Women's competition, Berlin
From 22 June To 26 June 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 26 Jun 15:00 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 0-2 (16-21, 17-21) 0:45
Final 3rd Place
61 26 Jun 13:30 McPeak-Youngs USA [3] Lahme-Müsch GER [8] 2-0 (21-13, 21-16) 0:38
Semi-finals
60 26 Jun 09:50 Adriana Behar-Shelda BRA [2] Lahme-Müsch GER [8] 2-0 (21-14, 21-16) 0:44
59 26 Jun   Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] McPeak-Youngs USA [3] 2-0 (21-18, 21-16) 0:53
Loser are ranked 5th
58 25 Jun 18:00 Perrotta-Gattelli ITA [27] Lahme-Müsch GER [8] 1-2 (17-21, 21-17, 19-21) 1:03
57 25 Jun 17:00 Ahmann-Vollmer GER [17] McPeak-Youngs USA [3] 0-2 (14-21, 16-21) 0:53
Loser are ranked 7th
56 25 Jun 16:00 Maaseide-Glesnes NOR [29] Perrotta-Gattelli ITA [27] 1-2 (14-21, 21-16, 15-17) 1:05
55 25 Jun 15:00 Leenstra-Kadijk R. NED [20] Ahmann-Vollmer GER [17] 0-2 (20-22, 13-21) 0:41
Round 4
54 25 Jun 14:00 McPeak-Youngs USA [3] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 1-2 (21-18, 17-21, 11-15) 1:01
53 25 Jun 13:00 Lahme-Müsch GER [8] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] 0-2 (12-21, 14-21) 0:35
Loser are ranked 9th
52 25 Jun 12:00 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [23] Perrotta-Gattelli ITA [27] 0-2 (20-22, 13-21) 0:33
51 25 Jun 12:00 Maaseide-Glesnes NOR [29] Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [7] 2-1 (18-21, 21-17, 15-13) 0:59
50 25 Jun 11:00 Dumont-Martin CAN [14] Ahmann-Vollmer GER [17] 0-2 (15-21, 21-23) 0:40
49 25 Jun 11:00 Lochowicz-Pottharst AUS [10] Leenstra-Kadijk R. NED [20] 1-2 (15-21, 21-19, 11-15) 1:02
Loser are ranked 13th
48 24 Jun 18:20 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [23] Bruschini-Solazzi ITA [31] 2-0 (22-20, 21-17) 0:54
47 24 Jun 18:20 Maaseide-Glesnes NOR [29] Jordan-Davis USA [5] 2-0 (22-20, 21-15) 0:45
46 24 Jun 17:20 Clarke-Gerlic AUS [21] Dumont-Martin CAN [14] 0-2 (19-21, 15-21) 0:49
45 24 Jun 17:20 Mason-Busch USA [15] Lochowicz-Pottharst AUS [10] 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
Round 3
44 24 Jun 13:30 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [7] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 0-2 (13-21, 17-21) 0:49
43 24 Jun 13:30 McPeak-Youngs USA [3] Perrotta-Gattelli ITA [27] 2-0 (21-17, 21-15) 0:40
42 24 Jun 12:30 Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] Leenstra-Kadijk R. NED [20] 2-1 (19-21, 21-17, 15-10) 0:51
41 24 Jun 12:30 Ahmann-Vollmer GER [17] Lahme-Müsch GER [8] 0-2 (14-21, 13-21) 0:36
Loser are ranked 17th
40 24 Jun   Bruschini-Solazzi ITA [31] Walsh-May USA [1] Injury for team B  
39 24 Jun 13:30 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [23] Pohl-Rau GER [9] 2-1 (18-21, 21-15, 15-13) 1:04
38 24 Jun 13:30 Novakova-Celbova CZE [11] Jordan-Davis USA [5] 1-2 (21-19, 18-21, 10-15) 0:55
37 24 Jun 13:30 Yanchulova-Yanchulova BUL [30] Maaseide-Glesnes NOR [29] 1-2 (21-19, 17-21, 10-15) 1:14
36 24 Jun 12:30 L.Wang-W.H. You CHN [13] Dumont-Martin CAN [14] 1-2 (23-21, 18-21, 14-16) 0:59
35 24 Jun 12:30 Clarke-Gerlic AUS [21] Claasen-Stoof GER [22] 2-1 (14-21, 21-18, 15-7) 0:56
34 24 Jun 12:30 Tokuno-Kusuhara JPN [24] Lochowicz-Pottharst AUS [10] 0-2 (14-21, 24-26) 0:50
33 24 Jun 12:30 Tian Jia-Zhang Xi CHN [16] Mason-Busch USA [15] 0-2 (20-22, 14-21) 0:39
Loser are ranked 25th
32 24 Jun 09:50 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [18] Bruschini-Solazzi ITA [31] 1-2 (21-12, 19-21, 13-15) 0:57
31 24 Jun 09:50 Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] Koutroumanidou-Arvaniti GRE [23] 0-2 (15-21, 19-21) 0:42
30 24 Jun 09:50 Novakova-Celbova CZE [11] Cook-Sanderson AUS [6] 2-0 (21-14, 21-12) 0:31
29 24 Jun 09:50 Yanchulova-Yanchulova BUL [30] Sfyri-Karadassiou GRE [19] 2-1 (21-19, 19-21, 15-13) 0:59
28 24 Jun   L.Wang-W.H. You CHN [13] Ana Paula-Sandra Pires BRA [4] Injury for team B  
27 24 Jun 09:00 Hakedal-Torlen NOR [28] Clarke-Gerlic AUS [21] 1-2 (21-14, 13-21, 13-15) 0:53
26 24 Jun 09:00 Tokuno-Kusuhara JPN [24] Ribeiro-Shaylyn BRA [25] 2-0 (24-22, 21-17) 0:44
25 24 Jun 09:00 Schmidt-Röder GER [32] Tian Jia-Zhang Xi CHN [16] 1-2 (21-19, 14-21, 17-19) 0:59
Round 2
24 23 Jun 17:30 Mason-Busch USA [15] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 1-2 (16-21, 21-19, 16-18) 1:02
23 23 Jun 17:30 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [7] Lochowicz-Pottharst AUS [10] 2-0 (21-17, 21-19) 0:38
22 23 Jun 09:00 Claasen-Stoof GER [22] Perrotta-Gattelli ITA [27] 1-2 (21-19, 14-21, 12-15) 0:57
21 23 Jun 17:30 McPeak-Youngs USA [3] Dumont-Martin CAN [14] 2-0 (21-14, 21-15) 0:33
20 23 Jun 16:40 Leenstra-Kadijk R. NED [20] Maaseide-Glesnes NOR [29] 2-0 (21-17, 21-19) 0:39
19 23 Jun 16:40 Jordan-Davis USA [5] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] 1-2 (12-21, 24-22, 9-15) 0:51
18 23 Jun 15:50 Pohl-Rau GER [9] Lahme-Müsch GER [8] 1-2 (21-19, 21-23, 7-15) 0:54
17 23 Jun 15:50 Walsh-May USA [1] Ahmann-Vollmer GER [17] Injury for team A  
Round 1
16 23 Jun 15:00 Bruschini-Solazzi ITA [31] Adriana Behar-Shelda BRA [2] 1-2 (15-21, 21-18, 8-15) 0:55
15 23 Jun 15:00 Mason-Busch USA [15] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [18] 2-1 (19-21, 21-17, 15-12) 0:54
14 23 Jun 14:10 Koutroumanidou-Arvaniti GRE [23] Lochowicz-Pottharst AUS [10] 0-2 (18-21, 20-22) 0:40
13 23 Jun 14:10 Schnyder-Benoît-Kuhn SUI [7] Nikolaidou-Tsiartsiani GRE [26] 2-0 (21-16, 21-12) 0:38
12 23 Jun 13:20 Perrotta-Gattelli ITA [27] Cook-Sanderson AUS [6] 2-0 (21-13, 21-14) 0:42
11 23 Jun 13:20 Novakova-Celbova CZE [11] Claasen-Stoof GER [22] 0-2 (19-21, 17-21) 0:38
10 23 Jun 12:40 Sfyri-Karadassiou GRE [19] Dumont-Martin CAN [14] 0-2 (17-21, 13-21) 0:36
9 23 Jun 12:40 McPeak-Youngs USA [3] Yanchulova-Yanchulova BUL [30] 2-0 (21-13, 22-20) 0:42
8 23 Jun 11:50 Maaseide-Glesnes NOR [29] Ana Paula-Sandra Pires BRA [4] Injury for team B 0:11
7 23 Jun 11:50 L.Wang-W.H. You CHN [13] Leenstra-Kadijk R. NED [20] 1-2 (21-16, 17-21, 14-16) 0:53
6 23 Jun 11:00 Clarke-Gerlic AUS [21] Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB [12] 1-2 (21-17, 14-21, 12-15) 0:51
5 23 Jun 11:00 Jordan-Davis USA [5] Hakedal-Torlen NOR [28] 2-0 (21-12, 21-11) 0:31
4 23 Jun 10:10 Ribeiro-Shaylyn BRA [25] Lahme-Müsch GER [8] 1-2 (21-16, 15-21, 13-15) 0:55
3 23 Jun 10:10 Pohl-Rau GER [9] Tokuno-Kusuhara JPN [24] 2-0 (21-17, 21-16) 0:39
2 23 Jun 09:20 Ahmann-Vollmer GER [17] Tian Jia-Zhang Xi CHN [16] 2-1 (21-19, 17-21, 15-12) 0:55
1 23 Jun 09:20 Walsh-May USA [1] Schmidt-Röder GER [32] 2-0 (21-15, 21-19) 0:34