Men's competition, Gstaad
From 16 June To 20 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 3
56 17 Jun 11:30 Luna-Mesa ESP [18] Kais Kr.-Vesik EST [2] 0-2 (20-22, 15-21) 0:39
55 17 Jun 11:30 Ceman-Fuerbringer USA [7] Cès-Salvetti FRA [10] 2-0 (21-15, 21-19) 0:42
54 17 Jun 10:40 Asahi-Nishimura JPN [11] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] 0-2 (11-21, 19-21) 0:44
53 17 Jun 10:40 Holden-Leinemann CAN [3] Gosch-Strauss AUT [19] 0-2 (15-21, 19-21) 0:43
52 17 Jun 09:50 Galli F.-Fenili ITA [13] Watanabe-Shiratori JPN [4] 1-2 (21-18, 16-21, 10-15) 1:00
51 17 Jun 09:50 Garcia Thompson-Cotrino ESP [5] Sayfulin-Kouchnerev RUS [21] 1-2 (19-21, 21-17, 10-15) 1:12
50 17 Jun 09:00 Ahmann-Hager GER [9] De Gruijter-Ronnes NED [25] 1-2 (26-24, 15-21, 13-15) 1:03
49 17 Jun 09:00 Canet-Hamel FRA [1] Wiggers-Kogel NED [16] 2-0 (21-14, 21-18) 0:44
Round 2
48 16 Jun 16:40 Gortsianouk-Xenakis GRE [31] Kais Kr.-Vesik EST [2] 0-2 (17-21, 16-21) 0:38
47 16 Jun 16:00 Silva-Xisto ANG [15] Luna-Mesa ESP [18] 0-2 (11-21, 14-21) 0:33
46 16 Jun 16:00 Rorich-Pocock C. RSA [23] Cès-Salvetti FRA [10] 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:52
45 16 Jun 16:00 Ceman-Fuerbringer USA [7] Correa-Miralles ESP [39] 2-0 (21-17, 21-18) 0:39
44 16 Jun 16:00 Hauser-Ellingson CAN [38] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] 0-2 (23-25, 9-21) 0:45
43 16 Jun 16:00 Asahi-Nishimura JPN [11] Pitman-Lochhead NZL [22] 2-0 (21-17, 21-16) 0:42
42 16 Jun 15:10 Gosch-Strauss AUT [19] Cadieux-Van Huizen CAN [14] 2-0 (21-19, 21-17) 0:40
41 16 Jun 15:10 Holden-Leinemann CAN [3] Tuominen-Savio FIN [30] 2-0 (21-17, 21-15) 0:35
40 16 Jun 15:10 Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] Watanabe-Shiratori JPN [4] 0-2 (27-29, 17-21) 0:46
39 16 Jun 15:10 Galli F.-Fenili ITA [13] Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE [20] 2-1 (16-21, 21-12, 16-14) 0:54
38 16 Jun 15:10 Sayfulin-Kouchnerev RUS [21] Skarlund-Goranson K. NOR [12] 2-1 (21-18, 25-27, 15-9) 1:06
37 16 Jun 14:20 Garcia Thompson-Cotrino ESP [5] Grydeland-Goranson E. NOR [28] 2-0 (21-15, 21-18) 0:42
36 16 Jun 14:20 De Gruijter-Ronnes NED [25] Molinier-Deulofeu FRA [8] 2-0 (21-15, 21-15) 0:32
35 16 Jun 14:20 Ahmann-Hager GER [9] Briyida-Pedrosa POR [24] 2-0 (21-19, 21-17) 0:42
34 16 Jun 14:20 Gilbertsson-Svensson R. SWE [17] Wiggers-Kogel NED [16] 0-2 (24-26, 17-21) 0:47
33 16 Jun 14:20 Canet-Hamel FRA [1] Stanojcic-Kovac SCG [32] 2-0 (21-10, 21-14) 0:38
Round 1
32     Bye Kais Kr.-Vesik EST [2]    
31 16 Jun 13:20 Gortsianouk-Xenakis GRE [31] Nausch-Mellitzer AUT [34] 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:51
30     Bye Luna-Mesa ESP [18]    
29     Silva-Xisto ANG [15] Bye    
28     Bye Cès-Salvetti FRA [10]    
27 16 Jun 13:20 Rorich-Pocock C. RSA [23] Gabathuler-Wenger SUI [42] 2-0 (21-19, 21-14) 0:38
26 16 Jun 13:20 Correa-Miralles ESP [39] Stoyanov-Yankov BUL [26] 2-0 (27-25, 21-19) 0:38
25     Ceman-Fuerbringer USA [7] Bye    
24     Bye de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6]    
23 16 Jun 13:20 "Seryi"-Kisselev KAZ [27] Hauser-Ellingson CAN [38] 1-2 (21-16, 23-25, 13-15) 0:52
22 16 Jun 13:20 Bakker-Lokerse NED [43] Pitman-Lochhead NZL [22] 0-2 (12-21, 14-21) 0:29
21     Asahi-Nishimura JPN [11] Bye    
20     Bye Cadieux-Van Huizen CAN [14]    
19     Gosch-Strauss AUT [19] Bye    
18 16 Jun 12:30 Gustafson-Oestberg SWE [35] Tuominen-Savio FIN [30] 1-2 (22-20, 25-27, 12-15) 0:56
17     Holden-Leinemann CAN [3] Bye    
16     Bye Watanabe-Shiratori JPN [4]    
15 16 Jun 12:30 Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] Kertai-Buesser SUI [36] 2-1 (21-14, 22-24, 15-13) 0:53
14     Bye Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE [20]    
13     Galli F.-Fenili ITA [13] Bye    
12     Bye Skarlund-Goranson K. NOR [12]    
11     Sayfulin-Kouchnerev RUS [21] Bye    
10 16 Jun 12:30 Wyder-Dougoud SUI [37] Grydeland-Goranson E. NOR [28] 0-2 (20-22, 18-21) 0:39
9     Garcia Thompson-Cotrino ESP [5] Bye    
8     Bye Molinier-Deulofeu FRA [8]    
7 16 Jun 12:30 De Gruijter-Ronnes NED [25] Indra-Wachter LIE [40] 2-0 (21-12, 21-14) 0:32
6 16 Jun 12:30 Frederiksson-Gunnarsson SWE [41] Briyida-Pedrosa POR [24] 0-2 (15-21, 18-21) 0:33
5     Ahmann-Hager GER [9] Bye    
4     Bye Wiggers-Kogel NED [16]    
3     Gilbertsson-Svensson R. SWE [17] Bye    
2 16 Jun 12:30 Cloutier-Côté CAN [33] Stanojcic-Kovac SCG [32] 0-2 (14-21, 14-21) 0:29
1     Canet-Hamel FRA [1] Bye    
Country Quota Playoff for SUI
C 9 16 Jun 10:10 Wyder-Dougoud SUI [37] Zurgilgen-Studer SUI [48] 2-1 (21-18, 17-21, 15-6) 0:44
C 8 16 Jun 09:20 Flühler-Fölmli SUI [46] Gabathuler-Wenger SUI [42] 0-2 (11-21, 12-21) 0:30
C 7     Kertai-Buesser SUI [36] Bye    
Country Quota Playoff for GER
C 6 16 Jun 10:10 Ahmann-Hager GER [9] Brink-Schneider K. GER [11] 2-0 (26-24, 22-20) 0:50
C 5 16 Jun 08:30 Brink-Schneider K. GER [11] Polte-Kinder GER [36] 2-0 (21-16, 21-13) 0:39
C 4     Ahmann-Hager GER [9] Bye    
Country Quota Playoff for BRA
C 3 16 Jun 09:20 Luizão-Harley BRA [1] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [6] 1-2 (18-21, 21-17, 15-17) 1:00
Country Quota Playoff for AUT
C 2 16 Jun 09:20 Nausch-Mellitzer AUT [34] Goettlinger-Horst AUT [44] 2-1 (21-19, 19-21, 15-13) 0:50
C 1     Gosch-Strauss AUT [19] Bye