BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's World Championships 2001  
Klagenfurt, Austria, 1 - 5 August
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Pool A
1 01 Aug Heyer-Egger M. SUI Gil-De Jesus PUR 2-0 (21-15, 21-17) 0:38
17 02 Aug Berger-Stamm AUT Gil-De Jesus PUR 2-1 (21-14, 21-23, 15-7) 1:03
33 02 Aug Berger-Stamm AUT Heyer-Egger M. SUI 2-0 (21-17, 21-19) 0:48
Pool B
2 01 Aug Maaseide-Horrem NOR Nowotny-Gartmayer AUT 1-2 (21-13, 18-21, 13-15)  
18 02 Aug Emanuel-Tande BRA Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (21-17, 21-15) 0:32
34 02 Aug Emanuel-Tande BRA Maaseide-Horrem NOR 1-2 (20-22, 21-19, 13-15) 1:04
Pool C
3 01 Aug Leitner-Dobeiner AUT Canet-Hamel FRA 1-2 (21-17, 16-21, 13-15) 0:52
19 02 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Canet-Hamel FRA 2-0 (21-14, 21-13) 0:29
35 02 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Leitner-Dobeiner AUT 2-0 (21-16, 21-14) 0:29
Pool D
4 01 Aug Lione-Amore"Eugio" ITA Bachorski-Bulkowski POL 2-1 (13-21, 21-17, 15-12) 0:45
20 02 Aug Baracetti-Conde ARG Bachorski-Bulkowski POL 2-0 (21-17, 21-19) 0:41
36 02 Aug Baracetti-Conde ARG Lione-Amore"Eugio" ITA 2-0 (21-12, 21-16) 0:36
Pool E
5 01 Aug Watanabe-Shiratori JPN Ljubicic-Slean CAN 0-2 (18-21, 23-25) 0:49
21 02 Aug Wong-Metzger USA Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-17, 21-12) 0:37
37 02 Aug Wong-Metzger USA Watanabe-Shiratori JPN 2-1 (21-14, 14-21, 15-12) 0:45
Pool F
6 01 Aug Maia-Brenha POR Cadieux-Chaloupka CAN 2-0 (21-17, 21-15) 0:34
22 02 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Cadieux-Chaloupka CAN 2-0 (21-17, 21-13) 0:35
38 02 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Maia-Brenha POR 2-0 (24-22, 21-12) 0:40
Pool G
7 01 Aug Berg B.-Dahl SWE Raffaelli-Cicola ITA 2-0 (21-13, 21-15) 0:33
23 02 Aug Zé Marco-Pará BRA Raffaelli-Cicola ITA 2-0 (21-15, 21-13) 0:35
39 02 Aug Zé Marco-Pará BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-13, 21-19) 0:39
Pool H
8 01 Aug Sinjin Smith-Henkel USA Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB 0-2 (18-21, 16-21) 0:39
24 02 Aug Child-Heese CAN Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB 2-0 (21-13, 21-11) 0:33
40 02 Aug Child-Heese CAN Sinjin Smith-Henkel USA 0-2 (18-21, 18-21) 0:38
Pool I
9 01 Aug Bosma-Cotrino ESP Fabio Diez-Correa ESP 2-1 (21-17, 31-33, 15-11) 1:07
25 02 Aug Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Fabio Diez-Correa ESP 1-2 (18-21, 21-19, 7-15) 0:53
41 02 Aug Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Bosma-Cotrino ESP 0-2 (19-21, 19-21) 0:35
Pool J
10 01 Aug Rogers-Holdren USA Michalopoulos-Roumeliotis GRE 2-0 (21-13, 21-19) 0:33
26 02 Aug Ricardo-Loiola BRA Michalopoulos-Roumeliotis GRE 2-0 (21-14, 21-15) 0:34
42 02 Aug Ricardo-Loiola BRA Rogers-Holdren USA 2-0 (21-19, 21-17) 0:35
Pool K
11 01 Aug Zaitsev-Karasev RUS Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-18, 21-17) 0:41
27 02 Aug Blanton-Fonoimoana E. USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-1 (21-15, 16-21, 15-12) 0:54
43 02 Aug Blanton-Fonoimoana E. USA Zaitsev-Karasev RUS 0-2 (18-21, 21-23) 0:42
Pool L
12 01 Aug Oetke-Scheuerpflug GER Palinek-Pochop CZE 2-0 (21-10, 21-15) 0:32
28 02 Aug Holden-Leinemann CAN Palinek-Pochop CZE 2-1 (21-19, 15-21, 16-14) 1:07
44 02 Aug Holden-Leinemann CAN Oetke-Scheuerpflug GER 2-0 (21-19, 21-15) 0:43
Pool M
13 01 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Stejskal-Chromy CZE 2-0 (21-14, 21-16) 0:35
29 02 Aug Kobel-Heuscher SUI Stejskal-Chromy CZE 2-0 (23-21, 21-19) 0:46
45 02 Aug Kobel-Heuscher SUI Dieckmann M.-Reckermann GER 1-2 (21-17, 24-26, 13-15) 1:00
Pool N
14 01 Aug Ahmann-Hager GER Maderböck-Doppler AUT 2-1 (21-15, 15-21, 15-11) 0:59
30 02 Aug Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Maderböck-Doppler AUT 2-0 (21-13, 21-14) 0:39
46 02 Aug Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Ahmann-Hager GER 2-0 (21-12, 21-17) 0:36
Pool O
15 01 Aug McCaw-Heidger R. USA Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-12, 21-18) 0:48
31 02 Aug Zahner-Prosser AUS Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-13, 21-14) 0:35
47 02 Aug Zahner-Prosser AUS McCaw-Heidger R. USA 2-1 (14-21, 21-19, 15-9) 0:53
Pool P
16 01 Aug Slack-Novosel AUS Martinez-Salema ARG 2-0 (21-15, 21-13) 0:36
32 02 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Martinez-Salema ARG 1-2 (18-21, 21-14, 12-15) 1:01
48 02 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Slack-Novosel AUS 0-2 (19-21, 18-21) 0:45
Round 1
49 03 Aug Berger-Stamm AUT Canet-Hamel FRA 2-0 (21-17, 21-17) 0:48
50 03 Aug McCaw-Heidger R. USA Slack-Novosel AUS 2-0 (21-19, 21-19) 0:44
51 03 Aug Bosma-Cotrino ESP Blanton-Fonoimoana E. USA 0-2 (29-31, 15-21) 0:47
52 03 Aug Maia-Brenha POR Child-Heese CAN 2-1 (21-17, 11-21, 15-13) 0:51
53 03 Aug Wong-Metzger USA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-17, 21-15) 0:39
54 03 Aug Rogers-Holdren USA Holden-Leinemann CAN 2-0 (21-18, 21-17) 0:44
55 03 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Martinez-Salema ARG 2-0 (22-20, 21-15) 0:38
56 03 Aug Maaseide-Horrem NOR Baracetti-Conde ARG 1-2 (23-21, 16-21, 15-17) 1:05
57 03 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Lione-Amore"Eugio" ITA 2-1 (21-14, 17-21, 15-13) 0:45
58 03 Aug Kobel-Heuscher SUI Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 1-2 (21-18, 11-21, 11-15) 0:54
59 03 Aug Zaitsev-Karasev RUS Fabio Diez-Correa ESP 2-0 (21-19, 21-18) 0:34
60 03 Aug Sinjin Smith-Henkel USA Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (12-21, 19-21) 0:45
61 03 Aug Zé Marco-Pará BRA Ljubicic-Slean CAN 2-0 (21-15, 21-17) 0:41
62 03 Aug Oetke-Scheuerpflug GER Ricardo-Loiola BRA 0-2 (17-21, 17-21) 0:41
63 03 Aug Zahner-Prosser AUS Ahmann-Hager GER 2-0 (21-18, 21-14) 0:40
64 03 Aug Heyer-Egger M. SUI Emanuel-Tande BRA 1-2 (24-26, 21-15, 26-28) 1:19
Round 2
65 04 Aug Berger-Stamm AUT McCaw-Heidger R. USA 0-2 (16-21, 21-23) 0:44
66 04 Aug Blanton-Fonoimoana E. USA Maia-Brenha POR 2-1 (18-21, 26-24, 15-13) 1:03
67 04 Aug Wong-Metzger USA Rogers-Holdren USA 1-2 (21-14, 13-21, 15-17) 0:58
68 04 Aug Dieckmann M.-Reckermann GER Baracetti-Conde ARG 0-2 (19-21, 16-21) 0:45
69 04 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 2-0 (21-19, 21-14) 0:34
70 04 Aug Zaitsev-Karasev RUS Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (14-21, 21-18, 16-18) 1:04
71 04 Aug Zé Marco-Pará BRA Ricardo-Loiola BRA 0-2 (16-21, 18-21) 0:40
72 04 Aug Zahner-Prosser AUS Emanuel-Tande BRA 0-2 (17-21, 20-22) 0:38
Round 3
73 04 Aug McCaw-Heidger R. USA Blanton-Fonoimoana E. USA 2-0 (21-15, 21-18) 0:47
74 04 Aug Rogers-Holdren USA Baracetti-Conde ARG 1-2 (21-16, 19-21, 8-15) 1:00
75 04 Aug Laciga P.-Laciga M. SUI Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (22-24, 20-22) 0:42
76 04 Aug Ricardo-Loiola BRA Emanuel-Tande BRA 2-1 (18-21, 21-15, 15-11) 0:53
Round 4
77 05 Aug McCaw-Heidger R. USA Baracetti-Conde ARG 0-2 (16-21, 16-21) 0:44
78 05 Aug Kjemperud-Hoidalen NOR Ricardo-Loiola BRA 1-2 (31-29, 19-21, 12-15) 1:09
Final 3rd Place
79 05 Aug McCaw-Heidger R. USA Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (16-21, 14-21) 0:37
Final 1st Place
80 05 Aug Baracetti-Conde ARG Ricardo-Loiola BRA 2-1 (25-23, 12-21, 20-18) 1:07