Women's competition, Osaka
From 2 June To 6 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 03 Jun 13:00 Guenette-Gougeon CAN [15] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [2] 0-2 (15-21, 17-21) 0:36
23 03 Jun 13:00 Alcon-Cati Pol ESP [7] Xue-Ren CHN [23] 0-2 (19-21, 15-21) 0:35
22 03 Jun 12:00 Ji-Zhang Xi CHN [11] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [6] 2-1 (21-16, 16-21, 15-13) 0:53
21 03 Jun 12:00 Hakedal-Torlen NOR [3] Lessard-Maxwell CAN [14] 2-0 (21-17, 21-14) 0:35
20 03 Jun 11:00 Nagy-Petho HUN [13] Kadjo-Arjona FRA [4] 0-2 (17-21, 11-21) 0:35
19 03 Jun 11:00 Bruschini-Solazzi ITA [5] Kloeden-Maycock AUS [21] 2-0 (21-14, 21-16) 0:34
18 03 Jun 10:00 "Gaby"-"T" CAN [9] Jaouen-Riera FRA [8] 2-1 (21-19, 17-21, 15-10) 0:52
17 03 Jun 10:00 Ahmann-Vollmer GER [1] Nystrom-Nystrom FIN [17] 2-0 (21-14, 21-14) 0:32
Round 1
16     Bye Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [2]    
15 02 Jun 13:45 Guenette-Gougeon CAN [15] Nurjanah-Timy INA [18] 2-0 (21-19, 21-16) 0:33
14 02 Jun 13:45 Xue-Ren CHN [23] Montagnolli-Hansel AUT [10] 2-0 (21-19, 21-15) 0:44
13 02 Jun 13:45 Alcon-Cati Pol ESP [7] Inoue-Koizumi JPN [26] 2-1 (21-16, 19-21, 15-13) 0:48
12 02 Jun 13:45 Campisi-Lozano ESP [27] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [6] 0-2 (19-21, 12-21) 0:34
11 02 Jun 12:45 Ji-Zhang Xi CHN [11] Schjerven-Oyan NOR [22] 2-0 (21-8, 21-9) 0:26
10 02 Jun 12:45 Minusa-Pulina LAT [19] Lessard-Maxwell CAN [14] 0-2 (18-21, 19-21) 0:37
9     Hakedal-Torlen NOR [3] Bye    
8     Bye Kadjo-Arjona FRA [4]    
7 02 Jun 12:45 Nagy-Petho HUN [13] Galindo-Mayra MEX [20] 2-0 (21-19, 21-19) 0:41
6 02 Jun 12:45 Kloeden-Maycock AUS [21] Naidoo-Willand RSA [12] 2-1 (22-20, 16-21, 15-13) 0:51
5 02 Jun 11:45 Bruschini-Solazzi ITA [5] Oda-Nakabayashi JPN [28] 2-0 (21-14, 32-30) 0:44
4 02 Jun 11:45 de Vries-Wiegers NED [25] Jaouen-Riera FRA [8] 0-2 (15-21, 23-25) 0:37
3 02 Jun 11:45 "Gaby"-"T" CAN [9] Suzuki-Oguri JPN [24] 2-0 (21-19, 21-17) 0:31
2 02 Jun 11:45 Nystrom-Nystrom FIN [17] Wiig-Josefsen NOR [16] 2-0 (21-13, 21-18) 0:30
1     Ahmann-Vollmer GER [1] Bye    
Country Quota Playoff for CHN
C 6 02 Jun 09:30 Xue-Ren CHN [23] Hong-Yan CHN [28] 2-1 (18-21, 21-16, 15-12) 0:50
C 5     Ji-Zhang Xi CHN [11] Bye    
Country Quota Playoff for CAN
C 4     Lessard-Maxwell CAN [14] Bye    
C 3 02 Jun 09:30 Guenette-Gougeon CAN [15] Barry-Lukiw CAN [30] 2-1 (24-26, 21-13, 15-12) 0:55
C 2     "Gaby"-"T" CAN [9] Bye    
Country Quota Playoff for AUS
C 1 02 Jun 09:30 Kloeden-Maycock AUS [21] Busch-Nielsen AUS [22] 2-0 (21-14, 21-16) 0:36