Gstaad  2005   Men's Open
15.06.2005 -  19.06.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 19 Jun 13:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Harley-Benjamin BRA [5] 2-0 (21-19, 21-13) 0:44
Final 3rd Place
61 19 Jun 11:45 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] Franco-Tande BRA [2] Injury for team B 0:48
Semi-finals
60 19 Jun   Franco-Tande BRA [2] Harley-Benjamin BRA [5] 0-2 (18-21, 15-21) 0:52
59 19 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] 2-1 (18-21, 21-12, 15-12) 0:57
Loser are ranked 5th
58 18 Jun 14:40 Heyer-Laciga P. SUI [9] Harley-Benjamin BRA [5] Team A forfeit 0:37
57 18 Jun 17:30 Berger-Doppler AUT [24] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] 1-2 (21-17, 20-22, 7-15) 0:51
Loser are ranked 7th
56 18 Jun 12:00 Schacht-Slack AUS [10] Heyer-Laciga P. SUI [9] 1-2 (21-18, 25-27, 12-15) 1:08
55 18 Jun 11:00 Berger-Doppler AUT [24] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 2-1 (21-17, 18-21, 15-13) 1:06
Round 4
54 18 Jun 10:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] Franco-Tande BRA [2] 1-2 (16-21, 21-19, 15-17) 1:05
53 18 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Harley-Benjamin BRA [5] 2-1 (21-14, 25-27, 15-12) 1:08
Loser are ranked 9th
52 17 Jun 18:30 Heyer-Laciga P. SUI [9] Heuscher-Kobel SUI [6] 2-1 (21-15, 17-21, 15-12) 0:49
51 17 Jun 15:30 Brink-Schneider K. GER [12] Schacht-Slack AUS [10] 1-2 (21-14, 19-21, 8-15) 1:08
50 17 Jun 14:30 Kais Kr.-Vesik EST [21] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 1-2 (21-18, 25-27, 10-15) 0:58
49 17 Jun 15:30 Berger-Doppler AUT [24] Kjemperud-Skarlund NOR [13] 2-1 (22-24, 21-19, 16-14) 1:04
Loser are ranked 13th
48 17 Jun 13:30 Heyer-Laciga P. SUI [9] Ronnes-De Gruijter NED [17] 2-0 (21-16, 21-14) 0:34
47 17 Jun 13:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [4] Brink-Schneider K. GER [12] 0-2 (18-21, 18-21) 0:46
46 17 Jun 11:30 Kais Kr.-Vesik EST [21] Urbatzka-Reckermann GER [20] 2-0 (21-17, 21-17) 0:35
45 17 Jun 12:30 Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] Berger-Doppler AUT [24] 0-2 (19-21, 19-21) 0:46
Round 3
44 17 Jun 11:30 Schacht-Slack AUS [10] Franco-Tande BRA [2] 0-2 (19-21, 14-21) 0:49
43 17 Jun 12:30 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] Heuscher-Kobel SUI [6] 2-0 (21-17, 21-16) 0:40
42 17 Jun 11:30 Harley-Benjamin BRA [5] Kjemperud-Skarlund NOR [13] 2-1 (21-15, 16-21, 15-11) 1:00
41 17 Jun 11:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 2-0 (21-15, 21-15) 0:35
Loser are ranked 17th
40 17 Jun 09:30 Gscheidle-Schnider SUI [31] Ronnes-De Gruijter NED [17] 0-2 (18-21, 20-22) 0:39
39 17 Jun 10:30 Prosser-Richardson AUS [26] Heyer-Laciga P. SUI [9] 0-2 (14-21, 17-21) 0:42
38 17 Jun 10:30 Depiaggio-Baracetti ARG [11] Brink-Schneider K. GER [12] 0-2 (17-21, 18-21) 0:46
37 17 Jun 10:30 Child-Heese CAN [19] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [4] 0-2 (14-21, 17-21) 0:38
36 17 Jun 09:30 Urbatzka-Reckermann GER [20] Barsouk-Arkaev RUS [14] 2-0 (22-20, 21-16) 0:49
35 17 Jun 09:30 Kais Kr.-Vesik EST [21] Nowotny-Gartmayer AUT [22] 2-0 (21-16, 21-14) 0:37
34 17 Jun 09:30 Berger-Doppler AUT [24] Conde-Salema ARG [7] 2-1 (23-21, 20-22, 15-12) 1:06
33 17 Jun 09:30 Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] Klemperer-Koreng GER [18] 2-0 (21-14, 21-13) 0:36
Loser are ranked 25th
32 16 Jun 17:20 Herrera-Mesa ESP [15] Gscheidle-Schnider SUI [31] 0-2 (15-21, 15-21) 0:33
31 16 Jun 17:20 Prosser-Richardson AUS [26] Hoidalen-Oevergaard NOR [23] 2-0 (21-18, 28-26) 0:47
30 16 Jun 16:30 Depiaggio-Baracetti ARG [11] Rossell-Villar CUB [27] 2-0 (21-16, 21-18) 0:43
29 16 Jun 16:30 Gosch-Strauss AUT [30] Child-Heese CAN [19] 1-2 (18-21, 21-13, 14-16) 0:55
28 16 Jun 15:20 Urbatzka-Reckermann GER [20] Asahi-Watanabe JPN [29] 2-1 (21-19, 18-21, 15-11) 0:54
27 16 Jun 15:20 Canet-Hamel FRA [28] Kais Kr.-Vesik EST [21] 0-2 (18-21, 16-21) 0:41
26 16 Jun 15:20 Berger-Doppler AUT [24] Leinemann-Van Huizen CAN [25] 2-0 (21-19, 21-14) 0:44
25 16 Jun 15:20 Michalopoulos-Xenakis GRE [32] Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] 0-2 (19-21, 16-21) 0:24
Round 2
24 16 Jun 14:30 Klemperer-Koreng GER [18] Franco-Tande BRA [2] 0-2 (15-21, 18-21) 0:41
23 16 Jun 14:30 Conde-Salema ARG [7] Schacht-Slack AUS [10] 0-2 (19-21, 19-21) 0:48
22 16 Jun 14:30 Nowotny-Gartmayer AUT [22] Heuscher-Kobel SUI [6] 0-2 (15-21, 14-21) 0:36
21 16 Jun 14:30 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] Barsouk-Arkaev RUS [14] 2-0 (21-17, 21-17) 0:38
20 16 Jun 13:40 Kjemperud-Skarlund NOR [13] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [4] 2-1 (21-18, 15-21, 15-13) 0:50
19 16 Jun 13:40 Harley-Benjamin BRA [5] Brink-Schneider K. GER [12] 2-0 (21-13, 21-16) 0:55
18 16 Jun 13:40 Heyer-Laciga P. SUI [9] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 1-2 (22-20, 18-21, 11-15) 0:55
17 16 Jun 13:40 Ricardo-Emanuel BRA [1] Ronnes-De Gruijter NED [17] 2-0 (21-15, 21-13) 0:40
Round 1
16 16 Jun 12:50 Gscheidle-Schnider SUI [31] Franco-Tande BRA [2] 0-2 (18-21, 15-21) 0:38
15 16 Jun 12:50 Herrera-Mesa ESP [15] Klemperer-Koreng GER [18] 0-2 (14-21, 14-21) 0:37
14 16 Jun 12:50 Hoidalen-Oevergaard NOR [23] Schacht-Slack AUS [10] 0-2 (10-21, 12-21) 0:45
13 16 Jun 12:50 Conde-Salema ARG [7] Prosser-Richardson AUS [26] 2-0 (21-17, 21-16) 0:41
12 16 Jun 12:00 Rossell-Villar CUB [27] Heuscher-Kobel SUI [6] 0-2 (17-21, 14-21) 0:37
11 16 Jun 12:00 Depiaggio-Baracetti ARG [11] Nowotny-Gartmayer AUT [22] 1-2 (21-18, 17-21, 8-15) 0:58
10 16 Jun 12:00 Child-Heese CAN [19] Barsouk-Arkaev RUS [14] 0-2 (22-24, 26-28) 0:50
9 16 Jun 12:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [3] Gosch-Strauss AUT [30] 2-0 (21-16, 21-12) 0:37
8 16 Jun 11:10 Asahi-Watanabe JPN [29] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [4] 0-2 (11-21, 19-21) 0:33
7 16 Jun 11:10 Kjemperud-Skarlund NOR [13] Urbatzka-Reckermann GER [20] 2-0 (21-14, 21-17) 0:42
6 16 Jun 11:10 Kais Kr.-Vesik EST [21] Brink-Schneider K. GER [12] 0-2 (14-21, 18-21) 0:37
5 16 Jun 11:10 Harley-Benjamin BRA [5] Canet-Hamel FRA [28] 2-0 (21-15, 27-25) 0:51
4 16 Jun 10:20 Leinemann-Van Huizen CAN [25] Egger M.-Laciga M. SUI [8] 0-2 (18-21, 12-21) 0:39
3 16 Jun 10:20 Heyer-Laciga P. SUI [9] Berger-Doppler AUT [24] 2-0 (21-17, 21-16) 0:40
2 16 Jun 09:30 Ronnes-De Gruijter NED [17] Horrem-Pettersen E.P. NOR [16] 2-1 (21-13, 19-21, 15-12) 1:00
1 16 Jun 09:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Michalopoulos-Xenakis GRE [32] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39