Men's competition, Gstaad
From 16 June To 20 June 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 20 Jun 14:00 Heuscher-Kobel SUI [2] Dieckmann M.-Reckermann GER [3] 2-0 (21-18, 27-25) 0:54
Final 3rd Place
61 20 Jun 13:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-0 (21-18, 21-16) 0:41
Semi-finals
60 20 Jun 11:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-0 (22-20, 21-18) 0:47
59 20 Jun 09:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heuscher-Kobel SUI [2] 1-2 (19-21, 21-19, 13-15) 0:57
Loser are ranked 5th
58 19 Jun 18:50 Laciga P.-Laciga M. SUI [7] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 1-2 (18-21, 21-15, 13-15) 1:03
57 19 Jun 18:00 Heyer-Egger M. SUI [8] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (23-25, 15-21) 0:39
Loser are ranked 7th
56 19 Jun 17:10 Laciga P.-Laciga M. SUI [7] Klemperer-Rademacher GER [27] 2-1 (21-17, 18-21, 15-13) 0:58
55 19 Jun 16:20 Berger-Doppler AUT [25] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (19-21, 19-21) 0:45
Round 4
54 19 Jun 15:30 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Heuscher-Kobel SUI [2] 2-0 (21-16, 21-18) 0:38
53 19 Jun 14:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-0 (21-14, 21-16) 0:32
Loser are ranked 9th
52 19 Jun 15:00 Ceman-Fuerbringer USA [16] Klemperer-Rademacher GER [27] 1-2 (11-21, 21-18, 10-15) 0:53
51 19 Jun 15:00 Schacht-Slack AUS [12] Laciga P.-Laciga M. SUI [7] 1-2 (20-22, 21-18, 12-15) 1:03
50 19 Jun 13:00 Baracetti-Conde ARG [11] Heyer-Egger M. SUI [8] 1-2 (13-21, 21-17, 16-18) 0:57
49 19 Jun 13:00 Berger-Doppler AUT [25] Tande-Franco BRA [5] 2-1 (20-22, 21-16, 15-11) 1:06
Loser are ranked 13th
48 19 Jun 11:30 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [24] Ceman-Fuerbringer USA [16] 1-2 (21-18, 22-24, 11-15) 1:20
47 19 Jun 11:30 Kjemperud-Hoidalen NOR [19] Schacht-Slack AUS [12] 1-2 (16-21, 21-18, 12-15) 1:04
46 19 Jun 10:40 Baracetti-Conde ARG [11] Fonoimoana E.-Wong USA [14] 2-0 (21-17, 24-22) 0:52
45 19 Jun 10:40 Papaleo-Hernandez PUR [18] Berger-Doppler AUT [25] 1-2 (21-18, 16-21, 7-15) 0:58
Round 3
44 21 Jun 15:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [7] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (9-21, 15-21) 0:35
43 19 Jun 09:50 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Klemperer-Rademacher GER [27] 2-0 (21-15, 21-17) 0:40
42 19 Jun 09:00 Tande-Franco BRA [5] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (17-21, 13-21) 0:40
41 19 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heyer-Egger M. SUI [8] 2-0 (21-19, 22-20) 0:41
Loser are ranked 17th
40 18 Jun 19:10 Alvarez-Rossell CUB [15] Ceman-Fuerbringer USA [16] 0-2 (15-21, 15-21) 0:40
39 18 Jun 19:10 Canet-Hamel FRA [26] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [24] 0-2 (21-23, 17-21) 0:54
38 18 Jun 18:20 Watanabe-Shiratori JPN [22] Schacht-Slack AUS [12] 0-2 (16-21, 11-21) 0:35
37 18 Jun 18:20 Kjemperud-Hoidalen NOR [19] Kais Kr.-Vesik EST [20] 2-0 (21-15, 21-16) 0:35
36 18 Jun 17:30 Gosch-Strauss AUT [29] Fonoimoana E.-Wong USA [14] 0-2 (15-21, 19-21) 0:46
35 18 Jun 17:30 Horrem-Maaseide NOR [21] Baracetti-Conde ARG [11] 0-2 (19-21, 20-22) 0:56
34 18 Jun 17:30 Berger-Doppler AUT [25] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [10] 2-0 (22-20, 25-23) 0:45
33 18 Jun 17:30 Nowotny-Gartmayer AUT [17] Papaleo-Hernandez PUR [18] 0-2 (13-21, 19-21) 0:36
Loser are ranked 25th
32 18 Jun 16:40 Alvarez-Rossell CUB [15] De Gruijter-Ronnes NED [31] 2-0 (21-12, 21-17) 0:34
31 18 Jun 16:40 Canet-Hamel FRA [26] Holden-Leinemann CAN [23] 2-0 (24-22, 21-14) 0:46
30 18 Jun 16:40 Watanabe-Shiratori JPN [22] Prosser-Williams AUS [6] 2-1 (15-21, 21-18, 15-13) 1:00
29 18 Jun 16:40 Sayfulin-Kouchnerev RUS [30] Kjemperud-Hoidalen NOR [19] Team A forfeit  
28 18 Jun 15:40 Holdren-Metzger USA [13] Gosch-Strauss AUT [29] 1-2 (19-21, 21-16, 13-15) 0:56
27 18 Jun 15:40 Vesti-Gscheidle SUI [28] Horrem-Maaseide NOR [21] 0-2 (17-21, 15-21) 0:41
26 18 Jun 15:40 Blanton-Nygaard USA [9] Berger-Doppler AUT [25] 0-2 (21-23, 19-21) 0:47
25 18 Jun 14:50 Schuetz-Schnider SUI [32] Nowotny-Gartmayer AUT [17] 0-2 (18-21, 17-21) 0:34
Round 2
24 18 Jun 15:40 Papaleo-Hernandez PUR [18] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (14-21, 9-21) 0:36
23 18 Jun 14:50 Laciga P.-Laciga M. SUI [7] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [10] 2-0 (21-17, 36-34) 0:51
22 18 Jun 14:50 Baracetti-Conde ARG [11] Klemperer-Rademacher GER [27] 0-2 (20-22, 17-21) 0:40
21 18 Jun 14:50 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Fonoimoana E.-Wong USA [14] 2-0 (21-16, 21-19) 0:41
20 18 Jun 14:00 Kais Kr.-Vesik EST [20] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 1-2 (17-21, 22-20, 12-15) 0:58
19 18 Jun 14:00 Tande-Franco BRA [5] Schacht-Slack AUS [12] 2-0 (21-17, 21-16) 0:51
18 18 Jun 14:00 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [24] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (16-21, 18-21) 0:43
17 18 Jun 14:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Ceman-Fuerbringer USA [16] 2-0 (21-19, 21-13) 0:46
Round 1
16 18 Jun 12:30 De Gruijter-Ronnes NED [31] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (13-21, 15-21) 0:38
15 18 Jun 12:30 Alvarez-Rossell CUB [15] Papaleo-Hernandez PUR [18] 1-2 (21-15, 18-21, 11-15) 1:01
14 18 Jun 12:30 Holden-Leinemann CAN [23] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [10] 0-2 (13-21, 19-21) 0:56
13 18 Jun 11:30 Laciga P.-Laciga M. SUI [7] Canet-Hamel FRA [26] 2-1 (15-21, 21-16, 15-4) 0:51
12 18 Jun 11:30 Klemperer-Rademacher GER [27] Prosser-Williams AUS [6] 2-0 (21-18, 21-15) 0:38
11 18 Jun 11:30 Baracetti-Conde ARG [11] Watanabe-Shiratori JPN [22] 2-0 (21-19, 21-14) 0:52
10 18 Jun 10:40 Kjemperud-Hoidalen NOR [19] Fonoimoana E.-Wong USA [14] 1-2 (21-14, 17-21, 13-15) 0:53
9 18 Jun 10:40 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Sayfulin-Kouchnerev RUS [30] Team B forfeit  
8 18 Jun 10:40 Gosch-Strauss AUT [29] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (15-21, 9-21) 0:37
7 18 Jun 10:40 Holdren-Metzger USA [13] Kais Kr.-Vesik EST [20] 0-2 (14-21, 19-21) 0:39
6 18 Jun 09:50 Horrem-Maaseide NOR [21] Schacht-Slack AUS [12] 1-2 (23-21, 18-21, 11-15) 1:07
5 18 Jun 09:50 Tande-Franco BRA [5] Vesti-Gscheidle SUI [28] 2-1 (21-12, 19-21, 15-6) 0:51
4 18 Jun 09:50 Berger-Doppler AUT [25] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (20-22, 17-21) 0:49
3 18 Jun 09:50 Blanton-Nygaard USA [9] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [24] 0-2 (25-27, 17-21) 0:50
2 18 Jun 09:00 Nowotny-Gartmayer AUT [17] Ceman-Fuerbringer USA [16] 0-2 (19-21, 17-21) 0:43
1 18 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Schuetz-Schnider SUI [32] 2-0 (21-16, 21-12) 0:31