Stare Jablonki  2005   Men's Open
20.07.2005 -  24.07.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 24 Jul 15:00 Egger M.-Laciga M. SUI [8] Dieckmann M.-Reckermann GER [3] 2-0 (21-19, 21-15) 0:46
Final 3rd Place
61 24 Jul 13:00 Tande-Franco BRA [5] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (17-21, 17-21) 0:45
Semi-finals
60 23 Jul 16:15 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Emanuel-Ricardo BRA [2] 2-1 (18-21, 21-16, 15-9) 0:57
59 23 Jul 14:50 Egger M.-Laciga M. SUI [8] Tande-Franco BRA [5] 2-1 (21-19, 22-24, 15-13) 1:15
Loser are ranked 5th
58 23 Jul   Emanuel-Ricardo BRA [2] Heuscher-Kobel SUI [4] 2-1 (22-20, 18-21, 15-9) 0:58
57 23 Jul   Tande-Franco BRA [5] Scheuerpflug-Dieckmann Ch. GER [7] 2-0 (27-25, 21-16) 0:52
Loser are ranked 7th
56 23 Jul   Emanuel-Ricardo BRA [2] Schacht-Slack AUS [17] 2-0 (21-11, 21-19) 0:47
55 23 Jul 11:00 Tande-Franco BRA [5] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Team B forfeit  
Round 4
54 22 Jul 18:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Scheuerpflug-Dieckmann Ch. GER [7] 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
53 22 Jul   Egger M.-Laciga M. SUI [8] Heuscher-Kobel SUI [4] 2-1 (14-21, 24-22, 15-7) 0:51
Loser are ranked 9th
52 22 Jul 16:00 Schacht-Slack AUS [17] Heyer-Laciga P. SUI [6] 2-1 (21-17, 18-21, 15-11) 0:55
51 22 Jul 16:00 Herrera-Mesa ESP [20] Emanuel-Ricardo BRA [2] 1-2 (21-19, 11-21, 11-15) 0:53
50 22 Jul 15:00 Berger-Doppler AUT [14] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] 1-2 (13-21, 21-17, 12-15) 1:06
49 22 Jul 15:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] Tande-Franco BRA [5] 1-2 (21-19, 14-21, 13-15) 1:06
Loser are ranked 13th
48 22 Jul 14:00 Pitman-Lochhead NZL [26] Schacht-Slack AUS [17] 0-2 (19-21, 18-21) 0:47
47 22 Jul 14:00 Herrera-Mesa ESP [20] Kais Kr.-Vesik EST [11] 2-0 (21-17, 21-18) 0:44
46 22 Jul 13:00 Gscheidle-Schnider SUI [22] Berger-Doppler AUT [14] 1-2 (18-21, 21-18, 13-15) 1:02
45 22 Jul 13:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [10] 2-0 (21-19, 21-18) 0:49
Round 3
44 22 Jul 12:00 Scheuerpflug-Dieckmann Ch. GER [7] Emanuel-Ricardo BRA [2] 2-1 (18-21, 21-17, 19-17) 0:57
43 22 Jul 12:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Heyer-Laciga P. SUI [6] 2-0 (21-15, 21-14) 0:32
42 22 Jul 12:00 Tande-Franco BRA [5] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (14-21, 17-21) 0:42
41 22 Jul 12:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:59
Loser are ranked 17th
40 22 Jul 11:00 Klemperer-Koreng GER [18] Schacht-Slack AUS [17] 1-2 (21-19, 17-21, 11-15) 1:05
39 22 Jul 11:00 Pitman-Lochhead NZL [26] Heese-Cadieux CAN [24] 2-1 (18-21, 21-10, 15-12) 0:51
38 22 Jul 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [11] Leinemann-Van Huizen CAN [21] 2-0 (21-19, 21-15) 0:46
37 22 Jul 11:00 Kjemperud-Skarlund NOR [19] Herrera-Mesa ESP [20] 1-2 (14-21, 21-17, 13-15) 0:50
36 22 Jul 10:00 Ronnes-De Gruijter NED [13] Berger-Doppler AUT [14] 0-2 (20-22, 14-21) 0:39
35 22 Jul 10:00 Conde-Salema ARG [12] Gscheidle-Schnider SUI [22] 0-2 (15-21, 17-21) 0:36
34 22 Jul 10:00 Cunha-Solberg Salgado BRA [25] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [10] 1-2 (21-13, 18-21, 9-15) 0:57
33 22 Jul 10:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] Barsouk-Arkaev RUS [15] 2-0 (21-18, 22-20) 0:44
Loser are ranked 25th
32 21 Jul 18:00 Klemperer-Koreng GER [18] Krymarys-Matusiak POL [31] 2-0 (21-13, 21-13) 0:36
31 21 Jul 17:00 Pitman-Lochhead NZL [26] Schoen-Polte GER [23] 2-1 (10-21, 21-19, 15-11) 0:46
30 21 Jul 16:00 Kais Kr.-Vesik EST [11] Rossell-Villar CUB [27] 2-1 (15-21, 27-25, 15-11) 0:52
29 21 Jul 16:00 Plavins-Samoilovs LAT [30] Kjemperud-Skarlund NOR [19] 0-2 (16-21, 18-21) 0:34
28 21 Jul 17:00 Ronnes-De Gruijter NED [13] Witczak-Klimek POL [29] 2-1 (18-21, 21-14, 15-13) 0:53
27 21 Jul 15:00 Salvetti-Le Berre FRA [28] Conde-Salema ARG [12] 0-2 (17-21, 14-21) 0:38
26 21 Jul 16:00 Hajbowicz-Lisiecki POL [9] Cunha-Solberg Salgado BRA [25] 0-2 (20-22, 15-21) 0:39
25 21 Jul 15:00 Miseikis-Kirsnys LTU [32] Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
Round 2
24 21 Jul 14:00 Barsouk-Arkaev RUS [15] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (11-21, 14-21) 0:30
23 21 Jul 14:00 Scheuerpflug-Dieckmann Ch. GER [7] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [10] 2-0 (21-19, 21-16) 0:38
22 21 Jul 13:00 Gscheidle-Schnider SUI [22] Heyer-Laciga P. SUI [6] 0-2 (21-23, 12-21) 0:35
21 21 Jul 13:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Berger-Doppler AUT [14] 2-1 (21-19, 19-21, 15-9) 0:56
20 21 Jul 13:00 Herrera-Mesa ESP [20] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (12-21, 16-21) 0:40
19 21 Jul 15:00 Tande-Franco BRA [5] Leinemann-Van Huizen CAN [21] 2-0 (21-18, 24-22) 0:49
18 21 Jul 14:00 Heese-Cadieux CAN [24] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 0-2 (17-21, 12-21) 0:38
17 21 Jul 13:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Schacht-Slack AUS [17] 2-0 (21-13, 21-16) 0:49
Round 1
16 21 Jul 12:00 Krymarys-Matusiak POL [31] Emanuel-Ricardo BRA [2] 0-2 (13-21, 16-21) 0:36
15 21 Jul 12:00 Barsouk-Arkaev RUS [15] Klemperer-Koreng GER [18] 2-1 (21-16, 17-21, 17-15) 0:46
14 21 Jul 12:00 Schoen-Polte GER [23] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [10] 0-2 (16-21, 11-21) 0:38
13 21 Jul 12:00 Scheuerpflug-Dieckmann Ch. GER [7] Pitman-Lochhead NZL [26] 2-0 (21-19, 21-17) 0:40
12 21 Jul 11:00 Rossell-Villar CUB [27] Heyer-Laciga P. SUI [6] 0-2 (13-21, 15-21) 0:33
11 21 Jul 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [11] Gscheidle-Schnider SUI [22] 1-2 (24-26, 21-15, 17-19) 0:57
10 21 Jul 11:00 Kjemperud-Skarlund NOR [19] Berger-Doppler AUT [14] 0-2 (22-24, 15-21) 0:44
9 21 Jul 11:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Plavins-Samoilovs LAT [30] 2-0 (21-19, 21-13) 0:37
8 21 Jul 10:00 Witczak-Klimek POL [29] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (14-21, 11-21) 0:35
7 21 Jul 10:00 Ronnes-De Gruijter NED [13] Herrera-Mesa ESP [20] 0-2 (15-21, 17-21) 0:36
6 21 Jul 10:00 Leinemann-Van Huizen CAN [21] Conde-Salema ARG [12] 2-0 (21-17, 21-15) 0:41
5 21 Jul 10:00 Tande-Franco BRA [5] Salvetti-Le Berre FRA [28] 2-0 (28-26, 21-17) 0:44
4 21 Jul 09:00 Cunha-Solberg Salgado BRA [25] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 0-2 (14-21, 19-21) 0:41
3 21 Jul 09:00 Hajbowicz-Lisiecki POL [9] Heese-Cadieux CAN [24] 0-2 (19-21, 21-23) 0:48
2 21 Jul 09:00 Schacht-Slack AUS [17] Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] 2-1 (19-21, 23-21, 15-10) 1:07
1 21 Jul 09:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [1] Miseikis-Kirsnys LTU [32] 2-0 (21-14, 21-11) 0:33