Back to Beach Volleyball  Homepage
Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- World Tour
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Under 18 Women World Championship 2002
Xylokastro, Greece, 28 August - 1 September
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
52 01 Sep Lehmann-Romberg GER Keizer-Stevens NED 0-2 (22-24, 14-21) 0:44
Final 3rd Place
51 01 Sep Flemig-Semmler GER Grael-Salgado BRA 2-0 (21-14, 21-16) 0:38
Semi-finals
50 01 Sep Keizer-Stevens NED Grael-Salgado BRA 2-1 (20-22, 21-19, 15-12) 0:54
49 01 Sep Flemig-Semmler GER Lehmann-Romberg GER 0-2 (17-21, 19-21) 0:40
Round 2
48 31 Aug Kuchczynska-Furmanek POL Grael-Salgado BRA 0-2 (19-21, 20-22) 0:33
47 31 Aug Keizer-Stevens NED Chaskou-Ifadi GRE 2-0 (21-12, 21-13) 0:30
46 31 Aug Weissova-Eliasova CZE Lehmann-Romberg GER 1-2 (23-21, 16-21, 10-15) 0:50
45 31 Aug Ribeiro-Nunes BRA Flemig-Semmler GER 0-2 (15-21, 16-21) 0:32
Round 1
44 31 Aug Grael-Salgado BRA Schwaiger-Schwaiger AUT 2-1 (19-21, 21-18, 15-5) 0:43
43 31 Aug Irabé-Gregoire FRA Kuchczynska-Furmanek POL 0-2 (15-21, 9-21) 0:27
42 31 Aug Laya-Hopf ESP Chaskou-Ifadi GRE 0-2 (13-21, 18-21) 0:38
41 31 Aug Keizer-Stevens NED Lessard-Roy CAN 2-0 (21-13, 21-13) 0:33
40 31 Aug Lehmann-Romberg GER Breitenmoser-Tonoli SUI 2-0 (21-12, 21-14) 0:30
39 31 Aug Weissova-Eliasova CZE Kostami-Kostami GRE 2-0 (22-20, 21-17) 0:39
38 31 Aug Packajeva-Nikiforova LAT Flemig-Semmler GER 0-2 (19-21, 7-21) 0:32
37 31 Aug Bouzounieraki-Arvaniti GRE Ribeiro-Nunes BRA 1-2 (17-21, 21-19, 11-15) 0:55
Pool A
31 30 Aug Bouzounieraki-Arvaniti GRE Acosta-Revuelta MEX 2-0 (21-14, 21-14) 0:28
25 30 Aug Schwaiger-Schwaiger AUT Kostami-Kostami GRE 0-2 (16-21, 19-21) 0:34
19 30 Aug Acosta-Revuelta MEX Kostami-Kostami GRE 2-0 (22-20, 21-19) 0:36
13 30 Aug Bouzounieraki-Arvaniti GRE Schwaiger-Schwaiger AUT 2-1 (18-21, 21-14, 15-8) 0:44
7 29 Aug Acosta-Revuelta MEX Schwaiger-Schwaiger AUT 0-2 (12-21, 16-21) 0:34
1 29 Aug Bouzounieraki-Arvaniti GRE Kostami-Kostami GRE 2-1 (21-12, 17-21, 18-16) 0:43
Pool B
32 30 Aug Grael-Salgado BRA Lessard-Roy CAN 2-0 (21-10, 21-14) 0:30
26 30 Aug Bemsten-Fossen NOR Chaskou-Ifadi GRE 0-2 (8-21, 20-22) 0:27
20 29 Aug Lessard-Roy CAN Chaskou-Ifadi GRE 0-2 (13-21, 14-21) 0:29
14 29 Aug Grael-Salgado BRA Bemsten-Fossen NOR 2-0 (21-9, 21-14) 0:27
8 30 Aug Lessard-Roy CAN Bemsten-Fossen NOR 2-0 (21-9, 21-13) 0:31
2 30 Aug Grael-Salgado BRA Chaskou-Ifadi GRE 2-0 (21-14, 21-8) 0:29
Pool C
33 29 Aug Pierson-Dunne USA Keizer-Stevens NED 0-2 (11-21, 10-21) 0:26
27 29 Aug Kuchczynska-Furmanek POL Ribeiro-Nunes BRA 2-1 (19-21, 21-17, 17-15) 0:57
21 29 Aug Keizer-Stevens NED Ribeiro-Nunes BRA 2-1 (16-21, 21-12, 15-10) 0:47
15 29 Aug Pierson-Dunne USA Kuchczynska-Furmanek POL 0-2 (15-21, 16-21) 0:29
9 30 Aug Keizer-Stevens NED Kuchczynska-Furmanek POL 2-0 (21-16, 21-19) 0:35
3 30 Aug Pierson-Dunne USA Ribeiro-Nunes BRA 0-2 (12-21, 5-21) 0:28
Pool D
34 29 Aug Flemig-Semmler GER O'Brien-Huff AUS 2-0 (21-11, 21-13) 0:33
28 29 Aug Asakuma-Seki JPN Lehmann-Romberg GER 0-2 (7-21, 9-21) 0:32
22 30 Aug O'Brien-Huff AUS Lehmann-Romberg GER 0-2 (13-21, 22-24) 0:41
16 30 Aug Flemig-Semmler GER Asakuma-Seki JPN 2-0 (21-10, 21-10) 0:25
10 29 Aug O'Brien-Huff AUS Asakuma-Seki JPN 2-0 (21-19, 21-12) 0:44
4 29 Aug Flemig-Semmler GER Lehmann-Romberg GER 0-2 (10-21, 17-21) 0:34
Pool E
35 30 Aug Weissova-Eliasova CZE Kiss-Füresz HUN 2-0 (21-13, 21-12) 0:32
29 30 Aug Packajeva-Nikiforova LAT Olding-Weemes ENG 2-0 (21-13, 21-9) 0:30
23 29 Aug Kiss-Füresz HUN Olding-Weemes ENG 2-1 (21-18, 16-21, 15-9) 0:48
17 29 Aug Weissova-Eliasova CZE Packajeva-Nikiforova LAT 2-0 (21-15, 21-13) 0:31
11 30 Aug Kiss-Füresz HUN Packajeva-Nikiforova LAT 0-2 (19-21, 21-23) 0:33
5 30 Aug Weissova-Eliasova CZE Olding-Weemes ENG 2-0 (21-10, 21-16) 0:25
Pool F
36 29 Aug Huck-Keller SUI Laya-Hopf ESP 1-2 (22-20, 17-21, 6-15) 0:44
30 29 Aug Irabé-Gregoire FRA Breitenmoser-Tonoli SUI 2-0 (21-16, 21-18) 0:35
24 30 Aug Laya-Hopf ESP Breitenmoser-Tonoli SUI 2-0 (21-14, 23-21) 0:37
18 30 Aug Huck-Keller SUI Irabé-Gregoire FRA 0-2 (11-21, 11-21) 0:26
12 29 Aug Laya-Hopf ESP Irabé-Gregoire FRA 2-0 (23-21, 21-18) 0:34
6 29 Aug Huck-Keller SUI Breitenmoser-Tonoli SUI 0-2 (17-21, 17-21) 0:34