Men's competition, Berlin
From 23 June To 27 June 2004

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Star Profiles
WT 2004 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw results
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 27 Jun 15:15 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Dieckmann M.-Reckermann GER [3] 1-2 (22-20, 19-21, 14-16) 1:06
Final 3rd Place
61 27 Jun 13:55 Ricardo-Emanuel BRA [1] Baracetti-Conde ARG [14] 1-2 (12-21, 21-16, 12-15) 0:52
Semi-finals
60 27 Jun 10:45 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Baracetti-Conde ARG [14] 2-1 (21-18, 23-25, 15-12) 1:18
59 27 Jun   Ricardo-Emanuel BRA [1] Laciga P.-Laciga M. SUI [5] 1-2 (21-16, 16-21, 13-15) 1:01
Loser are ranked 5th
58 26 Jun 18:30 Baracetti-Conde ARG [14] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-1 (26-24, 19-21, 18-16) 1:19
57 26 Jun   Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Heuscher-Kobel SUI [2] Injury for team B  
Loser are ranked 7th
56 26 Jun 16:30 Baracetti-Conde ARG [14] Schacht-Slack AUS [11] 2-1 (18-21, 21-19, 15-12) 1:12
55 26 Jun 17:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] Laciga P.-Laciga M. SUI [5] 1-2 (21-15, 17-21, 13-15) 0:51
Round 4
54 26 Jun 12:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Heuscher-Kobel SUI [2] Injury for team B  
53 26 Jun 12:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 2-0 (21-19, 21-12) 0:46
Loser are ranked 9th
52 26 Jun 10:50 Tande-Franco BRA [7] Schacht-Slack AUS [11] 1-2 (23-21, 20-22, 10-15) 1:15
51 26 Jun 10:50 Baracetti-Conde ARG [14] Alvarez-Rossell CUB [26] 2-0 (21-18, 21-17) 0:50
50 26 Jun 09:50 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Heyer-Egger M. SUI [8] 2-0 (21-15, 21-14) 0:34
49 26 Jun 09:50 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] Canet-Hamel FRA [28] 2-0 (21-16, 21-15) 0:49
Loser are ranked 13th
48 25 Jun 19:00 Tande-Franco BRA [7] Nowotny-Gartmayer AUT [16] 2-0 (21-16, 21-19) 0:45
47 25 Jun 18:00 Baracetti-Conde ARG [14] Fonoimoana E.-Wong USA [12] 2-0 (21-13, 21-15) 0:36
46 25 Jun 17:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Kjemperud-Hoidalen NOR [20] 2-1 (21-16, 18-21, 20-18) 0:54
45 25 Jun 17:00 Kais Kr.-Vesik EST [18] Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] 0-2 (8-21, 18-21) 0:38
Round 3
44 25 Jun 16:00 Alvarez-Rossell CUB [26] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (19-21, 24-26) 0:47
43 25 Jun 16:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Schacht-Slack AUS [11] 2-1 (21-17, 20-22, 15-8) 1:09
42 25 Jun 15:00 Canet-Hamel FRA [28] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (15-21, 13-21) 0:38
41 25 Jun 15:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Heyer-Egger M. SUI [8] 2-0 (23-21, 23-21) 0:48
Loser are ranked 17th
40 25 Jun 14:00 Holden-Leinemann CAN [31] Nowotny-Gartmayer AUT [16] 0-2 (17-21, 10-21) 0:46
39 25 Jun 14:00 Tande-Franco BRA [7] Horrem-Maaseide NOR [24] 2-1 (19-21, 21-16, 15-12) 1:11
38 25 Jun 13:00 Prosser-Williams AUS [6] Fonoimoana E.-Wong USA [12] 0-2 (19-21, 16-21) 0:44
37 25 Jun 13:00 Baracetti-Conde ARG [14] Bosma-Herrera ESP [13] 2-0 (24-22, 26-24) 0:55
36 25 Jun 12:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [20] Blanton-Nygaard USA [19] 2-0 (21-18, 21-15) 0:41
35 25 Jun 12:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Child-Heese CAN [27] 2-0 (21-9, 21-17) 0:34
34 25 Jun 11:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] Rogers-Scott USA [10] 2-0 (21-15, 21-13) 0:39
33 25 Jun 11:00 Arkaev-Barsouk RUS [17] Kais Kr.-Vesik EST [18] 1-2 (13-21, 21-19, 11-15) 0:48
Loser are ranked 25th
32 25 Jun 10:00 Holdren-Metzger USA [15] Holden-Leinemann CAN [31] 0-2 (21-23, 16-21) 0:58
31 25 Jun 10:00 Tande-Franco BRA [7] Berg B.-Dahl SWE [23] 2-0 (21-16, 21-18) 0:49
30 25 Jun 10:00 Klemperer-Rademacher GER [22] Prosser-Williams AUS [6] 0-2 (17-21, 17-21) 0:47
29 25 Jun 10:00 Brink-Schneider K. GER [30] Baracetti-Conde ARG [14] 0-2 (10-21, 15-21) 0:43
28 25 Jun 09:00 Kjemperud-Hoidalen NOR [20] Ahmann-Hager GER [29] 2-0 (22-20, 21-15) 0:45
27 25 Jun 09:00 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Berger-Doppler AUT [21] 2-1 (21-11, 17-21, 15-12) 0:55
26 25 Jun 09:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [25] 2-0 (21-16, 21-16) 0:38
25 25 Jun 09:00 Polte-Schoen GER [32] Arkaev-Barsouk RUS [17] 0-2 (20-22, 15-21) 0:39
Round 2
24 24 Jun 16:20 Kais Kr.-Vesik EST [18] Heuscher-Kobel SUI [2] 1-2 (21-18, 26-28, 14-16) 1:02
23 24 Jun 15:20 Alvarez-Rossell CUB [26] Rogers-Scott USA [10] 2-0 (21-15, 28-26) 0:50
22 24 Jun 16:20 Schacht-Slack AUS [11] Child-Heese CAN [27] 2-0 (21-17, 21-17) 0:47
21 24 Jun 15:20 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Blanton-Nygaard USA [19] 2-0 (21-17, 21-16) 0:41
20 24 Jun 14:20 Bosma-Herrera ESP [13] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (11-21, 14-21) 0:29
19 24 Jun 14:20 Canet-Hamel FRA [28] Fonoimoana E.-Wong USA [12] 2-1 (9-21, 21-16, 15-13) 0:59
18 24 Jun 14:20 Horrem-Maaseide NOR [24] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (24-26, 14-21) 0:46
17 24 Jun 14:20 Ricardo-Emanuel BRA [1] Nowotny-Gartmayer AUT [16] 2-0 (21-15, 21-16) 0:39
Round 1
16 24 Jun 11:30 Holden-Leinemann CAN [31] Heuscher-Kobel SUI [2] 0-2 (19-21, 16-21) 0:42
15 24 Jun 11:30 Holdren-Metzger USA [15] Kais Kr.-Vesik EST [18] 1-2 (21-15, 18-21, 13-15) 1:01
14 24 Jun 11:30 Berg B.-Dahl SWE [23] Rogers-Scott USA [10] 1-2 (22-20, 12-21, 12-15) 1:04
13 24 Jun 11:30 Tande-Franco BRA [7] Alvarez-Rossell CUB [26] 1-2 (18-21, 21-17, 12-15) 1:02
12 24 Jun 11:30 Child-Heese CAN [27] Prosser-Williams AUS [6] 2-0 (21-19, 21-19) 0:45
11 24 Jun 11:30 Schacht-Slack AUS [11] Klemperer-Rademacher GER [22] 2-0 (21-18, 21-17) 0:46
10 24 Jun 10:40 Blanton-Nygaard USA [19] Baracetti-Conde ARG [14] 2-1 (19-21, 21-19, 16-14) 1:06
9 24 Jun 10:40 Dieckmann M.-Reckermann GER [3] Brink-Schneider K. GER [30] 2-0 (23-21, 21-18) 0:55
8 24 Jun 10:40 Ahmann-Hager GER [29] Benjamin-Marcio Araujo BRA [4] 0-2 (18-21, 15-21) 0:46
7 24 Jun 10:40 Bosma-Herrera ESP [13] Kjemperud-Hoidalen NOR [20] 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
6 24 Jun 10:40 Berger-Doppler AUT [21] Fonoimoana E.-Wong USA [12] 1-2 (13-21, 21-19, 11-15) 1:05
5 24 Jun 10:40 Laciga P.-Laciga M. SUI [5] Canet-Hamel FRA [28] 1-2 (24-22, 18-21, 12-15) 1:12
4 24 Jun 09:50 de Jesus Magalhães-Paulo Emilio BRA [25] Heyer-Egger M. SUI [8] 0-2 (15-21, 12-21) 0:42
3 24 Jun 09:50 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [9] Horrem-Maaseide NOR [24] 0-2 (18-21, 17-21) 0:48
2 24 Jun 09:00 Arkaev-Barsouk RUS [17] Nowotny-Gartmayer AUT [16] 1-2 (19-21, 21-17, 12-15) 0:44
1 24 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Polte-Schoen GER [32] 2-0 (21-15, 21-12) 0:34