Gstaad  2005   Men's Open
15.06.2005 -  19.06.2005

QUALIFICATION RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 15 Jun 16:15 Asahi-Watanabe JPN [15] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [2] 2-0 (29-27, 21-17) 0:46
55 15 Jun 16:15 Klemperer-Koreng GER [7] Aro Perez-Ortiz ESP [42] 2-0 (21-14, 22-20) 0:36
54 15 Jun 16:15 Michalopoulos-Xenakis GRE [22] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [6] 2-1 (21-19, 11-21, 15-13) 0:56
53 15 Jun 16:15 Hoidalen-Oevergaard NOR [3] Pitman-Lochhead NZL [14] 2-1 (16-21, 21-19, 15-12) 0:54
52 15 Jun 15:15 Luna-Garcia Thompson ESP [13] Leinemann-Van Huizen CAN [4] 0-2 (16-21, 17-21) 0:39
51 15 Jun 15:15 Rossell-Villar CUB [5] Gosch-Strauss AUT [12] 1-2 (15-21, 25-23, 10-15) 0:55
50 15 Jun 15:15 Kubala-Biza CZE [41] Prosser-Richardson AUS [8] 0-2 (17-21, 0-21) 0:30
49 15 Jun 15:15 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Lione-Varnier "Osso" ITA [48] 2-0 (21-17, 21-16) 0:46
Round 2
48 15 Jun 14:20 Hata-Aoki JPN [31] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [2] 1-2 (21-18, 19-21, 9-15) 0:59
47 15 Jun 14:20 Asahi-Watanabe JPN [15] Galli F.-Raffaelli ITA [18] 2-0 (21-15, 21-15) 0:39
46 15 Jun 14:20 Aro Perez-Ortiz ESP [42] Berg B.-Svensson R. SWE [10] 2-0 (21-18, 21-17) 0:41
45 15 Jun 13:30 Klemperer-Koreng GER [7] Ruiz Nuñez-Correa ESP [39] 2-1 (25-23, 19-21, 15-12) 1:01
44 15 Jun 13:30 Wu-Yin CHN [27] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [6] 0-2 (20-22, 17-21) 0:40
43 15 Jun 13:30 Boersma E.-Kogel NED [11] Michalopoulos-Xenakis GRE [22] 0-2 (23-25, 19-21) 0:48
42 15 Jun 13:30 Cès-Dugrip FRA [19] Pitman-Lochhead NZL [14] 0-2 (16-21, 18-21) 0:37
41 15 Jun 12:40 Hoidalen-Oevergaard NOR [3] Cicola-Bendandi ITA [35] 2-0 (21-18, 21-19) 0:39
40 15 Jun 12:40 Ellingson-Montgomery CAN [36] Leinemann-Van Huizen CAN [4] 1-2 (22-20, 11-21, 13-15) 0:55
39 15 Jun 12:40 Luna-Garcia Thompson ESP [13] Lyne-Bourne AUS [45] 2-0 (21-17, 22-20) 0:49
38 15 Jun 12:40 Beligratis "Beli"-Koulieris GRE [44] Gosch-Strauss AUT [12] 0-2 (21-23, 12-21) 0:37
37 15 Jun 11:50 Rossell-Villar CUB [5] Maia-Brenha POR [28] 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:49
36 15 Jun 11:50 Salvetti-Caravano FRA [25] Prosser-Richardson AUS [8] 0-2 (16-21, 19-21) 0:37
35 15 Jun 11:50 Goranson K.-Engvik NOR [9] Kubala-Biza CZE [41] 0-2 (10-21, 11-21) 0:31
34 15 Jun 11:50 Lione-Varnier "Osso" ITA [48] Morikawa-Shiratori JPN [16] 2-0 (21-16, 25-23) 0:42
33 15 Jun 11:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Rado-Litva SVK [33] 2-1 (17-21, 21-14, 15-13) 0:48
Round 1
32     Bye Papaleo Pérez-Hernandez PUR [2]    
31 15 Jun 11:00 Hata-Aoki JPN [31] Peric-Nojic CRO [34] 2-0 (21-14, 21-16) 0:29
30 15 Jun 11:00 Al-Kawari-Al-Nassaer QAT [47] Galli F.-Raffaelli ITA [18] 0-2 (20-22, 20-22) 0:41
29 15 Jun 11:00 Asahi-Watanabe JPN [15] Parkitny-Nowak POL [50] 2-1 (21-16, 13-21, 15-13) 0:44
28 15 Jun 11:00 Mccombe-Hill AUS [55] Berg B.-Svensson R. SWE [10] 0-2 (15-21, 13-21) 0:38
27 15 Jun 11:00 Rosas-Pedrosa POR [23] Aro Perez-Ortiz ESP [42] Team A forfeit  
26 15 Jun 10:10 Ruiz Nuñez-Correa ESP [39] Dyachenko-Kulinich UKR [26] 2-0 (21-17, 21-19) 0:36
25     Klemperer-Koreng GER [7] Bye    
24     Bye Alvarez-Ramirez Bernal CUB [6]    
23 15 Jun 10:10 Wu-Yin CHN [27] Oestberg-Gustafson SWE [38] 2-0 (21-14, 21-14) 0:30
22 15 Jun 10:10 Zukowski-Robert POL [43] Michalopoulos-Xenakis GRE [22] 0-2 (6-21, 13-21) 0:32
21 15 Jun 10:10 Boersma E.-Kogel NED [11] Fogel-Marciniak POL [54] 2-0 (21-9, 21-11) 0:30
20 15 Jun 10:10 Hiebert-Reader CAN [51] Pitman-Lochhead NZL [14] 1-2 (21-23, 21-16, 6-15) 0:51
19 15 Jun 10:10 Cès-Dugrip FRA [19] Beck-Bleiker SUI [46] 2-0 (27-25, 21-18) 0:53
18 15 Jun 09:20 Cicola-Bendandi ITA [35] Molinier-Herpe FRA [30] 2-0 (21-19, 21-14) 0:34
17     Hoidalen-Oevergaard NOR [3] Bye    
16     Bye Leinemann-Van Huizen CAN [4]    
15 15 Jun 09:20 Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] Ellingson-Montgomery CAN [36] 0-2 (19-21, 13-21) 0:40
14 15 Jun 09:20 Lyne-Bourne AUS [45] Nishimura-Yamamoto JPN [20] 2-1 (25-23, 18-21, 15-13) 1:12
13 15 Jun 09:20 Luna-Garcia Thompson ESP [13] Sass.L-Martinez ARG [52] Team B forfeit  
12 15 Jun 09:20 Joosen-Melis BEL [53] Gosch-Strauss AUT [12] 1-2 (21-17, 17-21, 11-15) 0:56
11 15 Jun 09:20 Magnusson M.-Brinkborg SWE [21] Beligratis "Beli"-Koulieris GRE [44] 0-2 (18-21, 18-21) 0:37
10 15 Jun 08:30 Hitzenbichler-Bläuel AUT [37] Maia-Brenha POR [28] 0-2 (10-21, 14-21) 0:33
9     Rossell-Villar CUB [5] Bye    
8     Bye Prosser-Richardson AUS [8]    
7 15 Jun 08:30 Salvetti-Caravano FRA [25] Nota-Domenghini ITA [40] 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
6 15 Jun 08:30 Kubala-Biza CZE [41] Ivkovic-Krizanovic CRO [24] 2-0 (21-17, 21-16) 0:32
5     Goranson K.-Engvik NOR [9] Bye    
4 15 Jun 08:30 Indra-Wachter LIE [49] Morikawa-Shiratori JPN [16] 0-2 (9-21, 13-21) 0:31
3 15 Jun 08:30 Q. Xu-Xu CHN [17] Lione-Varnier "Osso" ITA [48] 1-2 (20-22, 21-17, 13-15) 0:59
2 15 Jun 08:30 Rado-Litva SVK [33] Grinbergs-Stals A. LAT [32] 2-0 (21-19, 21-19) 0:38
1     Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for ITA
C 22     Bye Cicola-Bendandi ITA [35]    
C 21     Nota-Domenghini ITA [40] Bye    
C 20 14 Jun 16:40 Lione-Varnier "Osso" ITA [48] Amore"Eugio"-Fenili ITA [49] 2-0 (21-16, 21-17) 0:42
C 19     Galli F.-Raffaelli ITA [18] Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 18 14 Jun 15:50 Klemperer-Koreng GER [7] Kröger-Polte GER [20] 2-1 (21-19, 15-21, 15-11) 1:01
C 17 14 Jun 14:10 Kröger-Polte GER [20] Matysik-Popp GER [60] 2-0 (21-15, 21-17) 0:33
C 16 14 Jun 14:10 Klemperer-Koreng GER [7] Ambelang-Rieke GER [69] 2-0 (21-15, 21-17) 0:33
Country Quota Playoff for FRA
C 15 14 Jun 16:40 Salvetti-Caravano FRA [25] Conte-Uguet FRA [51] 2-1 (18-21, 21-16, 15-11) 0:55
C 14 14 Jun 16:40 Molinier-Herpe FRA [30] Musnier-Vukajlovic FRA [42] 2-1 (16-21, 21-15, 20-18) 0:57
C 13 14 Jun 15:50 Cès-Dugrip FRA [19] Montal-Ces FRA [55] 2-0 (21-15, 21-16) 0:40
Country Quota Playoff for ESP
C 12     Ruiz Nuñez-Correa ESP [39] Bye    
C 11 14 Jun 15:50 Aro Perez-Ortiz ESP [42] Llenas-Da Silva ESP [62] 2-1 (21-19, 19-21, 15-11) 0:55
C 10     Luna-Garcia Thompson ESP [13] Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 9 14 Jun 15:00 Hauser-Redmann CAN [38] Hiebert-Reader CAN [51] 0-2 (17-21, 19-21) 0:41
C 8 14 Jun 15:00 Ellingson-Montgomery CAN [36] Sewell-Lahey CAN [64] 2-1 (25-27, 21-15, 22-20) 1:04
C 7     Leinemann-Van Huizen CAN [4] Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 6 14 Jun 15:50 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Acco-Luizão BRA [40] 2-1 (21-23, 21-15, 18-16) 1:15
C 5 14 Jun 14:10 Cunha-Dulinski BRA [15] Acco-Luizão BRA [40] 0-2 (15-21, 17-21) 0:41
C 4     Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for AUS
C 3 14 Jun 15:00 Byron-Suan AUS [45] Mccombe-Hill AUS [55] 1-2 (21-17, 19-21, 13-15) 0:57
C 2 14 Jun 15:00 Lyne-Bourne AUS [45] Coles-Croxford AUS [63] 2-1 (21-18, 19-21, 15-12) 1:03
C 1     Prosser-Richardson AUS [8] Bye