44 06 Jul 11:30 Liukkonen-Kankaanpää FIN [38] Cunha-Dulinski BRA [6] 0-2 (13-21, 11-21) 0:39
43 06 Jul 11:30 Nishimura-Yamamoto JPN [11] Krumins-Sorokins LAT [22] 1-2 (9-21, 24-22, 12-15) 0:54
42 06 Jul 11:30 Zaitsev-Karasev RUS [19] Cicola-Bendandi ITA [14] 2-0 (21-14, 21-17) 0:37
41 06 Jul 11:30 Gosch-Strauss AUT [3] Hakala-Hakala FIN [35] 2-1 (21-11, 21-23, 15-9) 0:54
40 06 Jul 10:30 Hiebert-Reader CAN [36] Asahi-Watanabe JPN [4] 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
39 06 Jul 10:30 Magnusson M.-Brinkborg SWE [13] Fenili-Amore"Eugio" ITA [20] 1-2 (21-14, 19-21, 14-16) 1:03
38 06 Jul 10:30 Goss-Domingo CAN [21] Wu-Yin CHN [12] 2-0 (21-17, 21-17) 0:36
37 06 Jul 10:30 Q. Xu-Xu CHN [5] Hauser-Weglo CAN [28] 2-1 (19-21, 21-15, 15-11) 0:50
36 06 Jul 10:30 Byron-Suan AUS [25] Cès-Dugrip FRA [8] 1-2 (17-21, 21-18, 9-15) 0:57
35 06 Jul 10:30 Michalopoulos-Xenakis GRE [9] Karpukhin-Kalinine RUS [24] 2-1 (21-15, 18-21, 15-13) 0:50
34 06 Jul 9:40 Smedins-Smedins LAT [48] Vorobvev-Zabuslayev KAZ [16] 0-2 (16-21, 19-21) 0:34
33 06 Jul 9:40 Polte-Schiewe GER [1] Beck-Bleiker SUI [33] 2-0 (23-21, 21-18) 0:49
Round 1
32     Bye Pitman-Lochhead NZL [2]    
31 06 Jul 9:40 Seryi-Rovkin KAZ [31] Beligratis "Beli"-Koulieris GRE [34] 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
30 06 Jul 9:40 Yurov-Nichiporuk RUS [47] Hata-Aoki JPN [18] 1-2 (16-21, 22-20, 13-15) 0:53
29     Rado-Litva SVK [15] Bye    
28     Bye Pedrosa-Rosas POR [10]    
27 06 Jul 9:40 Molinier-Herpe FRA [23] Smirnou-Vasileuski BLR [42] 2-1 (15-21, 21-14, 15-9) 0:50
26 06 Jul 9:40 Parkitny-Nowak POL [39] Lyne-Bourne AUS [26] 2-0 (21-15, 21-15) 0:41
25     Morikawa-Shiratori JPN [7] Bye    
24     Bye Cunha-Dulinski BRA [6]    
23 06 Jul 8:50 Tolonen-Seppänen FIN [27] Liukkonen-Kankaanpää FIN [38] 1-2 (17-21, 21-19, 10-15) 0:50
22 06 Jul 8:50 Säisä-Lehto FIN [43] Krumins-Sorokins LAT [22] 0-2 (10-21, 12-21) 0:34
21     Nishimura-Yamamoto JPN [11] Bye    
20     Bye Cicola-Bendandi ITA [14]    
19 06 Jul 8:50 Zaitsev-Karasev RUS [19] Zharykau-Karpau BLR [46] 2-0 (21-11, 21-9) 0:27
18 06 Jul 8:50 Hakala-Hakala FIN [35] Saulko-Sidorenko KAZ [30] 2-0 (21-12, 21-13) 0:31
17     Gosch-Strauss AUT [3] Bye    
16     Bye Asahi-Watanabe JPN [4]    
15 06 Jul 8:50 Oestberg-Gustafson SWE [29] Hiebert-Reader CAN [36] 0-2 (13-21, 14-21) 0:36
14 06 Jul 8:50 Chikovani-Lobzhanidze GEO [45] Fenili-Amore"Eugio" ITA [20] 0-2 (5-21, 13-21) 0:30
13     Magnusson M.-Brinkborg SWE [13] Bye    
12     Bye Wu-Yin CHN [12]    
11 06 Jul 8:00 Goss-Domingo CAN [21] Brivna-Rudzitis LAT [44] 2-0 (21-11, 21-11) 0:29
10 06 Jul 8:00 Marnics-Marnics LAT [37] Hauser-Weglo CAN [28] 1-2 (21-18, 13-21, 8-15) 0:48
9     Q. Xu-Xu CHN [5] Bye    
8     Bye Cès-Dugrip FRA [8]    
7 06 Jul 8:00 Byron-Suan AUS [25] Koshkarev-Prokopiev RUS [40] 2-0 (21-16, 21-16) 0:38
6 06 Jul 8:00 Smith-Wyer AUS [41] Karpukhin-Kalinine RUS [24] 0-2 (18-21, 18-21) 0:36
5     Michalopoulos-Xenakis GRE [9] Bye    
4     Bye Vorobvev-Zabuslayev KAZ [16]    
3 06 Jul 8:00 Salvetti-Le Berre FRA [17] Smedins-Smedins LAT [48] 0-2 (16-21, 19-21) 0:36
2 06 Jul 8:00 Beck-Bleiker SUI [33] Murs-Puusepp EST [32] 2-0 (21-15, 21-12) 0:35
1     Polte-Schiewe GER [1] Bye    
Country Quota Playoff for RUS
C 12     Bye Karpukhin-Kalinine RUS [24]    
C 11     Koshkarev-Prokopiev RUS [40] Bye    
C 10 05 Jul 15:45 Yurov-Nichiporuk RUS [47] Koshkarev-Prokopiev RUS [40] 0-2 (18-21, 12-21) 0:36
C 9     Zaitsev-Karasev RUS [19] Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 8     Hauser-Weglo CAN [28] Bye    
C 7 05 Jul 14:00 Ellingson-Montgomery CAN [31] Hiebert-Reader CAN [36] 1-2 (21-19, 19-21, 7-15) 0:51
C 6     Goss-Domingo CAN [21] Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 5 05 Jul 14:00 Cunha-Dulinski BRA [6] Luizão-Acco BRA [49] 2-1 (21-16, 18-21, 16-14) 0:58