Men's Brazil Open 2004
Salvador, March 16 - 21

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Wrap Up
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
62 21 Mar Ricardo-Emanuel BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-19, 21-18) 0:43
Final 3rd Place
61 21 Mar Baracetti-Conde ARG Dieckmann M.-Reckermann GER Injury for team B  
Semi-finals
60 20 Mar Kobel-Heuscher SUI Dieckmann M.-Reckermann GER Injury for team B  
59 20 Mar Ricardo-Emanuel BRA Baracetti-Conde ARG 2-1 (19-21, 21-18, 15-9) 1:01
Loser are ranked 5th
58 19 Mar Tande-Franco BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (22-20, 16-21, 12-15) 1:02
57 19 Mar Baracetti-Conde ARG Alvarez-Rosell CUB 2-1 (21-15, 18-21, 15-11) 0:55
Loser are ranked 7th
56 19 Mar Fred-Brazão BRA Tande-Franco BRA 0-2 (9-21, 19-21) 0:40
55 19 Mar Benjamin-Harley BRA Baracetti-Conde ARG 0-2 (16-21, 19-21) 0:56
Round 4
54 19 Mar Kobel-Heuscher SUI Alvarez-Rosell CUB 2-0 (21-13, 21-18) 0:45
53 19 Mar Ricardo-Emanuel BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (11-21, 21-11, 15-11) 0:54
Loser are ranked 9th
52 19 Mar Schacht-Slack AUS Tande-Franco BRA 0-2 (16-21, 13-21) 0:48
51 19 Mar Horrem-Maaseide NOR Fred-Brazão BRA 1-2 (21-19, 16-21, 8-15) 0:58
50 19 Mar Baracetti-Conde ARG Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-14, 21-17) 0:48
49 19 Mar Benjamin-Harley BRA Rogers-Scott USA 2-0 (28-26, 21-17) 0:52
Loser are ranked 13th
48 19 Mar Berger-Doppler AUT Schacht-Slack AUS 0-2 (14-21, 18-21) 0:46
47 19 Mar Holdren-Metzger USA Horrem-Maaseide NOR 1-2 (21-14, 20-22, 10-15) 1:06
46 19 Mar Baracetti-Conde ARG Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-15, 21-15) 0:43
45 19 Mar Benjamin-Harley BRA Bosma-Herrera ESP 2-1 (21-18, 19-21, 15-12) 0:56
Round 3
44 19 Mar Fred-Brazão BRA Alvarez-Rosell CUB 1-2 (21-12, 15-21, 12-15) 0:50
43 19 Mar Tande-Franco BRA Kobel-Heuscher SUI 1-2 (21-19, 20-22, 21-23) 1:11
42 19 Mar Rogers-Scott USA Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (30-28, 16-21, 14-16) 1:14
41 19 Mar Ricardo-Emanuel BRA Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-18, 21-18) 0:43
Loser are ranked 17th
40 18 Mar Cès-Salvetti FRA Schacht-Slack AUS 1-2 (11-21, 21-18, 13-15) 0:58
39 18 Mar de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA Berger-Doppler AUT 0-2 (18-21, 21-23) 0:51
38 18 Mar Horrem-Maaseide NOR Child-Heese CAN 2-0 (21-17, 21-14) 0:41
37 18 Mar Canet-Hamel FRA Holdren-Metzger USA 0-2 (16-21, 16-21) 0:42
36 18 Mar Kais Kr.-Vesik EST Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-17, 24-22) 0:37
35 18 Mar Blanton-Nygaard USA Baracetti-Conde ARG 1-2 (17-21, 21-17, 10-15) 1:00
34 18 Mar Bosma-Herrera ESP Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-19, 21-16) 0:40
33 18 Mar Kjemperud-Hoidalen NOR Benjamin-Harley BRA 0-2 (17-21, 19-21) 0:54
Loser are ranked 25th
32 18 Mar Berg B.-Dahl SWE Cès-Salvetti FRA 1-2 (17-21, 25-23, 13-15) 1:09
31 18 Mar Papaleo-Hernandez PUR de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA 0-2 (17-21, 19-21) 0:45
30 18 Mar Horrem-Maaseide NOR Leinemann-Van Huizen CAN 2-0 (23-21, 21-14) 0:49
29 18 Mar Watanabe-Shiratori JPN Canet-Hamel FRA 0-2 (17-21, 16-21) 0:41
28 18 Mar Brink-Schneider K. GER Kais Kr.-Vesik EST 1-2 (21-17, 14-21, 10-15) 0:55
27 18 Mar Blanton-Nygaard USA Cunha-Pará BRA 2-0 (21-18, 21-17) 0:47
26 18 Mar Bosma-Herrera ESP Klemperer-Rademacher GER 2-1 (17-21, 21-15, 15-12) 1:00
25 18 Mar "Seryi"-Kisselev KAZ Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (21-10, 20-22, 15-17) 0:49
Round 2
24 18 Mar Alvarez-Rosell CUB Benjamin-Harley BRA 2-0 (23-21, 21-16) 0:47
23 18 Mar Fred-Brazão BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (16-21, 21-16, 16-14) 0:54
22 18 Mar Baracetti-Conde ARG Kobel-Heuscher SUI 0-2 (23-25, 16-21) 0:56
21 18 Mar Laciga P.-Laciga M. SUI Tande-Franco BRA 0-2 (20-22, 16-21) 0:46
20 18 Mar Holdren-Metzger USA Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (21-19, 21-23, 12-15) 1:17
19 18 Mar Child-Heese CAN Rogers-Scott USA 1-2 (15-21, 21-19, 14-16) 1:22
18 18 Mar Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Berger-Doppler AUT 2-0 (21-12, 21-18) 0:42
17 18 Mar Ricardo-Emanuel BRA Schacht-Slack AUS 2-1 (30-32, 21-17, 15-12) 1:14
Round 1
16 18 Mar Cès-Salvetti FRA Benjamin-Harley BRA 0-2 (12-21, 19-21) 0:37
15 18 Mar Berg B.-Dahl SWE Alvarez-Rosell CUB 0-2 (19-21, 20-22) 0:48
14 18 Mar de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA Heyer-Egger M. SUI 0-2 (16-21, 19-21) 0:47
13 18 Mar Fred-Brazão BRA Papaleo-Hernandez PUR 2-0 (21-17, 21-15) 0:44
12 18 Mar Leinemann-Van Huizen CAN Kobel-Heuscher SUI 1-2 (21-16, 19-21, 5-15) 0:59
11 18 Mar Baracetti-Conde ARG Horrem-Maaseide NOR 2-0 (21-13, 25-23) 0:53
10 18 Mar Canet-Hamel FRA Tande-Franco BRA 0-2 (19-21, 12-21) 0:44
9 18 Mar Laciga P.-Laciga M. SUI Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-16, 21-18) 0:47
8 18 Mar Kais Kr.-Vesik EST Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (10-21, 27-29) 0:36
7 18 Mar Holdren-Metzger USA Brink-Schneider K. GER 2-0 (21-15, 21-15) 0:43
6 18 Mar Cunha-Pará BRA Rogers-Scott USA 1-2 (21-17, 17-21, 9-15) 0:56
5 18 Mar Blanton-Nygaard USA Child-Heese CAN 0-2 (18-21, 24-26) 0:50
4 18 Mar Klemperer-Rademacher GER Berger-Doppler AUT 1-2 (21-19, 14-21, 10-15) 1:02
3 18 Mar Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Bosma-Herrera ESP 2-0 (21-16, 21-19) 0:41
2 18 Mar Schacht-Slack AUS Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (22-20, 21-15) 0:44
1 18 Mar Ricardo-Emanuel BRA "Seryi"-Kisselev KAZ 2-0 (21-13, 21-16) 0:31