Women's competition, Gstaad
From 15 June To 19 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 16 Jun 11:00 Lessard-Maxwell CAN [18] Gaxiola-Garcia MEX [2] 0-2 (19-21, 17-21) 0:39
55 16 Jun 11:00 Maaseide-Glesnes NOR [7] Bruschini-Solazzi ITA [10] 1-2 (23-21, 19-21, 9-15) 1:03
54 16 Jun 10:10 Alcon-Cati Pol ESP [11] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6] 1-2 (18-21, 21-19, 10-15) 0:48
53 16 Jun 10:10 Perrotta-Gattelli ITA [3] Montagnolli-Hansel AUT [14] 2-1 (21-12, 20-22, 15-12) 0:54
52 16 Jun 09:20 Nystrom-Nystrom FIN [20] Mason-Busch USA [4] 0-2 (16-21, 13-21) 0:35
51 16 Jun 09:20 Hakedal-Torlen NOR [5] Minusa-Pulina LAT [21] 2-0 (26-24, 21-17) 0:42
50 16 Jun 08:30 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [9] Felisberta Silva-França BRA [8] 0-2 (19-21, 12-21) 0:37
49 16 Jun 08:30 Clarke-Gerlic AUS [1] Nagy-Petho HUN [16] 2-0 (21-15, 21-19) 0:42
Round 2
48 15 Jun 16:10 Lundquist-Uddstahl SWE [34] Gaxiola-Garcia MEX [2] 1-2 (21-19, 18-21, 12-15) 0:46
47 15 Jun 16:10 Claasen-Stoof GER [15] Lessard-Maxwell CAN [18] 0-2 (16-21, 15-21) 0:35
46 15 Jun 16:10 Swoboda-Gschweidl AUT [23] Bruschini-Solazzi ITA [10] 0-2 (14-21, 14-21) 0:34
45 15 Jun 16:10 Maaseide-Glesnes NOR [7] Tanaka-Makabe JPN [26] 2-0 (21-14, 21-16) 0:31
44 15 Jun 16:10 Suzuki-Oguri JPN [27] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6] 0-2 (13-21, 15-21) 0:38
43 15 Jun 15:20 Alcon-Cati Pol ESP [11] Galindo-Mayra MEX [22] 2-1 (14-21, 21-15, 16-14) 0:51
42 15 Jun 15:20 Wiig-Josefsen NOR [19] Montagnolli-Hansel AUT [14] 0-2 (20-22, 16-21) 0:44
41 15 Jun 15:20 Perrotta-Gattelli ITA [3] Brink-Abeler-Jürich GER [30] 2-1 (21-17, 16-21, 15-7) 0:49
40 15 Jun 15:20 Rimser-Mellitzer AUT [29] Mason-Busch USA [4] 0-2 (10-21, 14-21) 0:30
39 15 Jun 15:20 Jaouen-Riera FRA [13] Nystrom-Nystrom FIN [20] 0-2 (14-21, 21-23) 0:40
38 15 Jun 14:30 Minusa-Pulina LAT [21] "Gaby"-"T" CAN [12] 2-1 (21-17, 20-22, 15-12) 0:54
37 15 Jun 14:30 Hakedal-Torlen NOR [5] Nelson-Luge FRA [28] 2-0 (21-18, 21-13) 0:33
36 15 Jun 14:30 Forrer-Skrivan SUI [25] Felisberta Silva-França BRA [8] 0-2 (17-21, 15-21) 0:41
35 15 Jun 14:30 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [9] Keizer-Mooren NED [24] 2-0 (21-16, 21-14) 0:36
34 15 Jun 14:30 Urata-Teru Saiki JPN [17] Nagy-Petho HUN [16] 1-2 (22-24, 21-15, 10-15) 1:06
33 15 Jun 14:30 Clarke-Gerlic AUS [1] Garcia-Abreu VEN [33] 2-0 (21-15, 21-18) 0:38
Round 1
32     Bye Gaxiola-Garcia MEX [2]    
31 15 Jun 13:40 de Vries-Visser NED [31] Lundquist-Uddstahl SWE [34] 0-2 (17-21, 12-21) 0:38
30     Bye Lessard-Maxwell CAN [18]    
29     Claasen-Stoof GER [15] Bye    
28     Bye Bruschini-Solazzi ITA [10]    
27 15 Jun 13:40 Swoboda-Gschweidl AUT [23] Ribera-Mandana ESP [42] 2-0 (21-17, 21-16) 0:36
26 15 Jun 13:40 Biatobrzeska-Woloszyn POL [39] Tanaka-Makabe JPN [26] 0-2 (19-21, 12-21) 0:35
25     Maaseide-Glesnes NOR [7] Bye    
24     Bye Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [6]    
23 15 Jun 13:40 Suzuki-Oguri JPN [27] Leuenberger-Courtat SUI [38] 2-0 (21-11, 21-7) 0:33
22     Bye Galindo-Mayra MEX [22]    
21     Alcon-Cati Pol ESP [11] Bye    
20     Bye Montagnolli-Hansel AUT [14]    
19     Wiig-Josefsen NOR [19] Bye    
18 15 Jun 13:40 Tychnova-Tychnova CZE [35] Brink-Abeler-Jürich GER [30] 0-2 (13-21, 19-21) 0:33
17     Perrotta-Gattelli ITA [3] Bye    
16     Bye Mason-Busch USA [4]    
15 15 Jun 13:00 Rimser-Mellitzer AUT [29] Hegner-Karlsson SWE [36] 2-0 (21-19, 21-17) 0:39
14     Bye Nystrom-Nystrom FIN [20]    
13     Jaouen-Riera FRA [13] Bye    
12     Bye "Gaby"-"T" CAN [12]    
11     Minusa-Pulina LAT [21] Bye    
10 15 Jun 13:00 Alenkina-Kim KAZ [37] Nelson-Luge FRA [28] 0-2 (18-21, 13-21) 0:34
9     Hakedal-Torlen NOR [5] Bye    
8     Bye Felisberta Silva-França BRA [8]    
7 15 Jun 13:00 Forrer-Skrivan SUI [25] Crettenand-Grossen SUI [40] 2-0 (21-14, 23-21) 0:33
6 15 Jun 13:00 Kayser-Graessli SUI [41] Keizer-Mooren NED [24] 0-2 (14-21, 13-21) 0:30
5     Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [9] Bye    
4     Bye Nagy-Petho HUN [16]    
3     Urata-Teru Saiki JPN [17] Bye    
2 15 Jun 13:00 Garcia-Abreu VEN [33] Campisi-Lozano ESP [32] 2-0 (21-17, 23-21) 0:43
1     Clarke-Gerlic AUS [1] Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 11 15 Jun 10:20 Kaup-Deister GER [19] Claasen-Stoof GER [15] 0-2 (15-21, 18-21) 0:39
C 10 15 Jun 10:20 Ahmann-Vollmer GER [1] Brink-Abeler-Jürich GER [30] 0-2 (12-21, 20-22) 0:33
C 9     Bye Brink-Abeler-Jürich GER [30]    
C 8 15 Jun 09:00 Kaup-Deister GER [19] Piasecki-Fischer GER [45] 2-0 (21-19, 21-14) 0:32
C 7 15 Jun 09:00 Kleefisch-Holtwick GER [38] Brink-Abeler-Jürich GER [30] 1-2 (18-21, 21-13, 16-18) 0:50
C 6     Claasen-Stoof GER [15] Bye    
Country Quota Playoff for SUI
C 5     Bye Leuenberger-Courtat SUI [38]    
C 4     Crettenand-Grossen SUI [40] Bye    
C 3 15 Jun 09:40 Schmocker-Schmocker SUI [46] Kayser-Graessli SUI [41] 0-2 (17-21, 17-21) 0:34
C 2     Forrer-Skrivan SUI [25] Bye    
Country Quota Playoff for USA
C 1 15 Jun 09:40 Mason-Busch USA [4] Wacholder-Akers USA [16] 2-0 (22-20, 21-17) 0:41