Serbia Montenegro Men's Open, Budva
From 26 May To 30 May 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 30 May 16:30 Ricardo-Emanuel BRA [1] Dieckmann M.-Reckermann GER [3] 2-0 (21-18, 21-19) 0:43
Final 3rd Place
61 30 May 15:00 Heuscher-Kobel SUI [4] Kais Kr.-Vesik EST [27] 2-0 (21-17, 21-18) 0:41
Semi-finals
60 30 May   Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Kais Kr.-Vesik EST [27] 2-0 (21-16, 21-16) 0:39
59 30 May 12:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heuscher-Kobel SUI [4] 2-0 (21-14, 21-16) 0:38
Loser are ranked 5th
58 29 May 18:00 Kais Kr.-Vesik EST [27] Laciga P.-Laciga M. SUI [5] 2-1 (22-24, 23-21, 15-11) 0:49
57 29 May 17:00 Heuscher-Kobel SUI [4] Prosser-Williams AUS [23] 2-0 (21-17, 21-18) 0:42
Loser are ranked 7th
56 29 May 16:00 Benjamin-Marcio Araujo BRA [2] Kais Kr.-Vesik EST [27] 0-2 (18-21, 19-21) 0:39
55 29 May 15:00 Heuscher-Kobel SUI [4] Tande-Franco BRA [8] 2-1 (14-21, 21-18, 15-11) 0:53
Round 4
54 29 May 14:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Prosser-Williams AUS [23] 2-0 (21-16, 21-16) 0:33
53 29 May 13:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Laciga P.-Laciga M. SUI [5] 2-0 (21-14, 21-15) 0:35
Loser are ranked 9th
52 29 May 14:00 Papaleo-Hernandez PUR [24] Kais Kr.-Vesik EST [27] 0-2 (19-21, 12-21) 0:37
51 29 May 14:00 Rogers-Scott USA [14] Benjamin-Marcio Araujo BRA [2] 1-2 (21-23, 23-21, 13-15) 1:12
50 29 May 13:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Tande-Franco BRA [8] 1-2 (19-21, 21-15, 19-21) 1:04
49 29 May 13:00 Fonoimoana E.-Wong USA [16] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (14-21, 12-21) 0:31
Loser are ranked 13th
48 29 May 11:00 Papaleo-Hernandez PUR [24] Skarlund-Goranson K. NOR [31] 2-1 (31-29, 21-23, 15-12) 1:23
47 29 May 11:00 Rogers-Scott USA [14] Berg B.-Dahl SWE [21] 2-0 (27-25, 21-16) 0:53
46 29 May 10:00 Schacht-Slack AUS [11] Heyer-Egger M. SUI [13] 0-2 (13-21, 20-22) 0:44
45 29 May 10:00 Fonoimoana E.-Wong USA [16] Holdren-Metzger USA [7] 2-0 (22-20, 24-22) 0:50
Round 3
44 29 May 9:00 Prosser-Williams AUS [23] Benjamin-Marcio Araujo BRA [2] 2-1 (23-21, 17-21, 15-10) 1:00
43 29 May 9:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Kais Kr.-Vesik EST [27] 2-0 (21-18, 21-18) 0:36
42 29 May 9:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Heuscher-Kobel SUI [4] 2-1 (14-21, 35-33, 15-11) 0:58
41 29 May 9:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Tande-Franco BRA [8] 2-0 (21-15, 21-19) 0:33
Loser are ranked 17th
40 28 May 18:00 Skarlund-Goranson K. NOR [31] Berger-Doppler AUT [17] 2-1 (21-19, 23-25, 16-14) 1:10
39 28 May 18:00 Baracetti-Conde ARG [10] Papaleo-Hernandez PUR [24] 1-2 (21-11, 18-21, 16-18) 0:58
38 28 May 18:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [6] Berg B.-Dahl SWE [21] 1-2 (18-21, 21-17, 12-15) 0:54
37 28 May 18:00 Rogers-Scott USA [14] Kjemperud-Hoidalen NOR [20] 2-0 (21-13, 21-16) 0:42
36 28 May 17:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Cunha-Pará BRA [19] 2-1 (17-21, 21-16, 15-12) 0:49
35 28 May 17:00 Bosma-Herrera ESP [12] Schacht-Slack AUS [11] 1-2 (21-18, 19-21, 10-15) 1:03
34 28 May 17:00 Garcia Thompson-Cotrino ESP [25] Holdren-Metzger USA [7] 0-2 (26-28, 16-21) 0:51
33 28 May 17:00 Fonoimoana E.-Wong USA [16] Horrem-Maaseide NOR [18] 2-0 (21-18, 21-12) 0:47
Loser are ranked 25th
32 28 May 16:00 Alvarez-Rosell CUB [15] Skarlund-Goranson K. NOR [31] 0-2 (16-21, 18-21) 0:40
31 28 May 16:00 Watanabe-Shiratori JPN [26] Baracetti-Conde ARG [10] 0-2 (19-21, 22-24) 0:49
30 28 May 16:00 Nowotny-Gartmayer AUT [22] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [6] 1-2 (16-21, 21-18, 9-15) 0:45
29 28 May 16:00 Asahi-Nishimura JPN [30] Rogers-Scott USA [14] 0-2 (12-21, 16-21) 0:37
28 28 May 15:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Cès-Salvetti FRA [29] 2-0 (21-11, 21-18) 0:40
27 28 May 15:00 Child-Heese CAN [28] Bosma-Herrera ESP [12] 1-2 (15-21, 21-17, 9-15) 0:53
26 28 May 15:00 Bugarcic-Mandic SCG [9] Garcia Thompson-Cotrino ESP [25] 0-2 (11-21, 18-21) 0:36
25 28 May 15:00 Stanojcic-Kovac SCG [32] Fonoimoana E.-Wong USA [16] 0-2 (7-21, 14-21) 0:32
Round 2
24 28 May 14:00 Horrem-Maaseide NOR [18] Benjamin-Marcio Araujo BRA [2] 0-2 (16-21, 17-21) 0:51
23 28 May 14:00 Holdren-Metzger USA [7] Prosser-Williams AUS [23] 1-2 (21-15, 19-21, 11-15) 0:54
22 28 May 14:00 Schacht-Slack AUS [11] Kais Kr.-Vesik EST [27] 1-2 (20-22, 21-18, 12-15) 0:55
21 28 May 14:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Cunha-Pará BRA [19] 2-0 (21-15, 21-10) 0:34
20 28 May 13:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [20] Heuscher-Kobel SUI [4] 1-2 (14-21, 21-19, 11-15) 0:53
19 28 May 13:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Berg B.-Dahl SWE [21] 2-0 (21-18, 21-13) 0:39
18 28 May 13:00 Papaleo-Hernandez PUR [24] Tande-Franco BRA [8] 1-2 (21-23, 21-19, 10-15) 0:56
17 28 May 13:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Berger-Doppler AUT [17] 2-0 (21-19, 30-28) 0:54
Round 1
16 28 May 12:00 Skarlund-Goranson K. NOR [31] Benjamin-Marcio Araujo BRA [2] 1-2 (18-21, 21-19, 12-15) 1:00
15 28 May 12:00 Alvarez-Rosell CUB [15] Horrem-Maaseide NOR [18] 1-2 (15-21, 22-20, 11-15) 1:03
14 28 May 12:00 Prosser-Williams AUS [23] Baracetti-Conde ARG [10] 2-1 (16-21, 22-20, 15-11) 0:56
13 28 May 12:00 Holdren-Metzger USA [7] Watanabe-Shiratori JPN [26] 2-1 (19-21, 21-16, 15-11) 0:54
12 28 May 11:00 Kais Kr.-Vesik EST [27] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [6] 2-0 (25-23, 29-27) 0:43
11 28 May 11:00 Schacht-Slack AUS [11] Nowotny-Gartmayer AUT [22] 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:58
10 28 May 11:00 Cunha-Pará BRA [19] Rogers-Scott USA [14] 2-0 (21-15, 21-13) 0:33
9 28 May 11:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Asahi-Nishimura JPN [30] 2-0 (23-21, 21-16) 0:49
8 28 May 10:00 Cès-Salvetti FRA [29] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (18-21, 13-21) 0:39
7 28 May 10:00 Heyer-Egger M. SUI [13] Kjemperud-Hoidalen NOR [20] 1-2 (21-14, 23-25, 15-17) 1:00
6 28 May 10:00 Berg B.-Dahl SWE [21] Bosma-Herrera ESP [12] 2-0 (21-15, 21-10) 0:37
5 28 May 10:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Child-Heese CAN [28] 2-1 (21-23, 21-18, 15-10) 0:55
4 28 May 9:00 Garcia Thompson-Cotrino ESP [25] Tande-Franco BRA [8] 0-2 (16-21, 15-21) 0:39
3 28 May 9:00 Bugarcic-Mandic SCG [9] Papaleo-Hernandez PUR [24] 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
2 28 May 9:00 Berger-Doppler AUT [17] Fonoimoana E.-Wong USA [16] 2-1 (15-21, 21-18, 15-13) 1:02
1 28 May 9:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Stanojcic-Kovac SCG [32] 2-0 (21-18, 21-13) 0:34