FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's US Grand Slam 2003
Los Angeles, 18 - 21 September

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
Wrap Up
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 21 Sep Walsh-May USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 2-1 (22-24, 22-20, 15-12) 1:10
Final 3rd Place
63 21 Sep Cook-Sanderson AUS Tian Jia-Wang Fei CHN 2-0 (23-21, 21-18) 0:43
Semi-finals
62 20 Sep Ana Paula-Sandra Pires BRA Tian Jia-Wang Fei CHN 2-0 (21-8, 22-20) 0:42
61 20 Sep Walsh-May USA Cook-Sanderson AUS 2-1 (21-11, 19-21, 15-8) 0:50
Round 2
60 20 Sep Jordan-Davis USA Tian Jia-Wang Fei CHN 1-2 (21-15, 14-21, 12-15) 0:49
59 20 Sep Cook-Sanderson AUS Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-10, 21-16) 0:34
58 20 Sep Pohl-Rau GER Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (11-21, 16-21) 0:34
57 20 Sep Walsh-May USA Wacholder-Arce USA 2-0 (21-13, 24-22) 0:36
Round 1
56 20 Sep McPeak-Youngs USA Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (20-22, 17-21) 0:44
55 20 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Jordan-Davis USA 1-2 (17-21, 21-19, 11-15) 0:53
54 20 Sep Benoît-Kuhn SUI Arvaniti-Koutroumanidou GRE 0-2 (17-21, 19-21) 0:44
53 20 Sep Cook-Sanderson AUS Lahme-Müsch GER 2-1 (21-12, 19-21, 19-17) 1:00
52 20 Sep Ana Paula-Sandra Pires BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-16, 21-9) 0:32
51 20 Sep Mason-DeNecochea USA Pohl-Rau GER 0-2 (15-21, 18-21) 0:44
50 20 Sep Busch-McSorley USA Wacholder-Arce USA 0-2 (13-21, 18-21) 0:34
49 20 Sep Walsh-May USA Clarke-Gerlic AUS 2-0 (21-17, 21-11) 0:34
Pool A
34 19 Sep Walsh-May USA Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 2-0 (21-12, 21-15) 0:31
33 19 Sep W.H. You-L.Wang CHN Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (21-19, 17-21, 13-15) 1:03
18 19 Sep Sfyri-Karadassiou GRE Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 2-0 (21-19, 21-15) 0:35
17 19 Sep Walsh-May USA W.H. You-L.Wang CHN 2-0 (21-12, 21-13) 0:31
2 19 Sep W.H. You-L.Wang CHN Jackie Silva-Felisberta Silva BRA 2-1 (21-19, 17-21, 15-11) 0:52
1 19 Sep Walsh-May USA Sfyri-Karadassiou GRE Team B forfeit  
Pool B
36 19 Sep Ana Paula-Sandra Pires BRA Ribeiro-Shaylyn BRA 2-0 (21-9, 21-16) 0:35
35 19 Sep Wacholder-Arce USA Ahmann-Vollmer GER 2-1 (18-21, 21-19, 15-13) 0:50
20 19 Sep Ahmann-Vollmer GER Ribeiro-Shaylyn BRA 1-2 (22-24, 21-17, 14-16) 0:48
19 19 Sep Ana Paula-Sandra Pires BRA Wacholder-Arce USA 2-0 (21-19, 21-16) 0:37
4 19 Sep Wacholder-Arce USA Ribeiro-Shaylyn BRA 2-0 (23-21, 25-23) 0:46
3 19 Sep Ana Paula-Sandra Pires BRA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-16, 21-19) 0:44
Pool C
42 19 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-14, 21-15) 0:35
41 19 Sep Pohl-Rau GER Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-15, 21-19) 0:39
22 19 Sep Perrotta-Gattelli ITA Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-15, 21-16) 0:35
21 19 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Pohl-Rau GER 2-1 (21-15, 20-22, 15-8) 0:50
6 19 Sep Pohl-Rau GER Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-19, 21-17) 0:39
5 19 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-15, 21-16) 0:34
Pool D
44 19 Sep Tian Jia-Wang Fei CHN Tokuno-Kusuhara JPN 2-1 (21-19, 15-21, 15-10) 0:52
43 19 Sep Benoît-Kuhn SUI Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (18-21, 15-21) 0:38
24 19 Sep Gaxiola-Garcia MEX Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (26-28, 11-21) 0:44
23 19 Sep Tian Jia-Wang Fei CHN Benoît-Kuhn SUI 0-2 (15-21, 22-24) 0:45
8 19 Sep Benoît-Kuhn SUI Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-15, 24-22) 0:45
7 19 Sep Tian Jia-Wang Fei CHN Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-17, 21-10) 0:35
Pool E
46 19 Sep Cook-Sanderson AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-14, 21-13) 0:34
45 19 Sep Alexandra-Minello BRA Clarke-Gerlic AUS 0-2 (19-21, 19-21) 0:38
26 19 Sep Clarke-Gerlic AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-19, 21-17) 0:38
25 19 Sep Cook-Sanderson AUS Alexandra-Minello BRA 2-1 (19-21, 21-17, 15-11) 0:59
10 19 Sep Alexandra-Minello BRA Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (17-21, 20-22) 0:43
9 19 Sep Cook-Sanderson AUS Clarke-Gerlic AUS 2-0 (21-19, 21-18) 0:40
Pool F
48 19 Sep McPeak-Youngs USA Meredith-Fontana USA 2-0 (21-10, 21-18) 0:36
47 19 Sep Kadijk R.-Leenstra NED Arvaniti-Koutroumanidou GRE 0-2 (19-21, 21-23) 0:43
28 19 Sep Arvaniti-Koutroumanidou GRE Meredith-Fontana USA 2-1 (22-24, 21-19, 15-10) 0:58
27 19 Sep McPeak-Youngs USA Kadijk R.-Leenstra NED 2-1 (19-21, 21-17, 15-13) 0:53
12 19 Sep Kadijk R.-Leenstra NED Meredith-Fontana USA 2-0 (21-17, 21-11) 0:31
11 19 Sep McPeak-Youngs USA Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-1 (21-11, 18-21, 15-7) 0:43
Pool G
38 19 Sep Jordan-Davis USA Kadjo-Arjona FRA 2-0 (21-18, 21-13) 0:32
37 19 Sep Mason-DeNecochea USA Hakedal-Torlen NOR 2-0 (21-16, 21-11) 0:30
30 19 Sep Hakedal-Torlen NOR Kadjo-Arjona FRA 1-2 (21-18, 15-21, 13-15) 0:57
29 19 Sep Jordan-Davis USA Mason-DeNecochea USA 0-2 (13-21, 17-21) 0:36
14 19 Sep Mason-DeNecochea USA Kadjo-Arjona FRA 2-0 (21-13, 21-18) 0:42
13 19 Sep Jordan-Davis USA Hakedal-Torlen NOR 2-0 (23-21, 21-12) 0:37
Pool H
40 19 Sep Novakova-Celbova CZE Yanchulova-Yanchulova BUL 2-1 (18-21, 21-14, 15-13) 0:52
39 19 Sep Lahme-Müsch GER Busch-McSorley USA 1-2 (23-25, 21-18, 16-18) 1:02
32 19 Sep Busch-McSorley USA Yanchulova-Yanchulova BUL 2-0 (21-13, 21-16) 0:37
31 19 Sep Novakova-Celbova CZE Lahme-Müsch GER 1-2 (21-17, 16-21, 12-15) 0:52
16 19 Sep Lahme-Müsch GER Yanchulova-Yanchulova BUL 2-1 (21-17, 15-21, 16-14) 0:55
15 19 Sep Novakova-Celbova CZE Busch-McSorley USA 1-2 (23-21, 15-21, 6-15) 0:50