Back to Beach Volleyball  Homepage
Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- World Tour
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
World Championships Under 21 Women - 2001
France, Le Lavandou, 24-26 August
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Pool A
1 24 Aug Ursillo-Zartman USA Fernandez-Barrio ESP 1-2 (19-21, 21-18, 9-15) 0:48
7 24 Aug Veldhuizen Th.-van Dijk NED Graumann-Sutt EST 0-2 (14-21, 16-21) 0:34
13 24 Aug Ursillo-Zartman USA Graumann-Sutt EST 0-2 (19-21, 15-21) 0:34
19 24 Aug Veldhuizen Th.-van Dijk NED Fernandez-Barrio ESP 0-2 (15-21, 16-21) 0:38
25 24 Aug Graumann-Sutt EST Fernandez-Barrio ESP 2-1 (21-11, 21-23, 15-10) 0:52
31 24 Aug Ursillo-Zartman USA Veldhuizen Th.-van Dijk NED 2-0 (22-20, 26-24) 0:40
Pool B
2 24 Aug Riera-Burte FRA Kristan-Oblak SLO 2-1 (21-14, 14-21, 15-10) 0:40
8 24 Aug Forrer-Schonenberger SUI Cunningham-Du CAN 2-0 (21-8, 21-6) 0:18
14 24 Aug Riera-Burte FRA Cunningham-Du CAN 2-0 (21-8, 21-9) 0:25
20 24 Aug Forrer-Schonenberger SUI Kristan-Oblak SLO 0-2 (19-21, 11-21) 0:34
26 24 Aug Cunningham-Du CAN Kristan-Oblak SLO 0-2 (13-21, 11-21) 0:31
32 24 Aug Riera-Burte FRA Forrer-Schonenberger SUI 1-2 (18-21, 21-15, 8-15) 0:43
Pool C
3 24 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Castelli-Arjona FRA 2-0 (21-15, 21-13) 0:35
9 24 Aug Tsuruta-Honma JPN Nystrom-Nystrom FIN 1-2 (21-16, 17-21, 19-21) 0:57
15 24 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Nystrom-Nystrom FIN 2-0 (21-8, 21-14) 0:23
21 24 Aug Tsuruta-Honma JPN Castelli-Arjona FRA 2-1 (21-11, 14-21, 15-13) 0:47
27 24 Aug Nystrom-Nystrom FIN Castelli-Arjona FRA 2-1 (24-26, 22-20, 15-9) 0:59
33 24 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Tsuruta-Honma JPN 2-1 (19-21, 21-17, 15-9) 0:56
Pool D
4 24 Aug Zhang Yi-Zhang Xi CHN Santiago Rosario-Morales Garcia PUR 2-1 (13-21, 21-14, 16-14) 0:53
10 24 Aug Koutroumanidou-Arvaniti GRE Morozova-Bobrova RUS Team A forfeit  
16 24 Aug Zhang Yi-Zhang Xi CHN Morozova-Bobrova RUS 1-2 (21-14, 12-21, 7-15) 0:36
22 24 Aug Koutroumanidou-Arvaniti GRE Santiago Rosario-Morales Garcia PUR Team A forfeit  
28 24 Aug Morozova-Bobrova RUS Santiago Rosario-Morales Garcia PUR 2-0 (21-12, 21-12) 0:29
34 24 Aug Zhang Yi-Zhang Xi CHN Koutroumanidou-Arvaniti GRE Team B forfeit  
Pool E
5 24 Aug Avery-Avery AUS Wotoszyn-Wojtckzak POL 2-1 (24-26, 21-18, 15-7) 1:03
11 24 Aug Flores Alvares-Escobedo Perez MEX Kiss-Kiss HUN 0-2 (14-21, 21-23) 0:39
17 24 Aug Avery-Avery AUS Kiss-Kiss HUN 2-0 (21-14, 21-19) 0:43
23 24 Aug Flores Alvares-Escobedo Perez MEX Wotoszyn-Wojtckzak POL 2-0 (22-20, 21-17) 0:36
29 24 Aug Kiss-Kiss HUN Wotoszyn-Wojtckzak POL 0-2 (20-22, 18-21) 0:40
35 24 Aug Avery-Avery AUS Flores Alvares-Escobedo Perez MEX 1-2 (20-22, 21-16, 14-16) 0:59
Pool F
6 24 Aug Banck-Stein GER Polishchuk-Sergeyeva UKR 2-0 (21-13, 21-16) 0:36
12 24 Aug Tychnova-Tychnova CZE Hansel-Wöchtl AUT 2-0 (21-13, 21-8) 0:25
18 24 Aug Banck-Stein GER Hansel-Wöchtl AUT 2-0 (21-8, 21-16) 0:31
24 24 Aug Tychnova-Tychnova CZE Polishchuk-Sergeyeva UKR 2-0 (21-15, 21-12) 0:31
30 24 Aug Hansel-Wöchtl AUT Polishchuk-Sergeyeva UKR 0-2 (15-21, 21-23) 0:40
36 24 Aug Banck-Stein GER Tychnova-Tychnova CZE 2-0 (21-19, 22-20) 0:43
Round 1
37 25 Aug Graumann-Sutt EST Wotoszyn-Wojtckzak POL 1-2 (24-22, 8-21, 11-15) 0:46
38 25 Aug Flores Alvares-Escobedo Perez MEX Zhang Yi-Zhang Xi CHN 2-0 (21-19, 21-16) 0:32
39 25 Aug Avery-Avery AUS Fernandez-Barrio ESP 0-2 (19-21, 13-21) 0:39
40 25 Aug Morozova-Bobrova RUS Forrer-Schonenberger SUI 2-0 (21-19, 21-16) 0:31
41 25 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Tsuruta-Honma JPN 2-0 (21-15, 21-13) 0:40
42 25 Aug Banck-Stein GER Riera-Burte FRA 2-0 (21-17, 21-17) 0:39
43 25 Aug Tychnova-Tychnova CZE Nystrom-Nystrom FIN 2-0 (24-22, 21-16) 0:42
44 25 Aug Kristan-Oblak SLO Ursillo-Zartman USA 2-0 (21-15, 21-13) 0:26
Round 2
45 25 Aug Wotoszyn-Wojtckzak POL Flores Alvares-Escobedo Perez MEX 1-2 (21-17, 13-21, 11-15) 0:49
46 25 Aug Fernandez-Barrio ESP Morozova-Bobrova RUS 0-2 (19-21, 16-21) 0:38
47 25 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Banck-Stein GER 2-0 (21-18, 21-17) 0:44
48 25 Aug Tychnova-Tychnova CZE Kristan-Oblak SLO 2-0 (21-15, 21-11) 0:29
Semi-finals
49 26 Aug Flores Alvares-Escobedo Perez MEX Morozova-Bobrova RUS 0-2 (8-21, 14-21) 0:29
50 26 Aug Shaylyn-Salgado Rufino BRA Tychnova-Tychnova CZE 2-0 (21-18, 21-17) 0:45
Final 3rd Place
51 26 Aug Flores Alvares-Escobedo Perez MEX Tychnova-Tychnova CZE 0-2 (13-21, 15-21) 0:29
Final 1st Place
52 26 Aug Morozova-Bobrova RUS Shaylyn-Salgado Rufino BRA 0-2 (16-21, 10-21) 0:29