Women's competition, Gstaad
From 15 June To 19 June 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 19 Jun 14:00 Walsh-May USA [1] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 2-1 (26-28, 21-17, 15-10) 1:01
Final 3rd Place
61 19 Jun 13:00 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] McPeak-Youngs USA [4] Team A forfeit  
Semi-finals
60 19 Jun 09:30 Adriana Behar-Shelda BRA [2] McPeak-Youngs USA [4] 2-1 (19-21, 21-17, 17-15) 1:04
59 19 Jun 10:30 Walsh-May USA [1] Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] 2-1 (17-21, 21-17, 15-11) 1:04
Loser are ranked 5th
58 18 Jun 17:30 Felisberta Silva-França BRA [10] McPeak-Youngs USA [4] 0-2 (11-21, 17-21) 0:30
57 18 Jun 16:30 Lochowicz-Pottharst AUS [8] Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] 0-2 (16-21, 18-21) 0:39
Loser are ranked 7th
56 18 Jun 15:30 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [22] Felisberta Silva-França BRA [10] 0-2 (18-21, 10-21) 0:34
55 18 Jun 14:30 Lochowicz-Pottharst AUS [8] Novakova-Celbova CZE [13] 2-0 (22-20, 21-19) 0:40
Round 4
54 18 Jun 12:30 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 1-2 (18-21, 21-19, 16-18) 1:05
53 18 Jun 11:30 Walsh-May USA [1] McPeak-Youngs USA [4] 2-0 (21-18, 21-16) 0:37
Loser are ranked 9th
52 18 Jun 12:30 Dumont-Martin CAN [15] Felisberta Silva-França BRA [10] 0-2 (17-21, 17-21) 0:39
51 18 Jun 12:30 Clarke-Gerlic AUS [26] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [22] 1-2 (21-19, 19-21, 10-15) 0:54
50 18 Jun 11:30 Novakova-Celbova CZE [13] Kadjo-Arjona FRA [23] 2-1 (21-11, 19-21, 15-10) 0:51
49 18 Jun 11:30 Lochowicz-Pottharst AUS [8] Jordan-Davis USA [5] 2-0 (21-14, 21-18) 0:36
Loser are ranked 13th
48 18 Jun 10:40 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [24] Dumont-Martin CAN [15] 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
47 18 Jun 10:40 Pohl-Rau GER [12] Clarke-Gerlic AUS [26] 0-2 (16-21, 18-21) 0:38
46 18 Jun 09:50 Gaxiola-Garcia MEX [27] Novakova-Celbova CZE [13] 0-2 (17-21, 28-30) 0:48
45 18 Jun 09:50 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [14] Lochowicz-Pottharst AUS [8] 1-2 (22-20, 16-21, 9-15) 0:56
Round 3
44 18 Jun 09:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [22] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 0-2 (19-21, 14-21) 0:37
43 18 Jun 09:00 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Felisberta Silva-França BRA [10] 2-1 (25-23, 18-21, 15-7) 1:04
42 18 Jun 09:00 Jordan-Davis USA [5] McPeak-Youngs USA [4] 1-2 (11-21, 25-23, 11-15) 0:54
41 18 Jun 09:00 Walsh-May USA [1] Kadjo-Arjona FRA [23] 2-0 (21-14, 21-11) 0:32
Loser are ranked 17th
40 17 Jun 16:30 Tian Jia-Zhang Xi CHN [17] Dumont-Martin CAN [15] 0-2 (17-21, 13-21) 0:36
39 17 Jun 16:30 L.Wang-W.H. You CHN [9] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [24] 1-2 (18-21, 21-19, 14-16) 0:58
38 17 Jun 16:30 Clarke-Gerlic AUS [26] Mason-Busch USA [11] 2-0 (31-29, 21-18) 0:46
37 17 Jun 16:30 Maaseide-Glesnes NOR [29] Pohl-Rau GER [12] 1-2 (16-21, 21-17, 10-15) 0:51
36 17 Jun 16:30 Hakedal-Torlen NOR [28] Novakova-Celbova CZE [13] 0-2 (19-21, 17-21) 0:39
35 17 Jun 16:30 Gaxiola-Garcia MEX [27] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 2-0 (21-18, 21-19) 0:42
34 17 Jun 15:30 Lochowicz-Pottharst AUS [8] Cook-Sanderson AUS [7] 2-0 (21-15, 21-14) 0:36
33 17 Jun 15:30 Kilchenmann-Schwer SUI [32] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [14] 0-2 (14-21, 16-21) 0:32
Loser are ranked 25th
32 17 Jun 14:40 Tian Jia-Zhang Xi CHN [17] Bruschini-Solazzi ITA [30] 2-0 (21-17, 21-16) 0:40
31 17 Jun 14:40 Perrotta-Gattelli ITA [25] L.Wang-W.H. You CHN [9] 1-2 (21-18, 17-21, 12-15) 0:54
30 17 Jun 14:40 Yanchulova-Yanchulova BUL [21] Clarke-Gerlic AUS [26] 0-2 (15-21, 14-21) 0:40
29 17 Jun 14:40 Maaseide-Glesnes NOR [29] Leenstra-Kadijk R. NED [18] Team B forfeit  
28 17 Jun 14:40 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [19] Hakedal-Torlen NOR [28] Team A forfeit  
27 17 Jun 14:40 Gaxiola-Garcia MEX [27] Tokuno-Kusuhara JPN [20] 2-1 (21-10, 16-21, 15-11) 0:46
26 17 Jun 13:50 Trüssel-Erni N. SUI [31] Lochowicz-Pottharst AUS [8] 0-2 (15-21, 12-21) 0:33
25 17 Jun 13:50 Kilchenmann-Schwer SUI [32] Ribeiro-Shaylyn BRA [16] 2-0 (21-17, 21-19) 0:37
Round 2
24 17 Jun 13:50 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [14] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 0-2 (16-21, 15-21) 0:39
23 17 Jun 13:50 Cook-Sanderson AUS [7] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [22] 1-2 (18-21, 26-24, 11-15) 0:57
22 17 Jun 13:50 Felisberta Silva-França BRA [10] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 2-1 (21-14, 16-21, 17-15) 0:59
21 17 Jun 13:00 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Novakova-Celbova CZE [13] 2-0 (21-18, 21-13) 0:39
20 17 Jun 13:00 Pohl-Rau GER [12] McPeak-Youngs USA [4] 0-2 (18-21, 16-21) 0:40
19 17 Jun 13:00 Jordan-Davis USA [5] Mason-Busch USA [11] 2-1 (21-16, 15-21, 19-17) 0:48
18 17 Jun 13:00 Kadjo-Arjona FRA [23] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [24] 2-1 (21-19, 21-23, 15-10) 1:02
17 17 Jun 13:00 Walsh-May USA [1] Dumont-Martin CAN [15] 2-0 (21-17, 21-18) 0:39
Round 1
16 17 Jun 11:30 Bruschini-Solazzi ITA [30] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 0-2 (13-21, 19-21) 0:38
15 17 Jun 11:30 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [14] Tian Jia-Zhang Xi CHN [17] 2-0 (22-20, 21-14) 0:41
14 17 Jun 11:30 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [22] L.Wang-W.H. You CHN [9] 2-1 (20-22, 21-17, 15-12) 0:49
13 17 Jun 11:30 Cook-Sanderson AUS [7] Perrotta-Gattelli ITA [25] 2-0 (21-16, 21-19) 0:41
12 17 Jun 10:40 Clarke-Gerlic AUS [26] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [6] 0-2 (17-21, 13-21) 0:40
11 17 Jun 10:40 Felisberta Silva-França BRA [10] Yanchulova-Yanchulova BUL [21] 2-0 (27-25, 21-7) 0:41
10 17 Jun 10:40 Leenstra-Kadijk R. NED [18] Novakova-Celbova CZE [13] 1-2 (21-10, 18-21, 13-15) 0:48
9 17 Jun 10:40 Ana Paula-Sandra Pires BRA [3] Maaseide-Glesnes NOR [29] 2-1 (18-21, 21-17, 15-11) 0:58
8 17 Jun 09:50 Hakedal-Torlen NOR [28] McPeak-Youngs USA [4] 0-2 (13-21, 14-21) 0:35
7 17 Jun 09:50 Pohl-Rau GER [12] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [19] Team B forfeit  
6 17 Jun 09:50 Tokuno-Kusuhara JPN [20] Mason-Busch USA [11] 1-2 (14-21, 21-17, 10-15) 0:47
5 17 Jun 09:00 Jordan-Davis USA [5] Gaxiola-Garcia MEX [27] 2-0 (21-18, 21-17) 0:35
4 17 Jun 09:00 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [24] Lochowicz-Pottharst AUS [8] 2-1 (21-19, 19-21, 15-10) 0:53
3 17 Jun 09:50 Trüssel-Erni N. SUI [31] Kadjo-Arjona FRA [23] 0-2 (26-28, 19-21) 0:53
2 17 Jun 09:00 Ribeiro-Shaylyn BRA [16] Dumont-Martin CAN [15] 0-2 (12-21, 10-21) 0:29
1 17 Jun 09:00 Walsh-May USA [1] Kilchenmann-Schwer SUI [32] 2-0 (21-17, 21-17) 0:35