Men's competition, Berlin
From 23 June To 27 June 2004

Qualification Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Qualification results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Round 2
24 23 Jun 16:20 Cadieux-Van Huizen CAN [18] Rogers-Scott USA [2] 1-2 (21-19, 13-21, 12-15) 1:03
23 23 Jun 16:20 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [7] Backer M.-Boersma E. NED [10] 2-1 (19-21, 21-13, 22-20) 1:23
22 23 Jun 16:20 Molinier-Deulofeu FRA [11] Holden-Leinemann CAN [6] 0-2 (13-21, 18-21) 0:41
21 23 Jun 16:20 Polte-Schoen GER [30] Mulder-Kogel NED [14] 2-0 (23-21, 23-21) 0:51
20 23 Jun 15:30 Cès-Salvetti FRA [13] Canet-Hamel FRA [4] 0-2 (20-22, 19-21) 0:50
19 23 Jun 15:30 Watanabe-Shiratori JPN [5] Brink-Schneider K. GER [12] 0-2 (17-21, 17-21) 0:47
18 23 Jun 15:30 Arkaev-Barsouk RUS [9] Garcia Thompson-Cotrino ESP [8] 2-0 (21-16, 21-16) 0:39
17 23 Jun 15:30 Berger-Doppler AUT [1] Skarlund-Goranson K. NOR [16] 2-0 (26-24, 21-19) 0:52
Round 1
16 23 Jun 14:20 Hauser-Ellingson CAN [31] Rogers-Scott USA [2] 0-2 (14-21, 19-21) 0:42
15 23 Jun 14:20 Asahi-Nishimura JPN [15] Cadieux-Van Huizen CAN [18] 0-2 (12-21, 14-21) 0:46
14 23 Jun 14:20 Sayfulin-Kouchnerev RUS [23] Backer M.-Boersma E. NED [10] 0-2 (19-21, 12-21) 0:34
13 23 Jun 14:20 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [7] De Gruijter-Ronnes NED [26] 2-0 (21-15, 21-16) 0:42
12 23 Jun 13:30 Briyida-Pedrosa POR [27] Holden-Leinemann CAN [6] 0-2 (15-21, 21-23) 0:50
11 23 Jun 13:30 Molinier-Deulofeu FRA [11] Vesti-Gscheidle SUI [22] 2-0 (21-13, 21-18) 0:40
10 23 Jun 13:30 Silva-Xisto ANG [19] Mulder-Kogel NED [14] 0-2 (14-21, 14-21) 0:43
9 23 Jun 13:30 Papaleo-Hernandez PUR [3] Polte-Schoen GER [30] 1-2 (17-21, 24-22, 13-15) 1:04
8 23 Jun 12:45 Stoyanov-Yankov BUL [29] Canet-Hamel FRA [4] 0-2 (14-21, 15-21) 0:39
7 23 Jun 12:45 Cès-Salvetti FRA [13] Gosch-Strauss AUT [20] 2-0 (21-19, 21-17) 0:41
6 23 Jun 12:45 Gilbertsson-Svensson R. SWE [21] Brink-Schneider K. GER [12] 0-2 (17-21, 17-21) 0:46
5 23 Jun 12:45 Watanabe-Shiratori JPN [5] Magnusson M.-Brinkborg SWE [28] 2-0 (21-19, 25-23) 0:45
4 23 Jun 12:00 Pitman-Lochhead NZL [25] Garcia Thompson-Cotrino ESP [8] 0-2 (17-21, 15-21) 0:46
3 23 Jun 12:00 Arkaev-Barsouk RUS [9] Rorich-Pocock C. RSA [24] 2-0 (21-14, 21-14) 0:34
2 23 Jun 12:00 Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT [17] Skarlund-Goranson K. NOR [16] 0-2 (16-21, 16-21) 0:34
1 23 Jun 12:00 Berger-Doppler AUT [1] Matysik-Kröger GER [32] 2-0 (21-15, 21-15) 0:36
Country Quota Playoff for BRA
C 11 23 Jun 10:00 Luizão-Harley BRA [3] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [7] 1-2 (21-12, 17-21, 14-16) 1:02
C 10 23 Jun 08:30 Cunha-Pará BRA [6] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [7] 1-2 (21-23, 21-15, 8-15) 0:58
C 9     de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [7] Bye    
Country Quota Playoff for USA
C 8 23 Jun 09:20 Rogers-Scott USA [2] Ceman-Fuerbringer USA [11] 2-1 (21-17, 16-21, 15-12) 1:03
Country Quota Playoff for GER
C 7 23 Jun 09:20 Polte-Schoen GER [30] Wenning-Schiewe GER [37] 2-1 (17-21, 27-25, 15-8) 0:58
C 6 23 Jun 08:30 Matysik-Kröger GER [32] Urbatzka-Krug GER [36] 2-0 (21-13, 21-15) 0:37
C 5 23 Jun 09:50 Brink-Schneider K. GER [12] Rieke-Ambelang GER [38] 2-0 (21-15, 21-19) 0:39
C 4 23 Jun 08:30 Rieke-Ambelang GER [38] Popp-Koreng GER [39] 2-1 (12-21, 25-23, 15-9) 0:47