FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's Spanish Open 2003
Mallorca, 03 - 07 September

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Stars Profiles
Wrap Up
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 07 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (14-21, 21-19, 34-32) 1:36
Final 3rd Place
63 07 Sep Harley-Franco BRA Baracetti-Conde ARG 0-2 (20-22, 13-21) 0:53
Semi-finals
62 07 Sep Baracetti-Conde ARG Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (14-21, 22-20, 12-15) 1:05
61 07 Sep Harley-Franco BRA Benjamin-Marcio Araujo BRA 1-2 (21-16, 19-21, 12-15) 1:23
Round 2
60 06 Sep Dieckmann M.-Reckermann GER Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-19, 25-23) 0:50
59 06 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-19, 21-13) 0:44
58 06 Sep Baracetti-Conde ARG Schacht-Slack AUS 2-0 (22-20, 21-15) 0:43
57 06 Sep Ricardo-Emanuel BRA Harley-Franco BRA 1-2 (19-21, 21-19, 10-15) 1:12
Round 1
56 06 Sep Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Mesa-Carrasco ESP 2-0 (21-18, 21-15) 0:40
55 06 Sep Dieckmann M.-Reckermann GER Heuscher-Kobel SUI 2-0 (21-18, 21-15) 0:38
54 06 Sep Laciga P.-Laciga M. SUI Arkaev-Barsouk RUS 2-0 (21-15, 21-19) 0:37
53 06 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Alvarez-Rosell CUB 2-1 (23-21, 19-21, 15-11) 1:03
52 06 Sep Schacht-Slack AUS Berg B.-Dahl SWE 2-1 (19-21, 27-25, 15-11) 1:14
51 06 Sep Baracetti-Conde ARG Berger-Doppler AUT 2-0 (21-16, 23-21) 0:52
50 06 Sep Harley-Franco BRA Cotrino-Garcia Thompson ESP 2-0 (21-12, 21-17) 0:44
49 06 Sep Ricardo-Emanuel BRA Bosma-Herrera ESP 2-0 (21-16, 21-17) 0:35
Pool A
34 06 Sep Ricardo-Emanuel BRA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-13, 21-12) 0:32
33 06 Sep Canet-Hamel FRA Berg B.-Dahl SWE 0-2 (17-21, 11-21) 0:42
18 05 Sep Berg B.-Dahl SWE Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-12, 21-18) 0:39
17 05 Sep Ricardo-Emanuel BRA Canet-Hamel FRA 2-0 (21-17, 21-12) 0:44
2 05 Sep Canet-Hamel FRA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-16, 21-14) 0:35
1 05 Sep Ricardo-Emanuel BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-16, 21-18) 1:17
Pool B
36 06 Sep Heuscher-Kobel SUI Gosch-Strauss AUT 2-0 (21-16, 21-14) 0:39
35 06 Sep Maia-Brenha POR Schacht-Slack AUS 1-2 (15-21, 21-19, 9-15) 0:54
20 05 Sep Schacht-Slack AUS Gosch-Strauss AUT 2-0 (23-21, 21-13) 0:43
19 05 Sep Heuscher-Kobel SUI Maia-Brenha POR 2-1 (19-21, 22-20, 20-18) 1:05
4 05 Sep Maia-Brenha POR Gosch-Strauss AUT 2-1 (18-21, 21-15, 15-13) 1:24
3 05 Sep Heuscher-Kobel SUI Schacht-Slack AUS 0-2 (18-21, 19-21) 1:19
Pool C
42 06 Sep Dieckmann M.-Reckermann GER Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-18, 21-10) 0:32
41 06 Sep Alvarez-Rosell CUB Brink-Schneider K. GER 2-0 (21-13, 21-14) 0:40
22 05 Sep Brink-Schneider K. GER Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-16, 21-9) 0:38
21 05 Sep Dieckmann M.-Reckermann GER Alvarez-Rosell CUB 2-1 (16-21, 21-17, 16-14) 1:03
6 05 Sep Alvarez-Rosell CUB Kais Kr.-Vesik EST 2-0 (21-16, 21-14) 0:36
5 05 Sep Dieckmann M.-Reckermann GER Brink-Schneider K. GER 2-0 (21-11, 21-14) 0:38
Pool D
44 06 Sep Laciga P.-Laciga M. SUI Bosma-Herrera ESP 1-2 (21-13, 14-21, 15-17) 0:52
43 06 Sep Heyer-Egger M. SUI Child-Heese CAN Injury for team B 0:24
24 05 Sep Child-Heese CAN Bosma-Herrera ESP 0-2 (19-21, 16-21) 0:46
23 05 Sep Laciga P.-Laciga M. SUI Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-14, 21-19) 0:39
8 05 Sep Heyer-Egger M. SUI Bosma-Herrera ESP 2-1 (21-15, 17-21, 15-7) 0:55
7 05 Sep Laciga P.-Laciga M. SUI Child-Heese CAN 2-0 (21-17, 21-16) 0:44
Pool E
46 06 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Kogel-Mulder NED 2-0 (21-13, 25-23) 0:47
45 06 Sep Berger-Doppler AUT Maaseide-Horrem NOR 2-1 (16-21, 22-20, 15-10) 1:05
26 05 Sep Maaseide-Horrem NOR Kogel-Mulder NED 2-0 (21-19, 21-13) 0:35
25 05 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Berger-Doppler AUT 2-0 (21-15, 27-25) 1:04
10 05 Sep Berger-Doppler AUT Kogel-Mulder NED 2-1 (23-21, 16-21, 15-13) 1:09
9 05 Sep Benjamin-Marcio Araujo BRA Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-14, 21-15) 0:42
Pool F
48 06 Sep Kjemperud-Hoidalen NOR Arkaev-Barsouk RUS 0-2 (12-21, 22-24) 0:43
47 06 Sep Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Baxter-Henkel USA Injury for team A 0:27
28 05 Sep Baxter-Henkel USA Arkaev-Barsouk RUS 1-2 (21-16, 15-21, 10-15) 0:54
27 05 Sep Kjemperud-Hoidalen NOR Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 0-2 (18-21, 19-21) 0:42
12 05 Sep Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER Arkaev-Barsouk RUS 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
11 05 Sep Kjemperud-Hoidalen NOR Baxter-Henkel USA 2-0 (27-25, 21-15) 0:56
Pool G
38 06 Sep Baracetti-Conde ARG Papaleo-Hernandez PUR 2-0 (21-12, 21-14) 0:38
37 06 Sep Cotrino-Garcia Thompson ESP Prosser-Williams AUS 2-1 (21-16, 16-21, 15-13) 1:01
30 05 Sep Prosser-Williams AUS Papaleo-Hernandez PUR 2-0 (22-20, 21-14) 0:40
29 05 Sep Baracetti-Conde ARG Cotrino-Garcia Thompson ESP 1-2 (21-19, 17-21, 12-15) 1:04
14 05 Sep Cotrino-Garcia Thompson ESP Papaleo-Hernandez PUR 1-2 (21-18, 15-21, 12-15) 1:06
13 05 Sep Baracetti-Conde ARG Prosser-Williams AUS 2-0 (23-21, 21-17) 0:53
Pool H
40 06 Sep Harley-Franco BRA Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (21-16, 20-22, 15-8) 0:56
39 06 Sep Mesa-Carrasco ESP Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-15, 22-20) 0:42
32 05 Sep Klemperer-Rademacher GER Zaitsev-Karasev RUS 2-1 (21-12, 17-21, 15-13) 0:53
31 05 Sep Harley-Franco BRA Mesa-Carrasco ESP 2-0 (21-11, 21-15) 0:37
16 05 Sep Mesa-Carrasco ESP Zaitsev-Karasev RUS 2-0 (21-18, 21-19) 0:37
15 05 Sep Harley-Franco BRA Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-13, 21-13) 0:41