Under 19 & 21
MEN & WOMEN
World Championships

 

  Rio de Janeiro  2005   Women's Junior World Championship
07.09.2005 -  10.09.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
TV programming
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
56 10 Sep 09:00 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Flemig-Semmler GER [5] 2-1 (11-21, 21-17, 17-15) 0:58
Final 3rd Place
55 10 Sep 09:50 Graessli-Zumkehr SUI [4] Schwaiger-Schwaiger AUT [18] 0-2 (18-21, 19-21) 0:34
Semi-finals
54 09 Sep 15:30 Schwaiger-Schwaiger AUT [18] Flemig-Semmler GER [5] 0-2 (11-21, 21-23) 0:37
53 09 Sep 14:30 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Graessli-Zumkehr SUI [4] 2-0 (21-17, 21-12) 0:37
Round 2
52 09 Sep 11:30 Flemig-Semmler GER [5] Roy-Mondor CAN [9] 2-0 (21-11, 22-20) 0:31
51 09 Sep 11:30 Michalkiewicz-Theis POL [14] Schwaiger-Schwaiger AUT [18] 0-2 (12-21, 10-21) 0:29
50 09 Sep 10:40 Köhler-Ludwig GER [20] Graessli-Zumkehr SUI [4] 1-2 (15-21, 21-14, 13-15) 0:54
49 09 Sep 10:40 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Grael-Julia BRA [6] 2-0 (25-23, 21-12) 0:44
Round 1
48 08 Sep 15:50 Stevens-Penninga NED [2] Roy-Mondor CAN [9] 1-2 (22-20, 18-21, 9-15) 0:49
47 08 Sep 15:50 Flemig-Semmler GER [5] Caracuta-Caracuta ITA [10] 2-0 (21-12, 21-14) 0:25
46 08 Sep 15:50 Schwaiger-Schwaiger AUT [18] Acosta-Estrada MEX [16] 2-0 (21-18, 21-14) 0:34
45 08 Sep 15:00 Puri-Bosjanok EST [15] Michalkiewicz-Theis POL [14] 1-2 (21-10, 12-21, 10-15) 0:38
44 08 Sep 15:00 Graessli-Zumkehr SUI [4] Hamzaoui-Weiler FRA [3] 2-0 (21-14, 21-14) 0:25
43 08 Sep 15:00 Köhler-Ludwig GER [20] Bratkova-Yudina RUS [12] 2-0 (21-14, 21-16) 0:38
42 08 Sep 15:50 Veselova-Boyko RUS [23] Grael-Julia BRA [6] 0-2 (16-21, 14-21) 0:37
41 08 Sep 15:00 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Van Iersel-Wesselink NED [19] 2-0 (21-19, 21-17) 0:41
Pool A
30 07 Sep 15:30 Bratkova-Yudina RUS [12] Urban-Wiatr POL [24] 2-0 (21-19, 21-18) 0:35
29 07 Sep 09:00 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Figueiredo-Aragao BRA [25] 2-0 (21-12, 21-18) 0:40
18 07 Sep 11:30 Bratkova-Yudina RUS [12] Hopf-Liliana ESP [13] 2-0 (21-11, 21-16) 0:33
17 07 Sep 11:30 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Urban-Wiatr POL [24] 2-0 (21-13, 21-12) 0:35
16 08 Sep 11:00 Urban-Wiatr POL [24] Figueiredo-Aragao BRA [25] 2-1 (17-21, 21-13, 15-10) 0:53
15 07 Sep 14:30 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Hopf-Liliana ESP [13] 2-0 (21-19, 21-11) 0:36
14 08 Sep 08:30 Hopf-Liliana ESP [13] Figueiredo-Aragao BRA [25] 2-0 (21-17, 21-19) 0:44
13 08 Sep 11:00 Solberg Salgado-Camillinha BRA [1] Bratkova-Yudina RUS [12] 2-0 (21-16, 21-17) 0:42
4 07 Sep 09:00 Hopf-Liliana ESP [13] Urban-Wiatr POL [24] 1-2 (21-23, 21-17, 7-15) 0:52
2 07 Sep 13:30 Bratkova-Yudina RUS [12] Figueiredo-Aragao BRA [25] 2-0 (22-20, 21-19) 0:42
Pool B
32 08 Sep 11:00 Michalkiewicz-Theis POL [14] Veselova-Boyko RUS [23] 0-2 (18-21, 17-21) 0:38
31 08 Sep 11:00 Stevens-Penninga NED [2] McLeod-Nielsen AUS [11] 2-1 (21-15, 16-21, 15-12) 0:48
20 07 Sep 11:30 McLeod-Nielsen AUS [11] Veselova-Boyko RUS [23] 0-2 (11-21, 15-21) 0:33
19 07 Sep 11:30 Stevens-Penninga NED [2] Michalkiewicz-Theis POL [14] 2-0 (21-16, 21-19) 0:38
3 07 Sep 09:00 Stevens-Penninga NED [2] Veselova-Boyko RUS [23] 2-0 (21-14, 21-19) 0:37
1 07 Sep 09:00 McLeod-Nielsen AUS [11] Michalkiewicz-Theis POL [14] 0-2 (17-21, 18-21) 0:36
Pool C
34 08 Sep 11:00 Hamzaoui-Weiler FRA [3] Caracuta-Caracuta ITA [10] 0-2 (19-21, 17-21) 0:36
33 08 Sep 11:00 Puri-Bosjanok EST [15] Broder-Long CAN [22] 2-0 (21-16, 21-11) 0:34
22 07 Sep 11:30 Hamzaoui-Weiler FRA [3] Puri-Bosjanok EST [15] 0-2 (16-21, 18-21) 0:35
21 07 Sep 11:30 Caracuta-Caracuta ITA [10] Broder-Long CAN [22] 2-0 (21-19, 21-15) 0:34
6 07 Sep 09:00 Caracuta-Caracuta ITA [10] Puri-Bosjanok EST [15] 0-2 (16-21, 18-21) 0:35
5 07 Sep 09:00 Hamzaoui-Weiler FRA [3] Broder-Long CAN [22] 2-0 (21-16, 21-14) 0:30
Pool D
36 08 Sep 12:00 Acosta-Estrada MEX [16] Bratuhhina-Bratuhhina EST [21] 2-0 (21-16, 21-18) 0:45
35 08 Sep 12:00 Graessli-Zumkehr SUI [4] Roy-Mondor CAN [9] 2-0 (21-13, 21-18) 0:29
24 07 Sep 12:30 Roy-Mondor CAN [9] Bratuhhina-Bratuhhina EST [21] 1-2 (22-20, 17-21, 10-15) 0:48
23 07 Sep 12:30 Graessli-Zumkehr SUI [4] Acosta-Estrada MEX [16] 2-0 (21-13, 21-13) 0:31
8 07 Sep 09:50 Roy-Mondor CAN [9] Acosta-Estrada MEX [16] 2-1 (21-17, 12-21, 16-14) 0:48
7 07 Sep 09:50 Graessli-Zumkehr SUI [4] Bratuhhina-Bratuhhina EST [21] 2-0 (21-16, 21-16) 0:31
Pool E
39 08 Sep 12:00 Flemig-Semmler GER [5] Dykstra-Barry USA [8] 2-0 (21-8, 21-8) 0:24
38 08 Sep 12:00 Tse-Cheuk Yee HKG [17] Köhler-Ludwig GER [20] 0-2 (8-21, 15-21) 0:28
27 07 Sep 12:30 Flemig-Semmler GER [5] Tse-Cheuk Yee HKG [17] 2-0 (21-13, 21-11) 0:32
26 07 Sep 12:30 Dykstra-Barry USA [8] Köhler-Ludwig GER [20] 0-2 (13-21, 12-21) 0:23
11 07 Sep 09:50 Flemig-Semmler GER [5] Köhler-Ludwig GER [20] 1-2 (21-17, 10-21, 13-15) 0:42
10 07 Sep 09:50 Dykstra-Barry USA [8] Tse-Cheuk Yee HKG [17] 2-1 (16-21, 21-13, 15-13) 0:45
Pool F
40 08 Sep 12:00 Schwaiger-Schwaiger AUT [18] Van Iersel-Wesselink NED [19] 2-1 (18-21, 21-17, 15-12) 0:55
37 08 Sep 12:00 Grael-Julia BRA [6] Opravilova-Nakladalova CZE [7] 2-1 (17-21, 21-17, 15-12) 0:53
28 07 Sep 12:30 Opravilova-Nakladalova CZE [7] Van Iersel-Wesselink NED [19] 1-2 (21-16, 22-24, 16-18) 0:54
25 07 Sep 12:30 Grael-Julia BRA [6] Schwaiger-Schwaiger AUT [18] 1-2 (21-16, 22-24, 12-15) 1:00
12 07 Sep 09:50 Opravilova-Nakladalova CZE [7] Schwaiger-Schwaiger AUT [18] 0-2 (22-24, 13-21) 0:32
9 07 Sep 09:50 Grael-Julia BRA [6] Van Iersel-Wesselink NED [19] 2-1 (16-21, 21-14, 15-12) 0:54