BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's France Grand Slam 2001  
Marseille, 16 - 22 July
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 18 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Picard-Filisetti FRA 2-0 (21-11, 21-14) 0:29
2 18 Jul Gerlic-Clarke AUS Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (12-21, 16-21) 0:35
3 18 Jul Riera-Burte FRA Kadijk R.-Leenstra NED 0-2 (10-21, 11-21) 0:24
4 18 Jul Schmidt-Vollmer GER Jackie Silva-Claudia BRA 1-2 (21-19, 13-21, 13-15) 0:43
5 18 Jul McPeak-Arce USA Schritter-O'Hara USA 2-0 (21-19, 21-8) 0:34
6 18 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Tobiasova-Teknedzjanova CZE 1-2 (15-21, 21-13, 12-15) 0:49
7 18 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Maria José-Cristina Pereira POR 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
8 18 Jul Gaxiola-Garcia MEX Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (22-24, 14-21) 0:44
9 18 Jul Cook-Pottharst AUS Trüssel-Koelliker SUI 2-0 (21-12, 21-16) 0:37
10 18 Jul Mayra-Galindo MEX Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (15-21, 16-21) 0:39
11 18 Jul Chi-Xiong CHN Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-17, 21-10) 0:31
12 18 Jul Tokuno-Kusuhara JPN Walsh-May USA 0-2 (14-21, 24-26) 0:27
13 18 Jul Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Minusa-Pulina LAT 2-1 (21-14, 19-21, 15-12) 0:48
14 18 Jul Pohl-Rau GER Syren-Luge FRA 2-0 (21-14, 21-19) 0:34
15 18 Jul Bruschini-Solazzi ITA Perrotta-Gattelli ITA 0-2 (16-21, 17-21) 0:42
16 18 Jul Montagnolli-Pichler AUT Youngs-Fontana USA 0-2 (12-21, 11-21) 0:34
Round 2
17 18 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Masakayan-DeNecochea USA 2-1 (18-21, 21-19, 15-8) 0:57
18 18 Jul Kadijk R.-Leenstra NED Jackie Silva-Claudia BRA 2-0 (21-18, 21-19) 0:38
19 18 Jul McPeak-Arce USA Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-1 (19-21, 21-16, 15-9) 0:48
20 18 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Sandra Pires-Minello BRA 1-2 (21-19, 15-21, 11-15) 0:42
21 18 Jul Cook-Pottharst AUS Celbova-Dosoudilova CZE 2-1 (17-21, 22-20, 15-11) 0:50
22 18 Jul Chi-Xiong CHN Walsh-May USA 0-2 (17-21, 18-21) 0:35
23 18 Jul Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Pohl-Rau GER 2-1 (19-21, 21-12, 15-9) 0:44
24 18 Jul Perrotta-Gattelli ITA Youngs-Fontana USA 0-2 (14-21, 14-21) 0:36
Loser are ranked 25th
25 18 Jul Picard-Filisetti FRA Gerlic-Clarke AUS 0-2 (12-21, 17-21) 0:33
26 18 Jul Riera-Burte FRA Schmidt-Vollmer GER 0-2 (13-21, 14-21) 0:26
27 18 Jul Schritter-O'Hara USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (16-21, 19-21) 0:42
28 18 Jul Maria José-Cristina Pereira POR Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (19-21, 17-21) 0:38
29 18 Jul Trüssel-Koelliker SUI Mayra-Galindo MEX 2-0 (21-13, 21-18) 0:34
30 18 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-14, 22-20) 0:39
31 18 Jul Minusa-Pulina LAT Syren-Luge FRA 0-2 (18-21, 15-21) 0:31
32 18 Jul Bruschini-Solazzi ITA Montagnolli-Pichler AUT 2-0 (21-13, 21-15) 0:34
Loser are ranked 17th
33 19 Jul Gerlic-Clarke AUS Perrotta-Gattelli ITA 2-1 (23-21, 15-21, 15-7) 0:45
34 19 Jul Schmidt-Vollmer GER Pohl-Rau GER 0-2 (15-21, 11-21) 0:29
35 19 Jul Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Chi-Xiong CHN 0-2 (15-21, 18-21) 0:34
36 19 Jul Gaxiola-Garcia MEX Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (20-22, 14-21) 0:37
37 19 Jul Trüssel-Koelliker SUI Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (20-22, 19-21) 0:40
38 19 Jul Sfyri-Karadassiou GRE Tobiasova-Teknedzjanova CZE 0-2 (17-21, 18-21) 0:35
39 19 Jul Syren-Luge FRA Jackie Silva-Claudia BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:42
40 19 Jul Bruschini-Solazzi ITA Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (10-21, 18-21) 0:43
Round 3
41 19 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Kadijk R.-Leenstra NED 2-0 (21-11, 21-13) 0:29
42 19 Jul McPeak-Arce USA Sandra Pires-Minello BRA 1-2 (21-19, 18-21, 8-15) 0:54
43 19 Jul Cook-Pottharst AUS Walsh-May USA 2-1 (20-22, 21-19, 15-11) 0:49
44 19 Jul Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Youngs-Fontana USA 2-0 (21-18, 26-24) 0:39
Loser are ranked 13th
45 19 Jul Gerlic-Clarke AUS Pohl-Rau GER 0-2 (16-21, 16-21) 0:41
46 19 Jul Chi-Xiong CHN Celbova-Dosoudilova CZE 2-0 (21-16, 21-19)  
47 19 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Tobiasova-Teknedzjanova CZE 2-1 (16-21, 21-16, 15-13) 0:46
48 19 Jul Jackie Silva-Claudia BRA Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (16-21, 19-21) 0:37
Loser are ranked 9th
49 20 Jul Pohl-Rau GER McPeak-Arce USA 0-2 (14-21, 26-28) 0:37
50 20 Jul Chi-Xiong CHN Kadijk R.-Leenstra NED 2-1 (11-21, 21-15, 15-13) 0:42
51 20 Jul Tian Jia-Wang Fei CHN Youngs-Fontana USA 0-2 (12-21, 14-21) 0:30
52 21 Jul Masakayan-DeNecochea USA Walsh-May USA 1-2 (12-21, 21-18, 12-15) 0:48
Round 4
53 21 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Sandra Pires-Minello BRA 2-0 (21-11, 28-26) 0:45
54 21 Jul Cook-Pottharst AUS Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 2-0 (21-17, 27-25) 0:40
Loser are ranked 7th
55 21 Jul McPeak-Arce USA Chi-Xiong CHN 2-0 (21-12, 21-16) 0:29
56 21 Jul Youngs-Fontana USA Walsh-May USA 2-1 (18-21, 21-17, 15-7) 0:58
Loser are ranked 5th
57 21 Jul McPeak-Arce USA Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 2-0 (21-16, 21-14) 0:37
58 21 Jul Youngs-Fontana USA Sandra Pires-Minello BRA 2-0 (21-17, 21-17) 0:39
Semi-finals
59 21 Jul Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-Arce USA 2-0 (21-19, 21-17) 0:41
60 21 Jul Cook-Pottharst AUS Youngs-Fontana USA 0-2 (16-21, 13-21) 0:35
Final 3rd Place
61 22 Jul McPeak-Arce USA Cook-Pottharst AUS Injury for team B  
Final 1st Place
62 22 Jul Adriana Behar-Shelda BRA Youngs-Fontana USA 0-2 (13-21, 14-21) 0:38