FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's World Championship 2003
Rio de Janeiro, 07 - 12 October

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Results
Main Draw
Pool Standings
Ranking
Press Releases
Pictures
Star Profiles
Wrap Up
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
104 12 Oct Walsh-May USA Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
Final 3rd Place
103 12 Oct Cook-Sanderson AUS Jordan-Davis USA 2-0 (21-16, 21-17) 0:35
Semi-finals
102 11 Oct Adriana Behar-Shelda BRA Jordan-Davis USA 2-0 (21-16, 21-16) 0:40
101 11 Oct Walsh-May USA Cook-Sanderson AUS 2-1 (19-21, 21-19, 18-16) 1:01
Quarterfinals
100 10 Oct Jordan-Davis USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 2-1 (19-21, 21-9, 23-21) 0:57
99 10 Oct Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-Youngs USA 2-0 (21-18, 21-18) 0:44
98 10 Oct Cook-Sanderson AUS Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-12, 17-21, 15-13) 0:57
97 10 Oct Walsh-May USA Shaylyn-Ribeiro BRA 2-0 (21-17, 21-16) 0:36
Round of 16
96 10 Oct Claasen-Deister GER Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (19-21, 13-21) 0:48
95 10 Oct Jordan-Davis USA Pohl-Rau GER 2-1 (18-21, 26-24, 15-9) 1:03
94 10 Oct Dumont-Martin CAN McPeak-Youngs USA 0-2 (11-21, 11-21) 0:36
93 10 Oct Adriana Behar-Shelda BRA W.H. You-L.Wang CHN 2-1 (16-21, 24-22, 15-9) 1:01
92 10 Oct Yanchulova-Yanchulova BUL Benoît-Kuhn SUI 0-2 (12-21, 16-21) 0:35
91 10 Oct Cook-Sanderson AUS Mason-DeNecochea USA 2-1 (18-21, 28-26, 15-12) 1:09
90 10 Oct Jackie Silva-Felisberta Silva BRA Shaylyn-Ribeiro BRA 0-2 (21-23, 12-21) 0:42
89 10 Oct Walsh-May USA Novakova-Celbova CZE 2-1 (20-22, 21-15, 15-11) 0:46
Round of 32
88 09 Oct Ana Paula-Sandra Pires BRA Riera-Jaouen FRA 2-0 (21-8, 21-8) 0:31
87 09 Oct Tian Jia-Wang Fei CHN Claasen-Deister GER 1-2 (21-19, 18-21, 15-17) 1:03
86 09 Oct Lahme-Müsch GER Pohl-Rau GER 0-2 (14-21, 19-21) 0:45
85 09 Oct Jordan-Davis USA Ana Richa-França BRA 2-0 (21-17, 25-23) 0:49
84 09 Oct McPeak-Youngs USA Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-19, 21-16) 0:40
83 09 Oct Dumont-Martin CAN Boileau-Morin CAN 2-0 (21-8, 21-14) 0:30
82 09 Oct Gaxiola-Garcia MEX W.H. You-L.Wang CHN 0-2 (23-25, 16-21) 0:38
81 09 Oct Adriana Behar-Shelda BRA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-12, 21-14) 0:43
80 09 Oct Ahmann-Vollmer GER Benoît-Kuhn SUI 1-2 (19-21, 24-22, 12-15) 1:02
79 09 Oct Yanchulova-Yanchulova BUL Clarke-Gerlic AUS 2-0 (21-19, 23-21) 0:44
78 09 Oct Mason-DeNecochea USA Naidoo-Willand RSA 2-0 (21-8, 21-18) 0:33
77 09 Oct Cook-Sanderson AUS Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-15, 21-19) 0:44
76 09 Oct Shaylyn-Ribeiro BRA Alexandra-Minello BRA 2-1 (22-20, 16-21, 15-13) 0:57
75 09 Oct Sfyri-Karadassiou GRE Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 0-2 (24-26, 14-21) 0:48
74 09 Oct Kadijk R.-Leenstra NED Novakova-Celbova CZE 0-2 (14-21, 19-21) 0:35
73 09 Oct Walsh-May USA Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-17, 21-12) 0:32
Pool A
72 08 Oct W.H. You-L.Wang CHN Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-18, 21-19) 0:47
71   Walsh-May USA Bye    
48 08 Oct Walsh-May USA W.H. You-L.Wang CHN 2-0 (21-14, 21-14) 0:29
47   Perrotta-Gattelli ITA Bye    
24 07 Oct Walsh-May USA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-12, 22-20) 0:37
23   W.H. You-L.Wang CHN Bye    
Pool B
70 08 Oct Hakedal-Torlen NOR M. Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-19, 21-17) 0:44
69 08 Oct Ana Paula-Sandra Pires BRA Ana Richa-França BRA 2-0 (21-14, 21-13) 0:40
46 08 Oct Ana Paula-Sandra Pires BRA Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-18, 21-11) 0:38
45 08 Oct M. Crespo-Esteves Ribalta CUB Ana Richa-França BRA 2-1 (21-19, 13-21, 22-20) 0:54
22 07 Oct Ana Paula-Sandra Pires BRA M. Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-18, 21-17) 0:42
21 07 Oct Hakedal-Torlen NOR Ana Richa-França BRA 1-2 (23-25, 21-18, 12-15) 0:59
Pool C
68 08 Oct Clarke-Gerlic AUS Kadjo-Arjona FRA 2-0 (21-15, 21-16) 0:38
67 08 Oct Adriana Behar-Shelda BRA Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 2-0 (21-18, 24-22) 0:45
44 08 Oct Adriana Behar-Shelda BRA Clarke-Gerlic AUS 2-1 (14-21, 21-16, 15-10) 0:50
43 08 Oct Kadjo-Arjona FRA Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 1-2 (16-21, 26-24, 11-15) 0:52
20 07 Oct Adriana Behar-Shelda BRA Kadjo-Arjona FRA 2-0 (21-12, 21-6) 0:32
19 07 Oct Clarke-Gerlic AUS Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 2-1 (21-15, 19-21, 15-12) 1:01
Pool D
66 08 Oct Ahmann-Vollmer GER Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-19, 22-20) 0:42
65 08 Oct Tian Jia-Wang Fei CHN Rii Seike-Yamakawa JPN 2-0 (22-20, 21-12) 0:36
42 08 Oct Tian Jia-Wang Fei CHN Ahmann-Vollmer GER 0-2 (27-29, 16-21) 0:44
41 08 Oct Tokuno-Kusuhara JPN Rii Seike-Yamakawa JPN 2-0 (21-18, 21-12) 0:34
18 07 Oct Tian Jia-Wang Fei CHN Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-15, 21-18) 0:39
17 07 Oct Ahmann-Vollmer GER Rii Seike-Yamakawa JPN 2-1 (21-14, 21-23, 15-11) 0:55
Pool E
64 08 Oct Gaxiola-Garcia MEX Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-19, 21-17) 0:32
63 08 Oct Cook-Sanderson AUS Riera-Jaouen FRA 2-0 (21-11, 21-10) 0:31
40 08 Oct Cook-Sanderson AUS Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-7, 21-15) 0:29
39 08 Oct Maaseide-Glesnes NOR Riera-Jaouen FRA 0-2 (15-21, 21-23) 0:40
16 07 Oct Cook-Sanderson AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-12, 21-13) 0:37
15 07 Oct Gaxiola-Garcia MEX Riera-Jaouen FRA 2-1 (21-15, 14-21, 15-10) 0:49
Pool F
62 08 Oct Alexandra-Minello BRA Yanchulova-Yanchulova BUL 0-2 (16-21, 18-21) 0:40
61 08 Oct McPeak-Youngs USA Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-17, 21-10) 0:36
38 08 Oct McPeak-Youngs USA Alexandra-Minello BRA 2-0 (21-16, 21-16) 0:40
37 08 Oct Yanchulova-Yanchulova BUL Ljungquist-Granström SWE 1-2 (21-15, 18-21, 13-15) 0:49
14 07 Oct McPeak-Youngs USA Yanchulova-Yanchulova BUL 2-1 (21-14, 23-25, 15-7) 0:51
13 07 Oct Alexandra-Minello BRA Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-16, 21-7) 0:34
Pool G
60 08 Oct Kadijk R.-Leenstra NED Jobst-Stragliotto CAN 2-0 (21-18, 21-7) 0:33
59 08 Oct Jordan-Davis USA Wiig-Josefsen NOR 2-0 (21-14, 21-11) 0:26
36 07 Oct Jordan-Davis USA Kadijk R.-Leenstra NED 2-0 (21-17, 21-15) 0:34
35 07 Oct Jobst-Stragliotto CAN Wiig-Josefsen NOR 2-0 (21-12, 21-18) 0:31
12 07 Oct Jordan-Davis USA Jobst-Stragliotto CAN 2-0 (21-14, 21-17) 0:32
11 07 Oct Kadijk R.-Leenstra NED Wiig-Josefsen NOR 2-0 (21-3, 21-10) 0:23
Pool H
58 08 Oct Guenette-Gougeon CAN Montagnolli-Hansel AUT 1-2 (21-14, 18-21, 10-15) 0:49
57 08 Oct Benoît-Kuhn SUI Shaylyn-Ribeiro BRA 0-2 (17-21, 16-21) 0:35
34 07 Oct Benoît-Kuhn SUI Guenette-Gougeon CAN 2-0 (21-19, 21-17) 0:37
33 07 Oct Montagnolli-Hansel AUT Shaylyn-Ribeiro BRA 0-2 (12-21, 15-21) 0:35
10 07 Oct Benoît-Kuhn SUI Montagnolli-Hansel AUT 2-0 (21-12, 21-13) 0:30
9 07 Oct Guenette-Gougeon CAN Shaylyn-Ribeiro BRA 0-2 (13-21, 16-21) 0:33
Pool J
56 08 Oct Naidoo-Willand RSA Nagy-Petho HUN 1-2 (19-21, 21-14, 23-25) 1:04
55 08 Oct Sfyri-Karadassiou GRE Claasen-Deister GER 2-1 (14-21, 22-20, 18-16) 0:54
32 07 Oct Sfyri-Karadassiou GRE Naidoo-Willand RSA 2-0 (21-16, 26-24) 0:48
31 07 Oct Nagy-Petho HUN Claasen-Deister GER 0-2 (12-21, 9-21) 0:30
8 07 Oct Sfyri-Karadassiou GRE Nagy-Petho HUN 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
7 07 Oct Naidoo-Willand RSA Claasen-Deister GER 2-0 (21-15, 21-18) 0:44
Pool K
54 08 Oct Arvaniti-Koutroumanidou GRE Boileau-Morin CAN 2-0 (21-19, 21-14) 0:34
53 08 Oct Lahme-Müsch GER Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Team B forfeit  
30 07 Oct Lahme-Müsch GER Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-1 (18-21, 21-10, 15-10) 0:51
29 07 Oct Boileau-Morin CAN Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Injury for team B  
6 07 Oct Lahme-Müsch GER Boileau-Morin CAN 2-0 (21-12, 21-9) 0:28
5 07 Oct Arvaniti-Koutroumanidou GRE Nikolaidou-Tsiartsiani GRE Injury for team B 0:49
Pool L
52 08 Oct Pohl-Rau GER Dumont-Martin CAN 2-1 (21-19, 9-21, 15-10) 0:48
51 08 Oct Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (25-23, 21-15) 0:39
28 07 Oct Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Pohl-Rau GER 2-1 (21-18, 8-21, 15-9) 0:49
27 07 Oct Dumont-Martin CAN Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-11, 24-22) 0:37
4 07 Oct Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Dumont-Martin CAN 0-2 (14-21, 16-21) 0:35
3 07 Oct Pohl-Rau GER Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-17, 21-13) 0:37
Pool M
50 08 Oct Mason-DeNecochea USA Vieira-Mônica BRA 2-0 (21-14, 21-16) 0:37
49 08 Oct Novakova-Celbova CZE Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-15, 21-17) 0:33
26 07 Oct Novakova-Celbova CZE Mason-DeNecochea USA 0-2 (19-21, 19-21) 0:38
25 07 Oct Vieira-Mônica BRA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (24-22, 21-18) 0:55
2 07 Oct Novakova-Celbova CZE Vieira-Mônica BRA 2-0 (21-18, 21-18) 0:43
1 07 Oct Mason-DeNecochea USA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-14, 21-16) 0:39