BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Spanish Open 2002, Mallorca,
3 - 7 September

Click here for Men's results

Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 07 Sep Walsh-May USA Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (13-21, 21-17, 14-16) 1:02
Final 3rd Place
63 07 Sep Ana Paula-Minello BRA Celbova-Dosoudilova CZE 2-0 (21-10, 21-19) 0:42
Semi-finals
62 07 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Celbova-Dosoudilova CZE 2-1 (18-21, 21-18, 15-12) 0:58
61 07 Sep Walsh-May USA Ana Paula-Minello BRA 2-1 (21-16, 17-21, 15-9) 0:58
Quarterfinals
60 06 Sep Celbova-Dosoudilova CZE Leenstra-Kadijk R. NED 2-0 (21-18, 23-21) 0:34
59 06 Sep Schuster-Busch USA Ana Paula-Minello BRA 0-2 (20-22, 18-21) 0:39
58 06 Sep Alexandra-Mônica BRA Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (22-20, 21-23, 14-16) 1:03
57 06 Sep Walsh-May USA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-11, 21-13) 0:29
Round of 16
56 06 Sep Bragado-Wood USA Leenstra-Kadijk R. NED 1-2 (21-15, 20-22, 13-15) 0:53
55 06 Sep Pottharst-Cook AUS Celbova-Dosoudilova CZE 1-2 (21-18, 18-21, 14-16) 0:48
54 06 Sep Ana Paula-Minello BRA Solazzi-Bruschini ITA 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
53 06 Sep Benoît-Kuhn SUI Schuster-Busch USA 0-2 (17-21, 19-21) 0:44
52 06 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Pohl-Rau GER 2-0 (21-15, 21-14) 0:37
51 06 Sep Alexandra-Mônica BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-17, 21-0) 0:39
50 06 Sep Maaseide-Glesnes NOR Sfyri-Karadassiou GRE 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
49 06 Sep Walsh-May USA Gerlic-Lochowicz AUS 2-0 (21-9, 21-11) 0:34
Pool A
34 06 Sep Walsh-May USA Kaup-Brink-Abeler GER 2-0 (21-16, 21-15) 0:32
33 06 Sep Pohl-Rau GER Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (23-21, 21-17) 0:43
18 05 Sep Sanderson-Huygens Tholen AUS Kaup-Brink-Abeler GER 0-2 (17-21, 16-21) 0:39
17 05 Sep Walsh-May USA Pohl-Rau GER 2-0 (21-13, 24-22) 0:34
2 05 Sep Pohl-Rau GER Kaup-Brink-Abeler GER 2-0 (21-18, 21-19) 0:36
1 05 Sep Walsh-May USA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-10, 21-11) 0:33
Pool B
36 06 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-13, 21-12) 0:29
35 06 Sep Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Gerlic-Lochowicz AUS 0-2 (14-21, 14-21) 0:39
20 05 Sep Gerlic-Lochowicz AUS Minusa-Pulina LAT 2-1 (21-14, 18-21, 16-14) 0:52
19 05 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-13, 21-11) 0:33
4 05 Sep Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Minusa-Pulina LAT 2-1 (21-6, 18-21, 15-13) 0:47
3 05 Sep Adriana Behar-Shelda BRA Gerlic-Lochowicz AUS 2-0 (21-13, 21-11) 0:34
Pool C
42 06 Sep Pottharst-Cook AUS Hopf-Alonso ESP 2-0 (21-15, 21-13) 0:32
41 06 Sep Solazzi-Bruschini ITA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-18, 21-11) 0:34
22 05 Sep Gaxiola-Garcia MEX Hopf-Alonso ESP 2-0 (21-13, 21-15) 0:31
21 05 Sep Pottharst-Cook AUS Solazzi-Bruschini ITA 2-0 (21-10, 21-14) 0:34
6 05 Sep Solazzi-Bruschini ITA Hopf-Alonso ESP 2-0 (21-14, 21-13) 0:30
5 05 Sep Pottharst-Cook AUS Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-10, 21-13) 0:29
Pool D
44 06 Sep Ana Paula-Minello BRA Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-9, 21-17) 0:42
43 06 Sep Celbova-Dosoudilova CZE Clarke-Gooley AUS 2-1 (21-23, 21-17, 15-9) 0:52
24 05 Sep Clarke-Gooley AUS Ljungquist-Granström SWE 0-2 (15-21, 17-21) 0:40
23 05 Sep Ana Paula-Minello BRA Celbova-Dosoudilova CZE 2-1 (19-21, 21-19, 15-8) 0:51
8 05 Sep Celbova-Dosoudilova CZE Ljungquist-Granström SWE 2-0 (21-12, 21-16) 0:33
7 05 Sep Ana Paula-Minello BRA Clarke-Gooley AUS 2-0 (21-14, 21-15) 0:36
Pool E
46 06 Sep Leenstra-Kadijk R. NED Riera-Luge FRA 2-0 (21-16, 21-14) 0:34
45 06 Sep Alcon-Pol ESP Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-19, 16-21, 18-16) 0:56
26 05 Sep Benoît-Kuhn SUI Riera-Luge FRA 2-0 (22-20, 23-21) 0:47
25 05 Sep Leenstra-Kadijk R. NED Alcon-Pol ESP 2-0 (21-10, 21-16) 0:31
10 05 Sep Alcon-Pol ESP Riera-Luge FRA 0-2 (13-21, 19-21) 0:34
9 05 Sep Leenstra-Kadijk R. NED Benoît-Kuhn SUI 0-2 (15-21, 15-21) 0:34
Pool F
48 05 Sep Barros-Sandra Pires BRA Ahmann-Vollmer GER 0-2 (15-21, 15-21) 0:34
47 05 Sep Schuster-Busch USA Bragado-Wood USA 0-2 (14-21, 14-21) 0:36
28 05 Sep Bragado-Wood USA Ahmann-Vollmer GER 1-2 (24-22, 18-21, 18-20) 1:06
27 05 Sep Barros-Sandra Pires BRA Schuster-Busch USA 0-2 (22-24, 19-21) 0:39
12 06 Sep Schuster-Busch USA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-17, 21-12) 0:34
11 06 Sep Barros-Sandra Pires BRA Bragado-Wood USA 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
Pool G
38 06 Sep Alexandra-Mônica BRA Lahme-Müsch GER 2-1 (19-21, 21-14, 15-7) 0:46
37 06 Sep Sfyri-Karadassiou GRE Jobst-Maxwell CAN 2-0 (21-16, 21-10) 0:29
30 05 Sep Jobst-Maxwell CAN Lahme-Müsch GER 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
29 05 Sep Alexandra-Mônica BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-19, 21-18) 0:44
14 05 Sep Sfyri-Karadassiou GRE Lahme-Müsch GER 2-0 (21-18, 21-18) 0:36
13 05 Sep Alexandra-Mônica BRA Jobst-Maxwell CAN 2-0 (21-16, 21-16) 0:41
Pool H
40 06 Sep Perrotta-Gattelli ITA Lozano-Zalubovskaya ESP 2-1 (21-19, 20-22, 16-14) 0:58
39 06 Sep Navarro-Barrio ESP Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (16-21, 21-23) 0:38
32 05 Sep Maaseide-Glesnes NOR Lozano-Zalubovskaya ESP 2-0 (21-15, 21-18) 0:40
31 05 Sep Perrotta-Gattelli ITA Navarro-Barrio ESP 2-1 (21-18, 20-22, 16-14) 0:48
16 05 Sep Navarro-Barrio ESP Lozano-Zalubovskaya ESP 0-2 (18-21, 12-21) 0:33
15 05 Sep Perrotta-Gattelli ITA Maaseide-Glesnes NOR 1-2 (19-21, 21-18, 12-15) 0:54