Women's competition, Stavanger
From 29 June To 3 July 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 30 Jun 16:30 Urata-Teru Saiki JPN [18] Clarke-Gerlic AUS [2] 2-0 (21-18, 21-17) 0:29
55 30 Jun 16:30 Kadjo-Arjona FRA [7] Keizer-Mooren NED [23] 0-2 (18-21, 16-21) 0:34
54 30 Jun 15:30 Ji-Zhang Xi CHN [11] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6] 0-2 (15-21, 19-21) 0:38
53 30 Jun 15:30 Perrotta-Gattelli ITA [3] Claasen-Stoof GER [14] 1-2 (18-21, 21-18, 11-15) 0:51
52 30 Jun 14:30 "Gaby"-"T" CAN [13] Gaxiola-Garcia MEX [4] 0-2 (18-21, 17-21) 0:35
51 30 Jun 14:30 Mason-Busch USA [5] Jaouen-Riera FRA [12] 2-0 (22-20, 21-16) 0:39
50 30 Jun 13:30 Bruschini-Solazzi ITA [9] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [8] 1-2 (21-14, 17-21, 11-15) 0:48
49 30 Jun 13:30 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [1] Naidoo-Willand RSA [17] 2-1 (21-17, 26-28, 15-8) 0:54
Round 2
48 29 Jun 17:00 de Vries-Link NED [31] Clarke-Gerlic AUS [2] 1-2 (15-21, 21-16, 16-18) 0:57
47 29 Jun 17:00 Montagnolli-Hansel AUT [15] Urata-Teru Saiki JPN [18] 0-2 (19-21, 15-21) 0:35
46 29 Jun 17:00 Keizer-Mooren NED [23] Alcon-Cati Pol ESP [10] 2-0 (31-29, 21-16) 0:44
45 29 Jun 17:00 Kadjo-Arjona FRA [7] Suzuki-Oguri JPN [26] 2-0 (21-16, 21-6) 0:33
44 29 Jun 16:00 Schjerven-Oyan NOR [27] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6] 0-2 (5-21, 10-21) 0:31
43 29 Jun 16:00 Ji-Zhang Xi CHN [11] Swoboda-Gschweidl AUT [22] 2-0 (21-12, 21-16) 0:33
42 29 Jun 16:00 Lessard-Maxwell CAN [19] Claasen-Stoof GER [14] 1-2 (21-17, 18-21, 11-15) 0:51
41 29 Jun 16:00 Perrotta-Gattelli ITA [3] Campisi-Lozano ESP [30] 2-0 (21-11, 21-19) 0:34
40 29 Jun 15:00 Brandstetter-Borchard AUT [29] Gaxiola-Garcia MEX [4] 0-2 (15-21, 14-21) 0:30
39 29 Jun 15:00 "Gaby"-"T" CAN [13] Minusa-Pulina LAT [20] 2-0 (21-19, 21-17) 0:36
38 29 Jun 15:00 Trüssel-Erni N. SUI [21] Jaouen-Riera FRA [12] 0-2 (18-21, 18-21) 0:34
37 29 Jun 15:00 Mason-Busch USA [5] Lundquist-Uddstahl SWE [28] 2-0 (21-13, 21-13) 0:29
36 29 Jun 14:00 Schwaiger-Schwaiger AUT [25] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [8] 0-2 (15-21, 15-21) 0:36
35 29 Jun 14:00 Bruschini-Solazzi ITA [9] Tanaka-Makabe JPN [24] 2-0 (21-10, 21-14) 0:29
34 29 Jun 14:00 Naidoo-Willand RSA [17] Nagy-Petho HUN [16] 2-1 (15-21, 21-13, 19-17) 0:48
33 29 Jun 14:00 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [1] Tychnova-Tychnova CZE [32] 2-0 (21-13, 21-14) 0:31
Round 1
32     Bye Clarke-Gerlic AUS [2]    
31 29 Jun 13:00 de Vries-Link NED [31] Marit-Eva NOR [34] 2-0 (21-11, 21-12) 0:30
30     Bye Urata-Teru Saiki JPN [18]    
29     Montagnolli-Hansel AUT [15] Bye    
28     Bye Alcon-Cati Pol ESP [10]    
27     Keizer-Mooren NED [23] Bye    
26 29 Jun 13:00 Christoffersen-Andersen DEN [39] Suzuki-Oguri JPN [26] 0-2 (23-25, 10-21) 0:36
25     Kadjo-Arjona FRA [7] Bye    
24     Bye Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6]    
23 29 Jun 13:00 Schjerven-Oyan NOR [27] Oyra-Finstad NOR [38] 2-0 (21-16, 21-15) 0:35
22     Bye Swoboda-Gschweidl AUT [22]    
21     Ji-Zhang Xi CHN [11] Bye    
20     Bye Claasen-Stoof GER [14]    
19     Lessard-Maxwell CAN [19] Bye    
18 29 Jun 13:00 Klapalova-Petrova CZE [35] Campisi-Lozano ESP [30] 1-2 (21-14, 12-21, 13-15) 0:42
17     Perrotta-Gattelli ITA [3] Bye    
16     Bye Gaxiola-Garcia MEX [4]    
15 29 Jun 12:00 Brandstetter-Borchard AUT [29] Lekven-Evensen NOR [36] 2-0 (21-14, 21-18) 0:34
14     Bye Minusa-Pulina LAT [20]    
13     "Gaby"-"T" CAN [13] Bye    
12     Bye Jaouen-Riera FRA [12]    
11     Trüssel-Erni N. SUI [21] Bye    
10 29 Jun 12:00 Ristic-Karlsson SWE [37] Lundquist-Uddstahl SWE [28] 0-2 (14-21, 19-21) 0:32
9     Mason-Busch USA [5] Bye    
8     Bye Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [8]    
7 29 Jun 12:00 Schwaiger-Schwaiger AUT [25] Kroyer-Eriksen DEN [40] 2-0 (21-16, 21-14) 0:35
6     Bye Tanaka-Makabe JPN [24]    
5     Bruschini-Solazzi ITA [9] Bye    
4     Bye Nagy-Petho HUN [16]    
3     Naidoo-Willand RSA [17] Bye    
2 29 Jun 12:00 Ljungquist-Svensson SWE [33] Tychnova-Tychnova CZE [32] 0-2 (13-21, 10-21) 0:29
1     Koutroumanidou-Arvaniti GRE [1] Bye    
Country Quota Playoff for NOR
C 8     Bye Marit-Eva NOR [34]    
C 7 29 Jun 10:00 Lekven-Evensen NOR [36] Hosoien-Hoem NOR [43] 2-0 (21-7, 21-15) 0:34
C 6 29 Jun 10:00 Tveitaskog-Bakke NOR [42] Oyra-Finstad NOR [38] 1-2 (21-23, 21-18, 7-15) 0:49
C 5     Schjerven-Oyan NOR [27] Bye    
Country Quota Playoff for AUT
C 4     Bye Swoboda-Gschweidl AUT [22]    
C 3     Schwaiger-Schwaiger AUT [25] Bye    
C 2 29 Jun 10:00 Pichler-Czerveniak AUT [37] Brandstetter-Borchard AUT [29] 1-2 (21-17, 12-21, 8-15) 0:43
C 1     Montagnolli-Hansel AUT [15] Bye