FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Women's German Grand Slam 2003
Berlin, 24 - 28 June

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 28 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA McPeak-Youngs USA 2-1 (20-22, 29-27, 15-13) 1:13
Final 3rd Place
63 28 Jun Walsh-May USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
Semi-finals
62 28 Jun McPeak-Youngs USA Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (21-19, 21-18) 0:50
61 28 Jun Walsh-May USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (17-21, 15-21) 0:37
Quarterfinals
60 27 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Alexandra-Minello BRA 2-0 (21-12, 21-17) 0:33
59 27 Jun Jordan-Davis USA Ana Paula-Sandra Pires BRA 0-2 (19-21, 19-21) 0:41
58 27 Jun Kadijk R.-Leenstra NED McPeak-Youngs USA 0-2 (20-22, 16-21) 0:37
57 27 Jun Walsh-May USA Pohl-Rau GER 2-0 (21-18, 21-17) 0:37
Round of 16
56 27 Jun Alexandra-Minello BRA Wacholder-Arce USA 2-0 (21-18, 21-17) 0:36
55 27 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-13, 21-10) 0:32
54 27 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Cook-Sanderson AUS 2-1 (17-21, 21-13, 15-10) 0:47
53 27 Jun Jordan-Davis USA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-18, 21-16) 0:35
52 27 Jun McPeak-Youngs USA Mason-DeNecochea USA 2-0 (21-18, 21-13) 0:43
51 27 Jun Kadijk R.-Leenstra NED You-Wang CHN 2-0 (27-25, 21-17) 0:42
50 27 Jun Pohl-Rau GER Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-12, 21-12) 0:34
49 27 Jun Walsh-May USA Dosoudilova-Celbova CZE 2-0 (21-19, 21-15) 0:30
Pool A
34 26 Jun Walsh-May USA Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-13, 21-12) 0:30
33 26 Jun Maaseide-Glesnes NOR Mason-DeNecochea USA 1-2 (11-21, 22-20, 13-15) 0:48
18 26 Jun Mason-DeNecochea USA Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-17, 21-10) 0:31
17 26 Jun Walsh-May USA Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-15, 21-9) 0:29
2 26 Jun Maaseide-Glesnes NOR Alcon-Cati Pol ESP 2-0 (21-15, 22-20) 0:34
1 26 Jun Walsh-May USA Mason-DeNecochea USA 2-1 (17-21, 21-17, 16-14) 0:51
Pool B
36 26 Jun McPeak-Youngs USA Lessard-Maxwell CAN 2-0 (21-12, 21-13) 0:34
35 26 Jun Crespo-Esteves Ribalta CUB Dosoudilova-Celbova CZE 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
20 26 Jun Dosoudilova-Celbova CZE Lessard-Maxwell CAN 2-0 (21-17, 21-14) 0:30
19 26 Jun McPeak-Youngs USA Crespo-Esteves Ribalta CUB 2-0 (21-18, 21-14) 0:34
4 26 Jun Crespo-Esteves Ribalta CUB Lessard-Maxwell CAN 2-0 (21-18, 21-19) 0:39
3 26 Jun McPeak-Youngs USA Dosoudilova-Celbova CZE 2-0 (21-18, 21-12) 0:35
Pool C
42 26 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Claasen-Deister GER 2-1 (21-12, 20-22, 15-8) 0:43
41 26 Jun Cook-Sanderson AUS Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-1 (21-23, 21-19, 15-12) 0:57
22 26 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB Claasen-Deister GER 2-0 (21-19, 21-6) 0:31
21 26 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Cook-Sanderson AUS 2-0 (21-19, 21-18) 0:40
6 26 Jun Cook-Sanderson AUS Claasen-Deister GER 2-0 (21-13, 21-16) 0:33
5 26 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Larrea Peraza-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-18, 21-18) 0:43
Pool D
44 26 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-16, 21-11) 0:31
43 26 Jun Perrotta-Gattelli ITA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 1-2 (21-15, 20-22, 13-15) 0:56
24 26 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (18-21, 17-21) 0:35
23 26 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-18, 21-19) 0:38
8 26 Jun Perrotta-Gattelli ITA Gaxiola-Garcia MEX 2-1 (21-18, 19-21, 15-7) 0:52
7 26 Jun Ana Paula-Sandra Pires BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-12, 21-15) 0:36
Pool E
46 26 Jun Jordan-Davis USA Wacholder-Arce USA 2-0 (21-11, 23-21) 0:35
45 26 Jun Busch-McSorley USA Clarke-Gooley AUS 0-2 (17-21, 25-27) 0:56
26 26 Jun Clarke-Gooley AUS Wacholder-Arce USA 0-2 (13-21, 18-21) 0:34
25 26 Jun Jordan-Davis USA Busch-McSorley USA 2-0 (21-16, 21-19) 0:38
10 26 Jun Busch-McSorley USA Wacholder-Arce USA 2-1 (21-19, 24-26, 15-11) 0:58
9 26 Jun Jordan-Davis USA Clarke-Gooley AUS 2-0 (21-14, 21-15) 0:35
Pool F
48 26 Jun Alexandra-Minello BRA Lochowicz-Gerlic AUS 2-0 (22-20, 21-15) 0:42
47 26 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Benoît-Kuhn SUI 1-2 (18-21, 21-17, 8-15) 0:52
28 26 Jun Benoît-Kuhn SUI Lochowicz-Gerlic AUS 2-0 (21-13, 21-12) 0:41
27 26 Jun Alexandra-Minello BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
12 26 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Lochowicz-Gerlic AUS 0-2 (14-21, 19-21) 0:43
11 26 Jun Alexandra-Minello BRA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-18, 21-18) 0:41
Pool G
38 26 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-14, 21-14) 0:34
37 26 Jun Ahmann-Vollmer GER Bruschini-Solazzi ITA 1-2 (21-17, 21-23, 12-15) 0:52
30 26 Jun Bruschini-Solazzi ITA Tokuno-Kusuhara JPN 1-2 (26-24, 13-21, 13-15) 0:56
29 26 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Ahmann-Vollmer GER 0-2 (15-21, 14-21) 0:35
14 26 Jun Ahmann-Vollmer GER Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (11-21, 19-21) 0:41
13 26 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-16, 21-15) 0:32
Pool H
40 26 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-1 (21-16, 27-29, 15-13) 0:59
39 26 Jun Pohl-Rau GER You-Wang CHN 2-0 (29-27, 21-7) 0:41
32 26 Jun You-Wang CHN Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (22-20, 21-19) 0:41
31 26 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Pohl-Rau GER 1-2 (18-21, 21-18, 13-15) 0:54
16 26 Jun Pohl-Rau GER Arvaniti-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-15, 21-10) 0:30
15 26 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN You-Wang CHN 0-2 (20-22, 20-22) 0:44