Men's competition, Stavanger
From 1 July To 4 July 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 04 Jul 15:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Klemperer-Rademacher GER [26] 2-0 (21-15, 21-17) 0:37
Final 3rd Place
61 04 Jul 14:00 Tande-Franco BRA [3] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 2-1 (18-21, 21-18, 15-10) 0:54
Semi-finals
60 04 Jul 12:15 Klemperer-Rademacher GER [26] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 2-1 (12-21, 21-17, 15-9) 0:49
59 04 Jul 11:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Tande-Franco BRA [3] 2-0 (22-20, 21-18) 0:49
Loser are ranked 5th
58 03 Jul 19:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] Heyer-Egger M. SUI [4] 2-0 (25-23, 21-18) 0:44
57 03 Jul 18:40 Rogers-Scott USA [5] Tande-Franco BRA [3] 0-2 (22-24, 14-21) 0:49
Loser are ranked 7th
56 03 Jul 18:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] Holdren-Metzger USA [22] 2-1 (18-21, 21-15, 15-10) 0:53
55 03 Jul 17:00 Rogers-Scott USA [5] Schacht-Slack AUS [6] 2-0 (21-17, 21-12) 0:39
Round 4
54 03 Jul 16:00 Tande-Franco BRA [3] Klemperer-Rademacher GER [26] 1-2 (18-21, 21-16, 10-15) 0:54
53 03 Jul 15:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heyer-Egger M. SUI [4] 2-0 (21-16, 21-18) 0:40
Loser are ranked 9th
52 03 Jul 16:00 Arkaev-Barsouk RUS [18] Holdren-Metzger USA [22] 0-2 (20-22, 14-21) 0:39
51 03 Jul 16:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] Baracetti-Conde ARG [2] 2-0 (21-15, 21-15) 0:33
50 03 Jul 15:00 Schacht-Slack AUS [6] Fonoimoana E.-Wong USA [8] 2-1 (17-21, 39-37, 15-7) 1:18
49 03 Jul 15:00 Skarlund-Goranson K. NOR [25] Rogers-Scott USA [5] 0-2 (17-21, 17-21) 0:37
Loser are ranked 13th
48 03 Jul 13:00 Prosser-Williams AUS [7] Arkaev-Barsouk RUS [18] 1-2 (18-21, 21-18, 12-15) 0:51
47 03 Jul 13:00 Fred-Brazão BRA [13] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 0-2 (17-21, 33-35) 0:54
46 03 Jul 12:00 Schacht-Slack AUS [6] Alvarez-Rossell CUB [20] 2-1 (21-16, 19-21, 15-13) 0:59
45 03 Jul 12:00 Blanton-Nygaard USA [15] Skarlund-Goranson K. NOR [25] 0-2 (17-21, 24-26) 0:46
Round 3
44 03 Jul 11:00 Klemperer-Rademacher GER [26] Baracetti-Conde ARG [2] 2-0 (22-20, 21-18) 0:41
43 03 Jul 11:00 Tande-Franco BRA [3] Holdren-Metzger USA [22] 2-0 (21-19, 21-19) 0:47
42 03 Jul 10:00 Rogers-Scott USA [5] Heyer-Egger M. SUI [4] 0-2 (19-21, 26-28) 0:50
41 03 Jul 10:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Fonoimoana E.-Wong USA [8] 2-0 (21-9, 21-18) 0:34
Loser are ranked 17th
40 02 Jul 19:00 Arkaev-Barsouk RUS [18] Luizão-Harley BRA [17] 2-0 (21-14, 23-21) 0:37
39 02 Jul 19:00 Prosser-Williams AUS [7] Kjemperud-Hoidalen NOR [9] 2-0 (21-18, 22-20) 0:41
38 02 Jul 19:00 Bosma-Herrera ESP [11] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 0-2 (19-21, 10-21) 0:33
37 02 Jul 19:00 Nowotny-Gartmayer AUT [19] Fred-Brazão BRA [13] 0-2 (14-21, 16-21) 0:35
36 02 Jul 18:00 Alvarez-Rossell CUB [20] Kais Kr.-Vesik EST [14] 2-0 (21-17, 21-14) 0:37
35 02 Jul 18:00 Child-Heese CAN [21] Schacht-Slack AUS [6] 0-2 (13-21, 18-21) 0:41
34 02 Jul 18:00 Skarlund-Goranson K. NOR [25] Canet-Hamel FRA [23] 2-1 (31-29, 16-21, 28-26) 1:21
33 02 Jul 18:00 Papaleo-Hernandez PUR [16] Blanton-Nygaard USA [15] 0-2 (18-21, 15-21) 0:37
Loser are ranked 25th
32 02 Jul 17:00 Arkaev-Barsouk RUS [18] Rorich-Pocock C. RSA [31] 2-0 (21-17, 21-19) 0:34
31 02 Jul 17:00 Prosser-Williams AUS [7] Horrem-Maaseide NOR [10] 2-1 (17-21, 21-19, 15-13) 1:01
30 02 Jul 17:00 Bosma-Herrera ESP [11] Berg B.-Dahl SWE [27] 2-1 (21-17, 20-22, 20-18) 1:06
29 02 Jul 17:00 Cadieux-Van Huizen CAN [30] Nowotny-Gartmayer AUT [19] 1-2 (19-21, 28-26, 11-15) 1:06
28 02 Jul 16:00 Alvarez-Rossell CUB [20] Brink-Schneider K. GER [29] 2-0 (21-19, 21-16) 0:43
27 02 Jul 16:00 Backer M.-Boersma E. NED [28] Child-Heese CAN [21] 0-2 (14-21, 25-27) 0:49
26 02 Jul 16:00 Watanabe-Shiratori JPN [24] Skarlund-Goranson K. NOR [25] 0-2 (18-21, 19-21) 0:41
25 02 Jul 16:00 Luna-Mesa ESP [32] Papaleo-Hernandez PUR [16] 0-2 (21-23, 25-27) 0:52
Round 2
24 02 Jul 15:00 Blanton-Nygaard USA [15] Baracetti-Conde ARG [2] 1-2 (18-21, 21-17, 16-18) 1:00
23 02 Jul 15:00 Klemperer-Rademacher GER [26] Canet-Hamel FRA [23] 2-0 (21-18, 21-16) 0:47
22 02 Jul 15:00 Holdren-Metzger USA [22] Schacht-Slack AUS [6] 2-0 (21-14, 21-19) 0:47
21 02 Jul 15:00 Tande-Franco BRA [3] Kais Kr.-Vesik EST [14] 2-1 (21-18, 18-21, 31-29) 1:12
20 02 Jul 14:00 Fred-Brazão BRA [13] Heyer-Egger M. SUI [4] 0-2 (19-21, 24-26) 0:50
19 02 Jul 14:00 Rogers-Scott USA [5] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 2-1 (19-21, 23-21, 21-19) 1:05
18 02 Jul 14:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [9] Fonoimoana E.-Wong USA [8] 0-2 (16-21, 13-21) 0:41
17 02 Jul 14:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Luizão-Harley BRA [17] 2-0 (21-17, 21-16) 0:50
Round 1
16 02 Jul 13:00 Rorich-Pocock C. RSA [31] Baracetti-Conde ARG [2] 1-2 (21-23, 21-19, 8-15) 0:52
15 02 Jul 13:00 Blanton-Nygaard USA [15] Arkaev-Barsouk RUS [18] 2-1 (21-19, 19-21, 16-14) 0:55
14 02 Jul 13:00 Canet-Hamel FRA [23] Horrem-Maaseide NOR [10] 2-0 (21-17, 21-18) 0:47
13 02 Jul 13:00 Prosser-Williams AUS [7] Klemperer-Rademacher GER [26] 1-2 (21-19, 18-21, 12-15) 0:55
12 02 Jul 12:00 Berg B.-Dahl SWE [27] Schacht-Slack AUS [6] 1-2 (18-21, 21-15, 10-15) 1:01
11 02 Jul 12:00 Bosma-Herrera ESP [11] Holdren-Metzger USA [22] 0-2 (20-22, 19-21) 0:51
10 02 Jul 12:00 Nowotny-Gartmayer AUT [19] Kais Kr.-Vesik EST [14] 0-2 (16-21, 14-21) 0:37
9 02 Jul 12:00 Tande-Franco BRA [3] Cadieux-Van Huizen CAN [30] 2-0 (21-18, 21-15) 0:51
8 02 Jul 11:00 Brink-Schneider K. GER [29] Heyer-Egger M. SUI [4] 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:57
7 02 Jul 11:00 Fred-Brazão BRA [13] Alvarez-Rossell CUB [20] 2-0 (23-21, 23-21) 0:48
6 02 Jul 11:00 Child-Heese CAN [21] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [12] 0-2 (19-21, 15-21) 0:41
5 02 Jul 10:00 Rogers-Scott USA [5] Backer M.-Boersma E. NED [28] 2-0 (21-11, 21-18) 0:40
4 02 Jul 10:00 Skarlund-Goranson K. NOR [25] Fonoimoana E.-Wong USA [8] 1-2 (19-21, 21-16, 9-15) 0:58
3 02 Jul 11:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [9] Watanabe-Shiratori JPN [24] 2-1 (21-14, 15-21, 16-14) 0:48
2 02 Jul 10:00 Luizão-Harley BRA [17] Papaleo-Hernandez PUR [16] 2-0 (21-18, 21-17) 0:46
1 02 Jul 10:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Luna-Mesa ESP [32] 2-0 (21-13, 21-19) 0:36