BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's German Open 2002
Berlin, 12 - 16 June
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
64 16 Jun Baracetti-Conde ARG Pará-Harley BRA 1-2 (23-25, 21-19, 10-15) 1:11
Final 3rd Place
63 16 Jun Child-Heese CAN Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (12-21, 21-18, 13-15) 1:04
Semi-finals
62 16 Jun Pará-Harley BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (21-18, 14-21, 18-16) 1:03
61 16 Jun Child-Heese CAN Baracetti-Conde ARG 0-2 (19-21, 25-27) 0:59
Quarterfinals
60 15 Jun Raffaelli-Pimponi ITA Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (15-21, 14-21) 0:38
59 15 Jun Alvarez-Rosell CUB Baracetti-Conde ARG 0-2 (15-21, 18-21) 0:44
58 15 Jun Pará-Harley BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-10, 21-18) 0:36
57 15 Jun Child-Heese CAN Prosser-Zahner AUS 2-0 (21-17, 21-18) 0:39
Round of 16
56 15 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-18, 21-17) 0:43
55 15 Jun Raffaelli-Pimponi ITA Berg B.-Dahl SWE 2-1 (18-21, 24-22, 15-12) 1:03
54 15 Jun Roberto Lopes-Franco BRA Baracetti-Conde ARG 0-2 (18-21, 26-28) 0:47
53 15 Jun Alvarez-Rosell CUB Rogers-Scott USA 2-0 (21-19, 21-12) 0:41
52 15 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Berger-Doppler AUT 2-1 (16-21, 21-17, 15-12) 0:50
51 15 Jun Pará-Harley BRA Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-18, 21-19) 0:40
50 15 Jun Heuscher-Kobel SUI Prosser-Zahner AUS 0-2 (18-21, 16-21) 0:33
49 15 Jun Maia-Brenha POR Child-Heese CAN 0-2 (12-21, 18-21) 0:36
Pool A
34 15 Jun Ricardo-Loiola BRA Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 1-2 (22-20, 16-21, 12-15) 0:53
33 15 Jun Maia-Brenha POR Berger-Doppler AUT 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
18 14 Jun Berger-Doppler AUT Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 0-2 (14-21, 13-21) 0:33
17 14 Jun Ricardo-Loiola BRA Maia-Brenha POR 0-2 (23-25, 19-21) 0:45
2 14 Jun Maia-Brenha POR Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER 2-0 (21-15, 21-17) 0:34
1 14 Jun Ricardo-Loiola BRA Berger-Doppler AUT 0-2 (19-21, 19-21) 0:47
Pool B
36 15 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-13, 21-11) 0:29
35 15 Jun Child-Heese CAN Canet-Hamel FRA 2-1 (22-24, 21-13, 15-11) 1:06
20 14 Jun Canet-Hamel FRA Teixeira-Pedrosa POR 1-2 (21-17, 18-21, 12-15) 0:53
19 14 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Child-Heese CAN 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:55
4 14 Jun Child-Heese CAN Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-16, 21-10) 0:34
3 14 Jun Laciga P.-Laciga M. SUI Canet-Hamel FRA 2-1 (21-18, 19-21, 15-11) 0:52
Pool C
42 15 Jun Baracetti-Conde ARG Raffaelli-Pimponi ITA 0-2 (19-21, 17-21) 0:39
41 15 Jun Zaitsev-Karasev RUS Bosma-Cotrino ESP 1-2 (19-21, 21-16, 10-15) 0:48
22 14 Jun Bosma-Cotrino ESP Raffaelli-Pimponi ITA 2-1 (17-21, 21-18, 15-12) 0:49
21 14 Jun Baracetti-Conde ARG Zaitsev-Karasev RUS 2-0 (21-15, 21-15) 0:36
6 14 Jun Zaitsev-Karasev RUS Raffaelli-Pimponi ITA 0-2 (17-21, 19-21) 0:34
5 14 Jun Baracetti-Conde ARG Bosma-Cotrino ESP 2-1 (21-16, 13-21, 15-13) 0:53
Pool D
44 15 Jun Roberto Lopes-Franco BRA Davenport-Henkel USA 2-0 (21-11, 21-15) 0:34
43 15 Jun Berg B.-Dahl SWE Heyer-Egger M. SUI 2-1 (13-21, 21-18, 17-15) 0:58
24 14 Jun Heyer-Egger M. SUI Davenport-Henkel USA 2-0 (21-15, 21-10) 0:39
23 14 Jun Roberto Lopes-Franco BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-15, 23-21) 0:36
8 14 Jun Berg B.-Dahl SWE Davenport-Henkel USA 2-0 (21-19, 21-19) 0:44
7 14 Jun Roberto Lopes-Franco BRA Heyer-Egger M. SUI 2-1 (17-21, 21-18, 15-13) 0:58
Pool E
46 15 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Alvarez-Rosell CUB 2-0 (21-16, 21-18) 0:44
45 15 Jun Holden-Leinemann CAN Schacht-Slack AUS 2-0 (21-18, 21-18) 0:49
26 14 Jun Schacht-Slack AUS Alvarez-Rosell CUB 1-2 (21-18, 14-21, 24-26) 1:04
25 14 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Holden-Leinemann CAN 2-1 (17-21, 21-17, 17-15) 0:53
10 14 Jun Holden-Leinemann CAN Alvarez-Rosell CUB 0-2 (19-21, 20-22) 0:46
9 14 Jun Kjemperud-Hoidalen NOR Schacht-Slack AUS 0-2 (13-21, 19-21) 0:39
Pool F
48 15 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Backer M.-Ronnes NED 2-1 (20-22, 21-13, 15-12) 0:53
47 15 Jun Rogers-Scott USA Barsouk-Kouchnerev RUS 2-0 (21-17, 21-15) 0:34
28 14 Jun Barsouk-Kouchnerev RUS Backer M.-Ronnes NED 0-2 (9-21, 20-22) 0:34
27 14 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Rogers-Scott USA 2-1 (21-18, 19-21, 15-10) 0:51
12 14 Jun Rogers-Scott USA Backer M.-Ronnes NED 2-0 (21-16, 21-14) 0:39
11 14 Jun Dieckmann M.-Reckermann GER Barsouk-Kouchnerev RUS 2-0 (21-19, 21-17) 0:39
Pool G
38 15 Jun Pará-Harley BRA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-12, 22-20) 0:34
37 15 Jun Prosser-Zahner AUS Lione-Amore"Eugio" ITA 2-0 (21-17, 21-13) 0:29
30 14 Jun Lione-Amore"Eugio" ITA Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 0-2 (18-21, 12-21) 0:34
29 14 Jun Pará-Harley BRA Prosser-Zahner AUS 2-1 (17-21, 23-21, 16-14) 0:58
14 14 Jun Prosser-Zahner AUS Michalopoulos-Beligratis "Beli" GRE 2-0 (21-16, 21-17) 0:33
13 14 Jun Pará-Harley BRA Lione-Amore"Eugio" ITA 2-1 (21-19, 18-21, 15-11) 0:55
Pool H
40 15 Jun Heuscher-Kobel SUI Klemperer-Rademacher GER 1-2 (14-21, 21-15, 13-15) 0:46
39 15 Jun Ahmann-Hager GER Stamm-Maderböck AUT 2-1 (19-21, 21-17, 22-20) 1:00
32 14 Jun Stamm-Maderböck AUT Klemperer-Rademacher GER 0-2 (15-21, 17-21) 0:35
31 14 Jun Heuscher-Kobel SUI Ahmann-Hager GER 2-0 (21-14, 21-13) 0:36
16 14 Jun Ahmann-Hager GER Klemperer-Rademacher GER 2-1 (22-20, 22-24, 15-8) 1:01
15 14 Jun Heuscher-Kobel SUI Stamm-Maderböck AUT 2-0 (21-17, 21-17) 0:39