FIVB
Challengers & Satellites
 

 

  Alba Adriatica  2005  Satellite
22.07.2005 -  24.07.2005

 
MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
30 24 Jul 15.30 Klapalova-Petrova CZE [11] Baburina-Osheyko UKR [3] 2-1 (22-20, 11-21, 15-9) 0.48
Final 3rd Place
29 24 Jul 14.30 Chiavaro-Malerba ITA [4] Felbabova-Novotna CZE [10] 2-1 (24-22, 15-21, 15-13) 0.54
Semi-finals
28 24 Jul 12.00 Felbabova-Novotna CZE [10] Baburina-Osheyko UKR [3] 0-2 (19-21, 19-21) 0.36
27 24 Jul 12.00 Chiavaro-Malerba ITA [4] Klapalova-Petrova CZE [11] 0-2 (18-21, 14-21) 0.39
26 24 Jul 10.30 Baburina-Osheyko UKR [3] Paggi-Mifkova ITA [16] 2-0 (21-15, 21-17) 0.36
25 24 Jul 10.30 de Vries-Labee NED [8] Klapalova-Petrova CZE [11] 1-2 (15-21, 21-17, 11-15) 0.57
24 23 Jul 18.30 Bratuhhina-Bratuhhina EST [15] Baburina-Osheyko UKR [3] 0-2 (14-21, 17-21) 0.29
23 23 Jul 18.30 Palmeri-Parenzan ITA [7] de Vries-Labee NED [8] 0-2 (16-21, 13-21) 0.40
Round 3
22 23 Jul 16.15 Klapalova-Petrova CZE [11] Felbabova-Novotna CZE [10] 1-2 (21-17, 23-25, 11-15) 0.48
21 23 Jul 16.15 Paggi-Mifkova ITA [16] Chiavaro-Malerba ITA [4] 0-2 (23-25, 16-21) 0.39
20 23 Jul 17.45 Solazzi-Gioria ITA [1] Baburina-Osheyko UKR [3] 1-2 (21-18, 10-21, 12-15) 0.48
19 23 Jul 17.45 Momoli-Impieri ITA [12] Bratuhhina-Bratuhhina EST [15] 1-2 (16-21, 21-18, 4-15) 0.48
18 23 Jul 17.00 Cicola-Reniero ITA [6] de Vries-Labee NED [8] 1-2 (11-21, 21-19, 12-15) 0.53
17 23 Jul 17.00 Palmeri-Parenzan ITA [7] Marini-Fontanella ITA [5] 2-0 (21-15, 21-17) 0.40
Loser are ranked 13th
16 23 Jul 14.30 Puri-Bosjanok EST [9] Solazzi-Gioria ITA [1] 0-2 (15-21, 10-21) 0.35
15 23 Jul 14.30 Rolfe-Moskowitz CAN [13] Momoli-Impieri ITA [12] 0-2 (15-21, 19-21) 0.44
14 23 Jul 13.40 Cicola-Reniero ITA [6] Schmid-Rodenberg SUI [14] 2-0 (21-13, 21-13) 0.40
13 23 Jul 13.40 Luciani-BIANCHI ITA [2] Palmeri-Parenzan ITA [7] 1-2 (21-19, 19-21, 13-15) 1.03
Round 2
12 23 Jul 12.50 Felbabova-Novotna CZE [10] Bratuhhina-Bratuhhina EST [15] 2-1 (18-21, 22-20, 15-12) 0.54
11 23 Jul 12.50 Baburina-Osheyko UKR [3] Klapalova-Petrova CZE [11] 1-2 (20-22, 21-17, 15-17) 0.58
10 23 Jul 12.00 Marini-Fontanella ITA [5] Chiavaro-Malerba ITA [4] 0-2 (10-21, 15-21) 0.34
9 23 Jul 12.00 Paggi-Mifkova ITA [16] de Vries-Labee NED [8] 2-1 (21-18, 14-21, 15-12) 1.03
Round 1
8 23 Jul 11.00 Bratuhhina-Bratuhhina EST [15] Luciani-BIANCHI ITA [2] 2-1 (21-19, 19-21, 16-14) 0.49
7 23 Jul 11.00 Palmeri-Parenzan ITA [7] Felbabova-Novotna CZE [10] 0-2 (15-21, 19-21) 0.44
6 23 Jul 10.10 Klapalova-Petrova CZE [11] Cicola-Reniero ITA [6] 2-0 (21-16, 21-15) 0.36
5 23 Jul 10.10 Baburina-Osheyko UKR [3] Schmid-Rodenberg SUI [14] 2-0 (21-10, 21-9) 0.29
4 23 Jul 9.20 Rolfe-Moskowitz CAN [13] Chiavaro-Malerba ITA [4] 0-2 (12-21, 10-21) 0.29
3 23 Jul 9.20 Marini-Fontanella ITA [5] Momoli-Impieri ITA [12] 2-1 (19-21, 21-13, 15-10) 1.13
2 23 Jul 8.30 Puri-Bosjanok EST [9] de Vries-Labee NED [8] 1-2 (21-19, 22-24, 6-15) 0.55
1 23 Jul 8.30 Solazzi-Gioria ITA [1] Paggi-Mifkova ITA [16] 0-2 (19-21, 16-21) 0.43