Women's competition, Milan
From 1 September To 5 September 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 05 Sep 16.00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Ribeiro-Shaylyn BRA [5] 2-0 (21-15, 25-23) 0.49
Final 3rd Place
61 05 Sep 14.30 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] Novakova-Celbova CZE [7] 0-2 (15-21, 18-21) 0.39
Semi-finals
60 05 Sep 12.20 Novakova-Celbova CZE [7] Ribeiro-Shaylyn BRA [5] 1-2 (21-23, 26-24, 10-15) 1.03
59 05 Sep 11.30 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] 2-0 (21-19, 21-15) 0.39
Loser are ranked 5th
58 04 Sep 22.56 Felisberta Silva-França BRA [2] Ribeiro-Shaylyn BRA [5] 0-2 (20-22, 19-21) 0.42
57 04 Sep 21.57 Perrotta-Gattelli ITA [4] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] 0-2 (19-21, 18-21) 0.43
Loser are ranked 7th
56 04 Sep 21.00 Felisberta Silva-França BRA [2] Kadjo-Arjona FRA [6] 2-0 (23-21, 21-19) 0.41
55 04 Sep 19.00 Perrotta-Gattelli ITA [4] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 2-0 (21-15, 21-18) 0.38
Round 4
54 04 Sep 18.00 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] Novakova-Celbova CZE [7] 0-2 (10-21, 17-21) 0.33
53 04 Sep 17.00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Ribeiro-Shaylyn BRA [5] 2-0 (21-17, 21-16) 0.39
Loser are ranked 9th
52 04 Sep 15.30 Montagnolli-Swoboda AUT [26] Kadjo-Arjona FRA [6] 1-2 (22-20, 14-21, 12-15) 0.53
51 04 Sep 15.30 Sfyri-Karadassiou GRE [13] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (19-21, 14-21) 0.39
50 04 Sep 14.30 Yanchulova-Yanchulova BUL [14] Bruschini-Solazzi ITA [9] 2-0 (21-10, 21-13) 0.35
49 04 Sep 14.30 Hakedal-Torlen NOR [18] Perrotta-Gattelli ITA [4] 0-2 (15-21, 19-21) 0.36
Loser are ranked 13th
48 04 Sep 13.30 Montagnolli-Swoboda AUT [26] Alexandra-Mônica BRA [15] 2-0 (21-17, 21-17) 0.39
47 04 Sep 13.30 Sfyri-Karadassiou GRE [13] Nystrom-Nystrom FIN [12] 2-0 (25-23, 21-17) 0.44
46 04 Sep 12.00 Pottharst-Sanderson AUS [11] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 1-2 (26-24, 19-21, 15-17) 0.59
45 04 Sep 12.00 Hakedal-Torlen NOR [18] Leenstra-Kadijk R. NED [8] 2-0 (26-24, 21-15) 0.44
Round 3
44 04 Sep 11.00 Novakova-Celbova CZE [7] Felisberta Silva-França BRA [2] 2-0 (25-23, 21-18) 0.48
43 04 Sep 11.00 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] Kadjo-Arjona FRA [6] 2-1 (15-21, 21-18, 15-11) 0.57
42 04 Sep 11.00 Ribeiro-Shaylyn BRA [5] Perrotta-Gattelli ITA [4] 2-0 (21-18, 21-14) 0.38
41 04 Sep 11.00 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Bruschini-Solazzi ITA [9] 2-0 (21-19, 21-17) 0.42
Loser are ranked 17th
40 03 Sep 23.00 Alexandra-Mônica BRA [15] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [16] 2-1 (15-21, 25-23, 16-14) 1.02
39 03 Sep 22.00 Montagnolli-Swoboda AUT [26] Lessard-Maxwell CAN [25] 2-0 (21-16, 21-19) 0.39
38 03 Sep 19.00 Gschweidl-Hansel AUT [27] Nystrom-Nystrom FIN [12] 1-2 (21-8, 18-21, 8-15) 0.40
37 03 Sep 21.00 Trüssel-Erni N. SUI [30] Sfyri-Karadassiou GRE [13] 0-2 (17-21, 18-21) 0.40
36 03 Sep 18.00 Minusa-Pulina LAT [29] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 1-2 (16-21, 21-11, 18-20) 0.48
35 03 Sep 18.00 Kusuhara-Teru Saiki JPN [21] Pottharst-Sanderson AUS [11] 1-2 (21-18, 21-23, 10-15) 0.57
34 03 Sep 18.00 Leenstra-Kadijk R. NED [8] Maaseide-Glesnes NOR [10] 2-1 (17-21, 21-15, 15-12) 0.55
33 03 Sep 18.00 Tychnova-Tychnova CZE [32] Hakedal-Torlen NOR [18] 1-2 (21-17, 15-21, 8-15) 0.47
Loser are ranked 25th
32 03 Sep 17.00 Alexandra-Mônica BRA [15] Tanaka-Asao JPN [31] 2-0 (21-14, 21-11) 0.30
31 03 Sep 17.00 Montagnolli-Swoboda AUT [26] Forrer-Schwer SUI [23] 2-1 (21-15, 27-29, 15-7) 1.03
30 03 Sep 17.00 Jaouen-Giaoui FRA [22] Gschweidl-Hansel AUT [27] 1-2 (16-21, 21-19, 13-15) 0.43
29 03 Sep 17.00 Trüssel-Erni N. SUI [30] Keizer-Mooren NED [19] 2-0 (21-11, 21-15) 0.33
28 03 Sep 16.10 Tokuno-Urata JPN [20] Minusa-Pulina LAT [29] 0-2 (18-21, 11-21) 0.43
27 03 Sep 16.10 Wiig-Josefsen NOR [28] Kusuhara-Teru Saiki JPN [21] 1-2 (21-19, 11-21, 8-15) 0.48
26 03 Sep 16.10 Hopf-Cati Pol ESP [24] Leenstra-Kadijk R. NED [8] 0-2 (19-21, 13-21) 0.36
25 03 Sep 16.10 Tychnova-Tychnova CZE [32] Gaxiola-Garcia MEX [17] 2-1 (21-11, 15-21, 15-12) 0.40
Round 2
24 03 Sep 15.20 Hakedal-Torlen NOR [18] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (17-21, 13-21) 0.47
23 03 Sep 15.20 Novakova-Celbova CZE [7] Maaseide-Glesnes NOR [10] 2-1 (21-16, 12-21, 15-13) 0.51
22 03 Sep 15.20 Pottharst-Sanderson AUS [11] Kadjo-Arjona FRA [6] 1-2 (19-21, 26-24, 8-15) 0.58
21 03 Sep 15.20 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 2-0 (21-14, 25-23) 0.40
20 03 Sep 14.30 Sfyri-Karadassiou GRE [13] Perrotta-Gattelli ITA [4] 0-2 (14-21, 14-21) 0.35
19 03 Sep 14.30 Ribeiro-Shaylyn BRA [5] Nystrom-Nystrom FIN [12] 2-0 (21-15, 21-19) 0.34
18 03 Sep 14.30 Bruschini-Solazzi ITA [9] Lessard-Maxwell CAN [25] 2-0 (21-19, 21-15) 0.44
17 03 Sep 14.30 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [16] 2-0 (21-15, 21-16) 0.44
Round 1
16 03 Sep 13.00 Tanaka-Asao JPN [31] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (14-21, 11-21) 0.35
15 03 Sep 13.00 Alexandra-Mônica BRA [15] Hakedal-Torlen NOR [18] 1-2 (21-16, 21-23, 12-15) 1.02
14 03 Sep 13.00 Forrer-Schwer SUI [23] Maaseide-Glesnes NOR [10] 0-2 (14-21, 17-21) 0.38
13 03 Sep 13.00 Novakova-Celbova CZE [7] Montagnolli-Swoboda AUT [26] 2-0 (21-19, 21-17) 0.38
12 03 Sep 12.10 Gschweidl-Hansel AUT [27] Kadjo-Arjona FRA [6] 1-2 (13-21, 27-25, 10-15) 0.59
11 03 Sep 12.10 Pottharst-Sanderson AUS [11] Jaouen-Giaoui FRA [22] 2-0 (21-9, 21-10) 0.31
10 03 Sep 12.10 Keizer-Mooren NED [19] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 1-2 (30-28, 27-29, 9-15) 1.04
9 03 Sep 12.10 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [3] Trüssel-Erni N. SUI [30] 2-0 (21-11, 21-19) 0.37
8 03 Sep 11.20 Minusa-Pulina LAT [29] Perrotta-Gattelli ITA [4] 0-2 (19-21, 16-21) 0.39
7 03 Sep 11.20 Sfyri-Karadassiou GRE [13] Tokuno-Urata JPN [20] 2-0 (21-9, 21-15) 0.45
6 03 Sep 11.20 Kusuhara-Teru Saiki JPN [21] Nystrom-Nystrom FIN [12] 1-2 (21-12, 18-21, 16-18) 0.56
5 03 Sep 11.20 Ribeiro-Shaylyn BRA [5] Wiig-Josefsen NOR [28] 2-0 (21-15, 21-13) 0.31
4 03 Sep 10.30 Lessard-Maxwell CAN [25] Leenstra-Kadijk R. NED [8] 2-1 (17-21, 21-15, 15-10) 0.47
3 03 Sep 10.30 Bruschini-Solazzi ITA [9] Hopf-Cati Pol ESP [24] 2-0 (21-11, 21-10) 0.29
2 03 Sep 10.30 Gaxiola-Garcia MEX [17] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [16] 0-2 (18-21, 24-26) 0.44
1 03 Sep 10.30 Adriana Behar-Shelda BRA [1] Tychnova-Tychnova CZE [32] 2-0 (21-9, 21-16) 0.29