Men's competition, Klagenfurt
From 28 July To 1 August 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 28 Jul 18:00 Briyida-Pedrosa POR [18] Kais Kr.-Vesik EST [2] 1-2 (17-21, 21-19, 10-15) 0:53
23 28 Jul 18:00 Bosma-Luna ESP [7] Leinemann-Van Huizen CAN [10] 0-2 (15-21, 19-21) 0:44
22 28 Jul 17:00 Backer M.-Boersma E. NED [11] Canet-Hamel FRA [6] 2-1 (18-21, 21-12, 15-13) 0:57
21 28 Jul 17:00 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [3] De Gruijter-Ronnes NED [19] 1-2 (21-17, 12-21, 9-15) 0:54
20 28 Jul 17:00 Garcia Thompson-Fran Rodriguez ESP [13] Cunha-Pará BRA [4] 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
19 28 Jul 16:00 Berg B.-Dahl SWE [5] Xu-Q. Xu CHN [21] 2-0 (21-15, 21-17) 0:37
18 28 Jul 16:00 Goranson K.-Skarlund NOR [9] Brink-Schneider K. GER [8] 1-2 (19-21, 21-19, 10-15) 1:06
17 28 Jul 16:00 Horrem-Maaseide NOR [1] Ronnes-Kogel NED [17] 2-1 (17-21, 21-15, 16-14) 0:54
Round 1
16     Bye Kais Kr.-Vesik EST [2]    
15 28 Jul 15:00 Rorich-Pocock C. RSA [15] Briyida-Pedrosa POR [18] 0-2 (23-25, 15-21) 0:37
14 28 Jul 15:00 Maderböck-Mätzler AUT [23] Leinemann-Van Huizen CAN [10] 0-2 (19-21, 19-21) 0:40
13     Bosma-Luna ESP [7] Bye    
12     Bye Canet-Hamel FRA [6]    
11 28 Jul 15:00 Backer M.-Boersma E. NED [11] Tuominen-Savio FIN [22] 2-0 (21-18, 21-14) 0:34
10 28 Jul 14:00 De Gruijter-Ronnes NED [19] Pitman-Lochhead NZL [14] 2-0 (21-17, 21-18) 0:38
9     Papaleo Pérez-Hernandez PUR [3] Bye    
8     Bye Cunha-Pará BRA [4]    
7 28 Jul 14:00 Garcia Thompson-Fran Rodriguez ESP [13] Magnusson M.-Brinkborg SWE [20] 2-0 (21-19, 21-19) 0:42
6 28 Jul 14:00 Xu-Q. Xu CHN [21] Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT [12] 2-0 (21-15, 21-16) 0:36
5     Berg B.-Dahl SWE [5] Bye    
4 28 Jul 13:00 Dobeiner-Mellitzer AUT [25] Brink-Schneider K. GER [8] 0-2 (17-21, 19-21) 0:40
3 28 Jul 13:00 Goranson K.-Skarlund NOR [9] Nausch-Steinöker AUT [24] 2-0 (21-13, 21-6) 0:26
2 28 Jul 13:00 Ronnes-Kogel NED [17] Gilbertsson-Svensson R. SWE [16] 2-0 (21-18, 21-15) 0:37
1     Horrem-Maaseide NOR [1] Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 8 28 Jul 09:00 Brink-Schneider K. GER [8] Ahmann-Hager GER [14] 2-0 (21-18, 21-17) 0:44
Country Quota Playoff for BRA
C 7 28 Jul 10:30 Duarte-Brazão BRA [15] Cunha-Pará BRA [4] 1-2 (21-17, 9-21, 10-15) 0:50
C 6 28 Jul 09:00 Cunha-Pará BRA [4] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [9] 2-1 (16-21, 21-18, 15-11) 0:58
C 5 28 Jul 09:00 Fred-Harley BRA [1] Duarte-Brazão BRA [15] 0-2 (19-21, 17-21) 0:47
Country Quota Playoff for AUT
C 4 28 Jul 09:45 Schlögl-Andre AUT [32] Maderböck-Mätzler AUT [23] 1-2 (21-18, 12-21, 8-15) 0:47
C 3 28 Jul 09:45 Nausch-Steinöker AUT [24] Ziegler-Eder AUT [31] 2-0 (21-11, 21-19) 0:35
C 2 28 Jul 09:45 Goettlinger-Horst AUT [30] Dobeiner-Mellitzer AUT [25] 0-2 (18-21, 17-21) 0:38
C 1     Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT [12] Bye