BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Switzerland Open 2001  
Gstaad, 19 - 23 June
Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1   Bye Bye    
2 19 Jun Scharf-Beinsen AUT Sagmeister-Trampusch AUT 2-0 (21-15, 21-11) 0:31
3   Todd-Drummond NZL Bye    
4   Bye Swoboda-Mellitzer AUT    
5   Schritter-O'Hara USA Bye    
6 19 Jun Bajerova-Stehnova CZE Schjerven-Oyra NOR 2-0 (21-13, 21-15) 0:30
7 19 Jun Forrer-Erni N. SUI Kilchenmann-Kichenmann SUI 0-2 (17-21, 18-21) 0:36
8   Bye Bye    
9   Schuster-Mason USA Bye    
10 19 Jun Skrivan-Gintzburger SUI Boileau-Morin CAN 1-2 (22-20, 19-21, 10-15) 0:56
11 19 Jun De Decker-Duyck BEL Binstock-Postnikoff CAN 2-0 (21-9, 21-7) 0:31
12   Bye Koutroumanidou-Nikolaidou GRE    
13   Montagnolli-Ananeva AUT Bye    
14   Bye Stampfer-Meissinger AUT    
15 19 Jun Metzger-Lichtin-Keller SUI Grossen-Schneuwly SUI 2-0 (21-16, 21-18) 0:30
16   Bye Bye    
17   Bye Bye    
18 19 Jun Erni D.-Licka-Paulz SUI Crettenand-Zeller SUI 0-2 (19-21, 15-21) 0:36
19   Mizdosova-Rimovska SVK Bye    
20   Bye Bye    
21   Minusa-Pulina LAT Bye    
22 19 Jun Svensson-Ljung SWE Ordoulidou-Koukou GRE 0-2 (17-21, 13-21) 0:38
23 19 Jun Small-Rau CAN Syren-Luge FRA 0-2 (16-21, 13-21) 0:37
24   Bye Maaseide-Glesnes NOR    
25   Bye Bye    
26 19 Jun Warner-Uddstahl SWE Svarcova-Felbabova CZE 0-2 (15-21, 17-21) 0:33
27 19 Jun Nagy-Schlegl HUN Galli-Gracie Santana USA 2-1 (21-18, 17-21, 15-8) 0:48
28   Bye Gougeon-Lessard CAN    
29   Tobiasova-Teknedzjanova CZE Bye    
30   Bye Riera-Burte FRA    
31 19 Jun Graumann-Sutt EST Reinhard-Gerson SUI 2-0 (21-13, 21-14) 0:31
32   Bye Bye    
Round 2
33 19 Jun Wood-Bragado USA Scharf-Beinsen AUT 2-0 (21-15, 21-13) 0:27
34 19 Jun Todd-Drummond NZL Swoboda-Mellitzer AUT 1-2 (16-21, 21-13, 8-15) 0:44
35 19 Jun Schritter-O'Hara USA Bajerova-Stehnova CZE 0-2 (27-29, 11-21) 0:41
36 19 Jun Kilchenmann-Kichenmann SUI Rii Seike-Torii JPN 1-2 (21-23, 21-15, 12-15) 0:49
37 19 Jun Schuster-Mason USA Boileau-Morin CAN 2-0 (21-14, 21-12) 0:29
38 19 Jun De Decker-Duyck BEL Koutroumanidou-Nikolaidou GRE 2-0 (21-15, 31-29) 0:42
39 19 Jun Montagnolli-Ananeva AUT Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-16, 21-5) 0:34
40 19 Jun Metzger-Lichtin-Keller SUI Pangka-Arlaisuk THA 0-2 (9-21, 24-26) 0:34
41 19 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Crettenand-Zeller SUI 2-0 (21-18, 21-11) 0:28
42 19 Jun Mizdosova-Rimovska SVK Gerlic-Clarke AUS 0-2 (21-23, 15-21) 0:34
43 19 Jun Minusa-Pulina LAT Ordoulidou-Koukou GRE 2-0 (21-15, 21-13) 0:30
44 19 Jun Syren-Luge FRA Maaseide-Glesnes NOR 2-1 (22-20, 12-21, 15-9) 0:44
45 19 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Svarcova-Felbabova CZE 2-0 (21-8, 21-16) 0:30
46 19 Jun Nagy-Schlegl HUN Gougeon-Lessard CAN 0-2 (13-21, 18-21) 0:31
47 19 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Riera-Burte FRA 2-0 (21-12, 21-18) 0:38
48 19 Jun Graumann-Sutt EST Pohl-Rau GER 0-2 (10-21, 16-21) 0:27
Round 3
49 19 Jun Wood-Bragado USA Swoboda-Mellitzer AUT 2-0 (21-12, 21-19) 0:32
50 19 Jun Bajerova-Stehnova CZE Rii Seike-Torii JPN 2-0 (21-16, 21-14) 0:33
51 19 Jun Schuster-Mason USA De Decker-Duyck BEL 2-0 (21-11, 21-19) 0:29
52 19 Jun Montagnolli-Ananeva AUT Pangka-Arlaisuk THA 0-2 (18-21, 9-21) 0:33
53 19 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Gerlic-Clarke AUS 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:38
54 19 Jun Minusa-Pulina LAT Syren-Luge FRA 2-0 (21-15, 21-10) 0:28
55 19 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-17, 21-12) 0:29
56 19 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Pohl-Rau GER 1-2 (19-21, 21-18, 11-15) 0:50
Round 4
57 19 Jun Wood-Bragado USA Bajerova-Stehnova CZE 2-0 (23-21, 21-16) 0:39
58 19 Jun Schuster-Mason USA Pangka-Arlaisuk THA 2-0 (28-26, 21-17) 0:45
59 19 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-16, 21-12) 0:30
60 19 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Pohl-Rau GER 0-2 (13-21, 23-25) 0:47
Loser are ranked 37th
61 20 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Gougeon-Lessard CAN 2-1 (21-16, 21-23, 18-16) 0:58
62 20 Jun Syren-Luge FRA Gerlic-Clarke AUS 0-2 (22-24, 13-21) 0:34
63 20 Jun Montagnolli-Ananeva AUT De Decker-Duyck BEL 0-2 (14-21, 14-21) 0:29
64 20 Jun Rii Seike-Torii JPN Swoboda-Mellitzer AUT 2-0 (26-24, 21-14) 0:39
Loser are ranked 33rd
65 20 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Pangka-Arlaisuk THA 0-2 (16-21, 17-21) 0:38
66 20 Jun Gerlic-Clarke AUS Bajerova-Stehnova CZE 0-2 (10-21, 18-21) 0:30
67 20 Jun De Decker-Duyck BEL Kadijk R.-Leenstra NED 0-2 (12-21, 19-21) 0:27
68 20 Jun Rii Seike-Torii JPN Minusa-Pulina LAT 2-1 (14-21, 21-19, 15-11) 0:49
Playoff
69 20 Jun Wood-Bragado USA Schuster-Mason USA 2-1 (16-21, 21-18, 15-12) 0:48
70 20 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Gerlic-Clarke AUS 0-2 (15-21, 19-21) 0:36
71 20 Jun De Decker-Duyck BEL Minusa-Pulina LAT 1-2 (21-18, 15-21, 11-15) 0:42
72 20 Jun Gerlic-Clarke AUS Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-14, 21-10) 0:24