FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD TOUR 2003

   
Men's Portugese Open 2003
Espinho, 23 - 27 July

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Wrap Up
Pictures
Stars Profiles
WT 2003 Calendar
Press Kit
Other circuits
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 27 Jul Ricardo-Emanuel BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (21-23, 21-14, 20-18) 1:09
Final 3rd Place
63 27 Jul Schacht-Slack AUS Benjamin-Marcio Araujo BRA 2-0 (21-17, 21-17) 0:38
Semi-finals
62 27 Jul Benjamin-Marcio Araujo BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (21-18, 17-21, 14-16) 1:00
61 27 Jul Schacht-Slack AUS Ricardo-Emanuel BRA 0-2 (21-23, 16-21) 0:48
Quarterfinals
60 26 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (21-17, 14-21, 6-15) 0:48
59 26 Jul Ricardo-Emanuel BRA Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-12, 21-16) 0:34
58 26 Jul Canet-Hamel FRA Benjamin-Marcio Araujo BRA 0-2 (17-21, 16-21) 0:41
57 26 Jul Schacht-Slack AUS Rogers-Scott USA 2-1 (23-21, 15-21, 15-13) 0:58
Round of 16
56 26 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Holden-Leinemann CAN 2-0 (21-17, 21-19) 1:02
55 26 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-18, 21-15) 0:37
54 26 Jul Heyer-Egger M. SUI Brink-Schneider K. GER 2-1 (16-21, 22-20, 17-15) 1:06
53 26 Jul Harley-Franco BRA Ricardo-Emanuel BRA 0-2 (19-21, 18-21) 0:57
52 26 Jul Benjamin-Marcio Araujo BRA Baracetti-Conde ARG 2-0 (21-17, 21-18) 0:49
51 26 Jul Berger-Doppler AUT Canet-Hamel FRA 1-2 (17-21, 21-17, 10-15) 1:06
50 26 Jul Maia-Brenha POR Rogers-Scott USA 0-2 (17-21, 19-21) 0:41
49 26 Jul Schacht-Slack AUS Loiola-de Jesus Magalhães BRA 2-1 (23-25, 21-17, 15-8) 1:06
Pool A
34 26 Jul Ricardo-Emanuel BRA Correia Faria-Tato POR 2-0 (21-19, 21-10) 0:37
33 26 Jul Schacht-Slack AUS Molinier-Deulofeu FRA 2-0 (22-20, 21-12) 0:39
18 25 Jul Molinier-Deulofeu FRA Correia Faria-Tato POR 1-2 (13-21, 21-18, 11-15) 0:51
17 25 Jul Ricardo-Emanuel BRA Schacht-Slack AUS 0-2 (16-21, 11-21) 0:36
2 25 Jul Schacht-Slack AUS Correia Faria-Tato POR 2-0 (21-15, 21-15) 0:38
1 25 Jul Ricardo-Emanuel BRA Molinier-Deulofeu FRA 2-1 (21-11, 28-30, 15-10) 1:01
Pool B
36 26 Jul Benjamin-Marcio Araujo BRA Silva-Xisto ANG 2-0 (21-7, 21-9) 0:28
35 26 Jul Berg B.-Dahl SWE Brink-Schneider K. GER 0-2 (20-22, 29-31) 0:57
20 25 Jul Brink-Schneider K. GER Silva-Xisto ANG 2-0 (21-3, 21-9) 0:29
19 25 Jul Benjamin-Marcio Araujo BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-17, 21-19) 0:48
4 25 Jul Berg B.-Dahl SWE Silva-Xisto ANG 2-0 (21-10, 21-12) 0:30
3 25 Jul Benjamin-Marcio Araujo BRA Brink-Schneider K. GER 2-1 (18-21, 21-15, 19-17) 1:00
Pool C
42 26 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-19, 21-17) 0:36
41 26 Jul Rogers-Scott USA Maaseide-Horrem NOR 2-1 (24-26, 21-13, 15-13) 1:09
22 25 Jul Maaseide-Horrem NOR Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-14, 21-11) 0:34
21 25 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
6 25 Jul Rogers-Scott USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-15, 21-18) 0:37
5 25 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Maaseide-Horrem NOR 2-1 (21-13, 15-21, 15-10) 0:53
Pool D
44 26 Jul Baracetti-Conde ARG Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-17, 21-19) 0:42
43 26 Jul Heyer-Egger M. SUI Prosser-Williams AUS 2-1 (21-13, 19-21, 16-14) 0:49
24 25 Jul Prosser-Williams AUS Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-16, 21-11) 0:37
23 25 Jul Baracetti-Conde ARG Heyer-Egger M. SUI 1-2 (21-15, 16-21, 12-15) 0:56
8 25 Jul Heyer-Egger M. SUI Watanabe-Shiratori JPN 2-1 (21-15, 17-21, 15-11) 0:48
7 25 Jul Baracetti-Conde ARG Prosser-Williams AUS 2-1 (17-21, 21-18, 15-13) 0:57
Pool E
46 26 Jul Harley-Franco BRA Vesti-Gscheidle SUI Injury for team B  
45 26 Jul Metzger-Wong USA Holden-Leinemann CAN 0-2 (19-21, 15-21) 0:45
26 25 Jul Holden-Leinemann CAN Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (21-18, 21-15) 0:42
25 25 Jul Harley-Franco BRA Metzger-Wong USA 1-2 (21-18, 17-21, 11-15) 0:58
10 25 Jul Metzger-Wong USA Vesti-Gscheidle SUI 2-0 (21-17, 21-12) 0:40
9 25 Jul Harley-Franco BRA Holden-Leinemann CAN 2-0 (21-19, 21-8) 0:46
Pool F
48 26 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-17, 21-16) 0:37
47 26 Jul Alvarez-Rosell CUB Canet-Hamel FRA 1-2 (33-35, 21-16, 11-15) 1:10
28 25 Jul Canet-Hamel FRA Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (23-21, 21-19) 0:49
27 25 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Alvarez-Rosell CUB 2-0 (21-16, 21-18) 0:44
12 25 Jul Alvarez-Rosell CUB Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-17, 21-19) 0:42
11 25 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Canet-Hamel FRA 2-0 (21-15, 21-14) 0:39
Pool G
38 26 Jul Berger-Doppler AUT Bosma-Mesa ESP 2-0 (21-17, 21-19) 0:43
37 26 Jul Briyida-Pedrosa POR Loiola-de Jesus Magalhães BRA 0-2 (12-21, 15-21) 0:38
30 25 Jul Loiola-de Jesus Magalhães BRA Bosma-Mesa ESP 2-0 (21-12, 21-15) 0:35
29 25 Jul Berger-Doppler AUT Briyida-Pedrosa POR 2-0 (21-13, 21-19) 0:35
14 25 Jul Briyida-Pedrosa POR Bosma-Mesa ESP 0-2 (15-21, 18-21) 0:43
13 25 Jul Berger-Doppler AUT Loiola-de Jesus Magalhães BRA 2-0 (21-10, 21-14) 0:39
Pool H
40 26 Jul Kogel-Mulder NED Klemperer-Rademacher GER 0-2 (19-21, 20-22) 0:40
39 26 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Maia-Brenha POR 1-2 (21-17, 15-21, 13-15) 0:56
32 25 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-13, 21-18) 0:37
31 25 Jul Maia-Brenha POR Kogel-Mulder NED 2-0 (21-15, 21-16) 0:39
16 25 Jul Maia-Brenha POR Klemperer-Rademacher GER 1-2 (14-21, 21-12, 11-15) 0:49
15 25 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Kogel-Mulder NED 2-1 (15-21, 21-16, 15-12) 0:56