Men's competition, Klagenfurt
From 28 July To 1 August 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 01 Aug 13:30 Tande-Franco BRA [7] Ricardo-Emanuel BRA [2] 1-2 (21-17, 16-21, 10-15) 1:01
Final 3rd Place
61 01 Aug   Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] Team A forfeit  
Semi-finals
60 01 Aug 11:05 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] Ricardo-Emanuel BRA [2] 1-2 (21-17, 16-21, 11-15) 0:56
59 01 Aug 10:05 Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] Tande-Franco BRA [7] Team A forfeit  
Loser are ranked 5th
58 31 Jul 18:30 Ricardo-Emanuel BRA [2] De Gruijter-Ronnes NED [32] 2-1 (19-21, 21-18, 15-13) 0:56
57 31 Jul 17:30 Tande-Franco BRA [7] Prosser-Williams AUS [23] 2-0 (24-22, 21-15) 0:44
Loser are ranked 7th
56 31 Jul 16:00 Ricardo-Emanuel BRA [2] Blanton-Nygaard USA [17] 2-0 (21-19, 21-14) 0:42
55 31 Jul 16:00 Tande-Franco BRA [7] Baracetti-Conde ARG [6] 2-0 (21-17, 21-17) 0:39
Round 4
54 31 Jul 11:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] Prosser-Williams AUS [23] 2-1 (18-21, 21-14, 16-14) 0:57
53 31 Jul 10:00 De Gruijter-Ronnes NED [32] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (9-21, 17-21) 0:36
Loser are ranked 9th
52 31 Jul 08:45 Blanton-Nygaard USA [17] Alvarez-Rossell CUB [19] 2-1 (15-21, 24-22, 16-14) 1:02
51 31 Jul 08:45 Rogers-Scott USA [13] Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2 (13-21, 22-24) 0:44
50 31 Jul 12:00 Baracetti-Conde ARG [6] Nowotny-Gartmayer AUT [9] 2-0 (24-22, 21-15) 0:51
49 31 Jul 12:00 Tande-Franco BRA [7] Dieckmann M.-Reckermann GER [5] 2-0 (21-18, 21-16) 0:41
Loser are ranked 13th
48 30 Jul 17:00 Holdren-Metzger USA [26] Blanton-Nygaard USA [17] 1-2 (21-18, 18-21, 13-15) 0:58
47 30 Jul 17:00 Rogers-Scott USA [13] Arkaev-Barsouk RUS [22] 2-0 (21-13, 21-19) 0:35
46 30 Jul 16:00 Baracetti-Conde ARG [6] Berg B.-Dahl SWE [30] 2-1 (18-21, 21-13, 15-9) 0:55
45 30 Jul 16:00 Heuscher-Kobel SUI [1] Tande-Franco BRA [7] 1-2 (18-21, 26-24, 12-15) 1:03
Round 3
44 30 Jul 15:00 Prosser-Williams AUS [23] Ricardo-Emanuel BRA [2] 2-1 (21-18, 19-21, 16-14) 1:08
43 30 Jul 15:00 Alvarez-Rossell CUB [19] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] 1-2 (21-14, 14-21, 11-15) 0:55
42 30 Jul 14:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (19-21, 17-21) 0:51
41 30 Jul 14:00 De Gruijter-Ronnes NED [32] Nowotny-Gartmayer AUT [9] 2-1 (28-30, 21-19, 17-15) 1:08
Loser are ranked 17th
40 30 Jul 12:00 Fonoimoana E.-Wong USA [18] Blanton-Nygaard USA [17] 1-2 (17-21, 21-19, 11-15) 0:54
39 30 Jul 13:00 Holdren-Metzger USA [26] Heyer-Egger M. SUI [8] 2-1 (21-17, 18-21, 15-13) 0:55
38 30 Jul 13:00 Arkaev-Barsouk RUS [22] Schacht-Slack AUS [12] 2-1 (19-21, 25-23, 15-12) 1:00
37 30 Jul 12:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [3] Rogers-Scott USA [13] 1-2 (21-19, 19-21, 14-16) 1:02
36 30 Jul 13:00 Horrem-Maaseide NOR [20] Berg B.-Dahl SWE [30] 0-2 (22-24, 25-27) 1:02
35 30 Jul 13:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [21] Baracetti-Conde ARG [6] 0-2 (19-21, 20-22) 0:53
34 30 Jul 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [25] Tande-Franco BRA [7] 0-2 (16-21, 11-21) 0:33
33 30 Jul 12:00 Heuscher-Kobel SUI [1] Cunha-Pará BRA [15] 2-0 (21-16, 21-16) 0:35
Loser are ranked 25th
32 30 Jul 10:00 Fonoimoana E.-Wong USA [18] Strauss-Bläuel AUT [31] 2-0 (21-12, 21-15) 0:38
31 30 Jul 11:00 Holdren-Metzger USA [26] Berger-Gosch AUT [10] 2-1 (19-21, 23-21, 15-13) 1:04
30 30 Jul 11:00 Arkaev-Barsouk RUS [22] Brink-Schneider K. GER [27] 2-0 (22-20, 21-13) 0:45
29 30 Jul 10:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [3] Klemperer-Rademacher GER [14] 2-0 (21-18, 21-16) 0:45
28 30 Jul 10:00 Horrem-Maaseide NOR [20] Leinemann-Van Huizen CAN [29] 2-0 (21-17, 21-18) 0:44
27 30 Jul 10:00 Backer M.-Boersma E. NED [28] Kjemperud-Hoidalen NOR [21] 0-2 (13-21, 16-21) 0:42
26 30 Jul 09:00 Child-Heese CAN [24] Kais Kr.-Vesik EST [25] 1-2 (19-21, 21-10, 13-15) 0:51
25 30 Jul 09:00 Heuscher-Kobel SUI [1] Maia-Brenha POR [16] 2-0 (21-15, 26-24) 0:43
Round 2
24 29 Jul 18:40 Cunha-Pará BRA [15] Ricardo-Emanuel BRA [2] 1-2 (21-23, 21-12, 10-15) 0:51
23 29 Jul 18:10 Tande-Franco BRA [7] Prosser-Williams AUS [23] 1-2 (21-17, 17-21, 13-15) 0:52
22 29 Jul 16:50 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] Baracetti-Conde ARG [6] 2-1 (31-33, 22-20, 15-13) 1:15
21 29 Jul 16:50 Berg B.-Dahl SWE [30] Alvarez-Rossell CUB [19] 1-2 (16-21, 21-17, 16-18) 0:58
20 29 Jul 16:00 Rogers-Scott USA [13] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (18-21, 17-21) 0:47
19 29 Jul 16:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Schacht-Slack AUS [12] 2-0 (21-10, 23-21) 0:44
18 29 Jul 15:00 Nowotny-Gartmayer AUT [9] Heyer-Egger M. SUI [8] 2-1 (24-22, 17-21, 15-12) 1:01
17 29 Jul 15:00 De Gruijter-Ronnes NED [32] Blanton-Nygaard USA [17] 2-1 (21-19, 15-21, 15-11) 0:53
Round 1
16 29 Jul 13:20 Strauss-Bläuel AUT [31] Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2 (16-21, 11-21) 0:37
15 29 Jul 13:20 Cunha-Pará BRA [15] Fonoimoana E.-Wong USA [18] 2-0 (22-20, 21-19) 0:45
14 29 Jul 12:30 Prosser-Williams AUS [23] Berger-Gosch AUT [10] 2-0 (21-19, 21-18) 0:45
13 29 Jul 12:30 Tande-Franco BRA [7] Holdren-Metzger USA [26] 2-0 (21-18, 21-19) 0:50
12 29 Jul 12:30 Brink-Schneider K. GER [27] Baracetti-Conde ARG [6] 0-2 (14-21, 11-21) 0:33
11 29 Jul 12:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [11] Arkaev-Barsouk RUS [22] 2-1 (21-18, 19-21, 15-13) 0:53
10 29 Jul 12:30 Alvarez-Rossell CUB [19] Klemperer-Rademacher GER [14] 2-0 (22-20, 24-22) 0:49
9 29 Jul 12:30 Laciga P.-Laciga M. SUI [3] Berg B.-Dahl SWE [30] 0-2 (19-21, 16-21) 0:43
8 29 Jul 11:30 Leinemann-Van Huizen CAN [29] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 1-2 (13-21, 21-16, 13-15) 1:01
7 29 Jul 11:30 Rogers-Scott USA [13] Horrem-Maaseide NOR [20] 2-0 (25-23, 21-12) 0:51
6 29 Jul 10:40 Kjemperud-Hoidalen NOR [21] Schacht-Slack AUS [12] 1-2 (18-21, 21-18, 13-15) 1:06
5 29 Jul 10:40 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Backer M.-Boersma E. NED [28] 2-0 (21-15, 26-24) 0:45
4 29 Jul 09:50 Kais Kr.-Vesik EST [25] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (28-30, 13-21) 0:44
3 29 Jul 09:50 Nowotny-Gartmayer AUT [9] Child-Heese CAN [24] 2-0 (21-11, 21-19) 0:35
2 29 Jul 09:00 Blanton-Nygaard USA [17] Maia-Brenha POR [16] 2-1 (27-29, 21-16, 15-13) 1:01
1 29 Jul 09:00 Heuscher-Kobel SUI [1] De Gruijter-Ronnes NED [32] 1-2 (21-19, 21-23, 12-15) 1:04