BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's French Grand Slam 2002
Marseille, 16 - 20 July

Click here for Men's Results

Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
96 20 Jul McPeak-Youngs USA Walsh-May USA 2-0 (21-17, 21-12) 0:39
Final 3rd Place
95 20 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Pottharst-Cook AUS 0-2 (13-21, 20-22) 0:44
Semi-finals
94 20 Jul Pottharst-Cook AUS Walsh-May USA 0-2 (13-21, 19-21) 0:40
93 20 Jul Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-Youngs USA 1-2 (21-19, 25-27, 16-18) 1:26
Quarterfinals
92 19 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Walsh-May USA 0-2 (7-21, 25-27) 0:34
91 19 Jul Pottharst-Cook AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
90 19 Jul McPeak-Youngs USA Ana Paula-Minello BRA 2-0 (21-16, 21-17) 0:36
89 19 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Barros-Sandra Pires BRA 2-0 (21-13, 21-17) 0:37
Round of 16
88 18 Jul Walsh-May USA Pohl-Rau GER 2-0 (21-14, 21-15) 0:39
87 18 Jul Fontana-DeNecochea USA Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (19-21, 13-21) 0:29
86 18 Jul Alexandra-Mônica BRA Maaseide-Glesnes NOR 1-2 (21-23, 21-19, 9-15) 0:58
85 18 Jul Pottharst-Cook AUS Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-13, 21-10) 0:31
84 18 Jul Ana Paula-Minello BRA Wang-Ji CHN 2-0 (21-9, 21-16) 0:31
83 18 Jul McPeak-Youngs USA Larrea Peraza-Crespo CUB 2-0 (21-12, 21-19) 0:38
82 18 Jul Perrotta-Gattelli ITA Barros-Sandra Pires BRA 1-2 (10-21, 22-20, 12-15) 0:59
81 18 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Leenstra-Kadijk R. NED 2-0 (21-18, 21-12) 0:39
Round of 24
80 18 Jul Pohl-Rau GER Ahmann-Vollmer GER 2-1 (21-15, 18-21, 19-17) 0:53
79 18 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-1 (25-23, 20-22, 16-14) 0:56
78 18 Jul Bruschini-Solazzi ITA Maaseide-Glesnes NOR 1-2 (15-21, 29-27, 12-15) 0:53
77 18 Jul Galindo-Serrano Ochoa MEX Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (11-21, 16-21) 0:45
76 18 Jul Gerlic-Lochowicz AUS Wang-Ji CHN 1-2 (20-22, 21-17, 11-15) 0:51
75 18 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Larrea Peraza-Crespo CUB 1-2 (14-21, 21-14, 18-20) 1:00
74 18 Jul Barros-Sandra Pires BRA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-0 (21-18, 21-12) 0:37
73 18 Jul Schuster-Busch USA Leenstra-Kadijk R. NED 1-2 (18-21, 21-16, 13-15) 0:47
Pool A
50 16 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Jaouen-Lienard FRA 2-0 (21-4, 21-12) 0:28
49 16 Jul Sanderson-Huygens Tholen AUS Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-19, 21-15) 0:35
26 16 Jul Gougeon-Lessard CAN Jaouen-Lienard FRA 2-0 (21-16, 21-12) 0:34
25 16 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Sanderson-Huygens Tholen AUS 2-1 (19-21, 21-15, 15-5) 0:52
2 16 Jul Sanderson-Huygens Tholen AUS Jaouen-Lienard FRA 2-0 (23-21, 21-18) 0:39
1 16 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-13, 21-8) 0:27
Pool B
52 16 Jul Walsh-May USA Kadjo-Arjona FRA 2-0 (21-14, 21-15) 0:31
51 16 Jul Tokuno-Kusuhara JPN Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 0-2 (19-21, 16-21) 0:41
28 16 Jul Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS Kadjo-Arjona FRA 2-0 (23-21, 21-16) 0:42
27 16 Jul Walsh-May USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-13, 21-14) 0:34
4 16 Jul Tokuno-Kusuhara JPN Kadjo-Arjona FRA 2-1 (17-21, 21-14, 15-13) 0:58
3 16 Jul Walsh-May USA Clarke-Gooley "Teamsisu" AUS 2-0 (21-19, 21-15) 0:39
Pool C
54 16 Jul Pottharst-Cook AUS Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-8, 21-13) 0:25
53 16 Jul Maaseide-Glesnes NOR Claudia-Magda BRA 2-1 (21-16, 16-21, 15-13) 0:51
30 16 Jul Claudia-Magda BRA Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-0 (21-16, 27-25) 0:45
29 16 Jul Pottharst-Cook AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-15, 21-16) 0:35
6 16 Jul Maaseide-Glesnes NOR Nikolaidou-Koutroumanidou GRE 2-0 (26-24, 21-11) 0:40
5 16 Jul Pottharst-Cook AUS Claudia-Magda BRA 2-0 (21-14, 21-11) 0:31
Pool D
56 16 Jul Ana Paula-Minello BRA Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-13, 21-8) 0:29
55 16 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Larrea Peraza-Crespo CUB 0-2 (16-21, 22-24) 0:43
32 16 Jul Larrea Peraza-Crespo CUB Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-12, 21-12) 0:29
31 16 Jul Ana Paula-Minello BRA Tian Jia-Wang Fei CHN 2-1 (21-10, 17-21, 15-11) 0:51
8 16 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-17, 21-10) 0:34
7 16 Jul Ana Paula-Minello BRA Larrea Peraza-Crespo CUB 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
Pool E
58 16 Jul McPeak-Youngs USA Marini-Folco ITA 2-0 (21-8, 21-12) 0:30
57 16 Jul Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Wang-Ji CHN 0-2 (13-21, 14-21) 0:37
34 16 Jul Wang-Ji CHN Marini-Folco ITA 2-1 (18-21, 21-13, 15-8) 0:53
33 16 Jul McPeak-Youngs USA Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB 2-0 (21-14, 21-16) 0:46
10 16 Jul Roque Palacios-Fernandez Grasset CUB Marini-Folco ITA 2-0 (21-7, 21-15) 0:34
9 16 Jul McPeak-Youngs USA Wang-Ji CHN 2-0 (21-17, 21-9) 0:34
Pool F
60 16 Jul Alexandra-Mônica BRA Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-10, 21-12) 0:34
59 16 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-18, 18-21, 15-12) 0:51
36 16 Jul Benoît-Kuhn SUI Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-9, 21-10) 0:27
35 16 Jul Alexandra-Mônica BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-19, 21-16) 0:39
12 16 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Rii Seike-Aoki JPN 2-0 (21-15, 21-8) 0:32
11 16 Jul Alexandra-Mônica BRA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-19, 21-11) 0:43
Pool G
62 16 Jul Fontana-DeNecochea USA Ahmann-Vollmer GER 2-0 (21-9, 21-16) 0:30
61 16 Jul Bragado-Mason USA Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-11, 21-16) 0:29
38 16 Jul Mellitzer-Swoboda AUT Ahmann-Vollmer GER 0-2 (8-21, 13-21) 0:28
37 16 Jul Fontana-DeNecochea USA Bragado-Mason USA 2-1 (18-21, 21-13, 15-7) 0:39
14 16 Jul Bragado-Mason USA Ahmann-Vollmer GER 1-2 (22-20, 15-21, 21-23) 1:00
13 16 Jul Fontana-DeNecochea USA Mellitzer-Swoboda AUT 2-0 (21-16, 21-12) 0:35
Pool H
64 16 Jul Perrotta-Gattelli ITA Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-11, 21-13) 0:29
63 16 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Boileau-Morin CAN 2-0 (21-13, 21-13) 0:29
40 16 Jul Boileau-Morin CAN Nagy-Schlegl HUN 0-2 (14-21, 14-21) 0:29
39 16 Jul Perrotta-Gattelli ITA Leenstra-Kadijk R. NED 2-1 (21-16, 21-23, 20-18) 1:02
16 16 Jul Leenstra-Kadijk R. NED Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-12, 21-14) 0:33
15 16 Jul Perrotta-Gattelli ITA Boileau-Morin CAN 2-0 (21-15, 21-11) 0:29
Pool J
66 16 Jul Barros-Sandra Pires BRA Alcon-Pol ESP 2-0 (21-17, 21-14) 0:34
65 16 Jul Schuster-Busch USA Goller-Schmidt GER 2-0 (21-14, 21-15) 0:25
42 16 Jul Goller-Schmidt GER Alcon-Pol ESP 2-1 (21-18, 13-21, 15-12) 0:51
41 16 Jul Barros-Sandra Pires BRA Schuster-Busch USA 2-1 (22-20, 19-21, 15-9) 0:54
18 16 Jul Schuster-Busch USA Alcon-Pol ESP 2-0 (21-12, 22-20) 0:34
17 16 Jul Barros-Sandra Pires BRA Goller-Schmidt GER 2-1 (21-14, 15-21, 15-7) 0:39
Pool K
68 16 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Skrivan-Gintzburger SUI 2-0 (23-21, 21-15) 0:35
67 16 Jul Pohl-Rau GER Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-0 (21-10, 21-11) 0:20
44 16 Jul Tobiasova-Teknedzjanova CZE Skrivan-Gintzburger SUI 2-1 (20-22, 21-10, 15-8) 0:40
43 16 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Pohl-Rau GER 2-0 (21-18, 21-18) 0:29
20 16 Jul Pohl-Rau GER Skrivan-Gintzburger SUI 2-0 (21-15, 21-19) 0:34
19 16 Jul Celbova-Dosoudilova CZE Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-1 (21-18, 21-23, 15-13) 0:52
Pool L
70 16 Jul Syren-Luge FRA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-13, 21-16) 0:34
69 16 Jul Bruschini-Solazzi ITA Galindo-Serrano Ochoa MEX 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 1:00
46 16 Jul Galindo-Serrano Ochoa MEX Minusa-Pulina LAT 0-2 (19-21, 14-21) 0:36
45 16 Jul Syren-Luge FRA Bruschini-Solazzi ITA 0-2 (14-21, 9-21) 0:28
22 16 Jul Bruschini-Solazzi ITA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-19, 21-16) 0:34
21 16 Jul Syren-Luge FRA Galindo-Serrano Ochoa MEX 0-2 (20-22, 16-21) 0:43
Pool M
72 16 Jul Riera-Berjonneau FRA Gerlic-Lochowicz AUS 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
71 16 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-16, 21-16) 0:39
48 16 Jul Gaxiola-Garcia MEX Gerlic-Lochowicz AUS 1-2 (21-19, 18-21, 10-15) 0:55
47 16 Jul Riera-Berjonneau FRA Sfyri-Karadassiou GRE 0-2 (19-21, 16-21) 0:34
24 16 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Gerlic-Lochowicz AUS 2-1 (18-21, 23-21, 15-13) 1:02
23 16 Jul Riera-Berjonneau FRA Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (13-21, 14-21) 0:29