Women's competition, Berlin
From 22 June To 26 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 22 Jun 16:30 Montagnolli-Hansel AUT [15] Schmidt-Röder GER [31] 0-2 (17-21, 25-27) 0:42
23 22 Jun 16:30 Kadjo-Arjona FRA [7] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [10] 1-2 (18-21, 21-17, 10-15) 0:51
22 22 Jun 15:45 Alcon-Cati Pol ESP [11] Hakedal-Torlen NOR [6] 0-2 (11-21, 12-21) 0:29
21 22 Jun 15:45 Perrotta-Gattelli ITA [3] Lessard-Maxwell CAN [19] 2-0 (21-19, 23-21) 0:42
20 22 Jun 15:00 Kaup-Deister GER [20] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [4] 0-2 (16-21, 23-25) 0:44
19 22 Jun 15:00 Mason-Busch USA [5] Bruschini-Solazzi ITA [12] 1-2 (21-14, 14-21, 11-15) 0:49
18 22 Jun 15:00 Felisberta Silva-França BRA [9] Maaseide-Glesnes NOR [8] 0-2 (19-21, 13-21) 0:37
17 22 Jun 15:00 Clarke-Gerlic AUS [1] Nagy-Petho HUN [17] 2-0 (21-9, 21-11) 0:33
Round 1
16 22 Jun 14:15 Schmidt-Röder GER [31] Gaxiola-Garcia MEX [2] 2-1 (26-24, 19-21, 19-17) 1:08
15 22 Jun 14:15 Montagnolli-Hansel AUT [15] Urata-Teru Saiki JPN [18] 2-1 (21-17, 16-21, 15-7) 0:55
14 22 Jun 14:15 Minusa-Pulina LAT [23] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [10] 0-2 (23-25, 19-21) 0:44
13 22 Jun 14:15 Kadjo-Arjona FRA [7] Keizer-Mooren NED [26] 2-0 (21-19, 22-20) 0:46
12 22 Jun 13:15 Tanaka-Makabe JPN [27] Hakedal-Torlen NOR [6] 0-2 (15-21, 8-21) 0:30
11 22 Jun 13:15 Alcon-Cati Pol ESP [11] Nystrom-Nystrom FIN [22] 2-0 (21-11, 21-19) 0:31
10 22 Jun 13:15 Lessard-Maxwell CAN [19] Jaouen-Riera FRA [14] 2-0 (21-19, 21-15) 0:42
9 22 Jun 13:15 Perrotta-Gattelli ITA [3] Suzuki-Oguri JPN [30] 2-0 (21-15, 21-15) 0:38
8 22 Jun 12:30 Schwaiger-Schwaiger AUT [29] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [4] 0-2 (13-21, 18-21) 0:40
7 22 Jun 12:30 "Gaby"-"T" CAN [13] Kaup-Deister GER [20] 0-2 (18-21, 13-21) 0:39
6 22 Jun 12:30 Wiig-Josefsen NOR [21] Bruschini-Solazzi ITA [12] 0-2 (16-21, 10-21) 0:33
5 22 Jun 12:30 Mason-Busch USA [5] Forrer-Skrivan SUI [28] 2-0 (21-14, 21-18) 0:38
4 22 Jun 11:45 Swoboda-Gschweidl AUT [25] Maaseide-Glesnes NOR [8] 1-2 (17-21, 21-15, 13-15) 0:50
3 22 Jun 11:45 Felisberta Silva-França BRA [9] Trüssel-Erni N. SUI [24] 2-0 (21-17, 21-13) 0:36
2 22 Jun 11:45 Nagy-Petho HUN [17] Naidoo-Willand RSA [16] 2-0 (21-19, 22-20) 0:39
1 22 Jun 11:45 Clarke-Gerlic AUS [1] Piasecki-Fischer GER [32] 2-0 (21-14, 21-13) 0:35
Country Quota Playoff for BRA
C 5 22 Jun 09:00 Alexandra-Mônica BRA [6] Felisberta Silva-França BRA [9] 0-2 (17-21, 19-21) 0:42
Country Quota Playoff for GER
C 4 22 Jun 09:00 Brink-Abeler-Jürich GER [33] Piasecki-Fischer GER [32] 0-2 (18-21, 16-21) 0:34
C 3 22 Jun 09:50 Kleefisch-Holtwick GER [34] Schmidt-Röder GER [31] 0-2 (15-21, 18-21) 0:39
C 2     Kaup-Deister GER [20] Bye    
Country Quota Playoff for USA
C 1 22 Jun 09:50 Mason-Busch USA [5] Wacholder-Akers USA [17] 2-0 (21-15, 21-16) 0:44