Milan  2005   Women's Open
08.06.2005 -  12.06.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 12 Jun 15.30 Karadassiou-Arvaniti GRE [11] França-Felisberta Silva BRA [2] 0-2 (23-25, 16-21) 0.49
Final 3rd Place
61 12 Jun 14.00 Pohl-Rau GER [4] Shelda-Adriana Behar BRA [1] 2-0 (24-22, 24-22) 0.48
Semi-finals
60 12 Jun 12.00 França-Felisberta Silva BRA [2] Shelda-Adriana Behar BRA [1] 2-0 (21-16, 21-14) 0.48
59 12 Jun 11.00 Pohl-Rau GER [4] Karadassiou-Arvaniti GRE [11] 1-2 (21-16, 19-21, 15-17) 1.02
Loser are ranked 5th
58 11 Jun 22.30 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Shelda-Adriana Behar BRA [1] 1-2 (13-21, 21-15, 10-15) 0.54
57 11 Jun 21.30 Tian Jia-Wang Fei CHN [8] Karadassiou-Arvaniti GRE [11] 0-2 (17-21, 17-21) 0.41
Loser are ranked 7th
56 11 Jun 20.40 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Ana Paula-Barros BRA [17] 2-1 (15-21, 21-12, 15-11) 0.55
55 11 Jun 19.50 Uryadova-Shiryaeva RUS [32] Tian Jia-Wang Fei CHN [8] 0-2 (9-21, 17-21) 0.34
Round 4
54 11 Jun 19.00 Karadassiou-Arvaniti GRE [11] França-Felisberta Silva BRA [2] 1-2 (23-21, 17-21, 14-16) 0.57
53 11 Jun 18.00 Shelda-Adriana Behar BRA [1] Pohl-Rau GER [4] 0-2 (21-23, 18-21) 0.41
Loser are ranked 9th
52 11 Jun 12.30 Ana Paula-Barros BRA [17] Lessard-Maxwell CAN [30] 2-0 (21-18, 21-14) 0.39
51 11 Jun 11.30 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Kuhn-Schwer SUI [7] 2-1 (13-21, 21-17, 16-14) 1.03
50 11 Jun 15.35 Mooren-Kadijk R. NED [12] Tian Jia-Wang Fei CHN [8] 1-2 (16-21, 21-18, 11-15) 0.54
49 11 Jun 16.43 Uryadova-Shiryaeva RUS [32] Montagnolli-Swoboda AUT [21] 2-1 (21-19, 20-22, 15-11) 0.57
Loser are ranked 13th
48 10 Jun 18.00 Tokuno-Teru Saiki JPN [26] Ana Paula-Barros BRA [17] 0-2 (19-21, 18-21) 0.39
47 10 Jun 18.00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Yanchulova-Yanchulova BUL [5] 2-0 (21-16, 21-15) 0.39
46 10 Jun 17.00 Mooren-Kadijk R. NED [12] Torlen-Hakedal NOR [13] 2-0 (21-14, 21-12) 0.28
45 10 Jun 17.00 Uryadova-Shiryaeva RUS [32] Solberg Salgado-Lima BRA [24] 2-0 (21-19, 25-23) 0.41
Round 3
44 10 Jun 19.50 Kuhn-Schwer SUI [7] França-Felisberta Silva BRA [2] 0-2 (10-21, 14-21) 0.36
43 10 Jun 22.00 Lessard-Maxwell CAN [30] Karadassiou-Arvaniti GRE [11] 0-2 (19-21, 16-21) 0.43
42 10 Jun 21.00 Montagnolli-Swoboda AUT [21] Pohl-Rau GER [4] 0-2 (13-21, 17-21) 0.36
41 10 Jun 18.55 Shelda-Adriana Behar BRA [1] Tian Jia-Wang Fei CHN [8] 2-0 (24-22, 23-21) 0.55
Loser are ranked 17th
40 10 Jun 16.00 Baburina-Osheyko UKR [31] Ana Paula-Barros BRA [17] 0-2 (14-21, 22-24) 0.35
39 10 Jun 16.00 Tokuno-Teru Saiki JPN [26] Bruschini-Lunardi ITA [9] 2-1 (21-19, 16-21, 15-13) 0.56
38 10 Jun 15.00 Kadjo-Arjona FRA [6] Yanchulova-Yanchulova BUL [5] 1-2 (21-11, 14-21, 9-15) 0.42
37 10 Jun 15.00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Kusuhara-Urata JPN [20] 2-0 (21-14, 21-16) 0.42
36 10 Jun 14.00 Torlen-Hakedal NOR [13] Gerlic-Kloeden AUS [19] 2-0 (21-11, 21-11) 0.31
35 10 Jun 14.00 Mooren-Kadijk R. NED [12] Campisi-Lozano ESP [27] 2-1 (21-12, 17-21, 16-14) 0.45
34 10 Jun 13.00 Solberg Salgado-Lima BRA [24] Dumont-Fiset CAN [23] 2-0 (21-15, 21-18) 0.39
33 10 Jun 13.00 Uryadova-Shiryaeva RUS [32] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [15] 2-0 (21-14, 22-20) 0.36
Loser are ranked 25th
32 09 Jun 22.45 Hu-Zhang Xi CHN [18] Baburina-Osheyko UKR [31] 0-2 (14-21, 18-21) 0.38
31 09 Jun 22.00 Tokuno-Teru Saiki JPN [26] Solazzi-Luciani ITA [10] 2-0 (21-16, 21-18) 0.39
30 09 Jun 21.15 Maaseide-Wiig NOR [22] Kadjo-Arjona FRA [6] 0-2 (19-21, 17-21) 0.40
29 09 Jun 19.00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Nystrom-Nystrom FIN [14] 2-1 (16-21, 21-18, 15-12) 0.48
28 09 Jun 18.00 Torlen-Hakedal NOR [13] Koizumi-Tanaka JPN [29] 2-0 (21-16, 21-19) 0.42
27 09 Jun 18.00 Minusa-Jursone LAT [28] Mooren-Kadijk R. NED [12] 0-2 (22-24, 17-21) 0.39
26 09 Jun 18.00 Solberg Salgado-Lima BRA [24] Erni N.-Trüssel SUI [25] 2-0 (21-15, 21-17) 0.34
25 09 Jun 18.00 Uryadova-Shiryaeva RUS [32] Keizer-Leenstra NED [16] 2-0 (22-20, 21-13) 0.42
Round 2
24 09 Jun 16.45 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [15] França-Felisberta Silva BRA [2] 0-2 (12-21, 21-23) 0.44
23 09 Jun 16.45 Kuhn-Schwer SUI [7] Dumont-Fiset CAN [23] 2-1 (21-18, 19-21, 15-6) 0.47
22 09 Jun 16.45 Karadassiou-Arvaniti GRE [11] Campisi-Lozano ESP [27] 2-1 (17-21, 21-13, 15-9) 0.48
21 09 Jun 16.45 Lessard-Maxwell CAN [30] Gerlic-Kloeden AUS [19] 2-1 (16-21, 21-8, 17-15) 0.56
20 09 Jun 16.00 Kusuhara-Urata JPN [20] Pohl-Rau GER [4] 1-2 (21-17, 19-21, 17-19) 1.03
19 09 Jun 16.00 Yanchulova-Yanchulova BUL [5] Montagnolli-Swoboda AUT [21] 1-2 (21-16, 16-21, 15-17) 0.53
18 09 Jun 16.00 Bruschini-Lunardi ITA [9] Tian Jia-Wang Fei CHN [8] 1-2 (16-21, 21-19, 16-18) 1.10
17 09 Jun 16.00 Shelda-Adriana Behar BRA [1] Ana Paula-Barros BRA [17] 2-0 (25-23, 21-16) 0.48
Round 1
16 09 Jun 15.15 Baburina-Osheyko UKR [31] França-Felisberta Silva BRA [2] 0-2 (6-21, 12-21) 0.29
15 09 Jun 15.15 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [15] Hu-Zhang Xi CHN [18] 2-1 (19-21, 24-22, 15-8) 1.02
14 09 Jun 15.15 Dumont-Fiset CAN [23] Solazzi-Luciani ITA [10] 2-0 (21-16, 21-14) 0.35
13 09 Jun 15.15 Kuhn-Schwer SUI [7] Tokuno-Teru Saiki JPN [26] 2-0 (21-9, 21-14) 0.39
12 09 Jun 14.30 Campisi-Lozano ESP [27] Kadjo-Arjona FRA [6] 2-0 (21-17, 21-17) 0.33
11 09 Jun 14.30 Karadassiou-Arvaniti GRE [11] Maaseide-Wiig NOR [22] 2-0 (21-5, 21-11) 0.27
10 09 Jun 14.30 Gerlic-Kloeden AUS [19] Nystrom-Nystrom FIN [14] 2-1 (15-21, 21-14, 15-12) 0.54
9 09 Jun 14.30 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [3] Lessard-Maxwell CAN [30] 0-2 (17-21, 17-21) 0.41
8 09 Jun 13.45 Koizumi-Tanaka JPN [29] Pohl-Rau GER [4] 0-2 (16-21, 13-21) 0.42
7 09 Jun 13.45 Torlen-Hakedal NOR [13] Kusuhara-Urata JPN [20] 0-2 (16-21, 17-21) 0.36
6 09 Jun 13.45 Montagnolli-Swoboda AUT [21] Mooren-Kadijk R. NED [12] 2-0 (21-14, 21-19) 0.40
5 09 Jun 13.45 Yanchulova-Yanchulova BUL [5] Minusa-Jursone LAT [28] 2-0 (21-13, 21-14) 0.35
4 09 Jun 13.00 Erni N.-Trüssel SUI [25] Tian Jia-Wang Fei CHN [8] 0-2 (10-21, 17-21) 0.41
3 09 Jun 13.00 Bruschini-Lunardi ITA [9] Solberg Salgado-Lima BRA [24] 2-0 (21-17, 21-18) 0.37
2 09 Jun 13.00 Ana Paula-Barros BRA [17] Keizer-Leenstra NED [16] 2-1 (17-21, 21-19, 15-9) 0.50
1 09 Jun 13.00 Shelda-Adriana Behar BRA [1] Uryadova-Shiryaeva RUS [32] 2-0 (21-7, 21-12) 0.22