BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Italy Open 2001  
Cagliari, 13 - 17 June
Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1   Bye Bye    
2 13 Jun Minusa-Pulina LAT Riera-Burte FRA 2-1 (15-21, 22-20, 15-11) 0:54
3 13 Jun Trüssel-Koelliker SUI Kaup-Pavlicek GER 2-1 (14-21, 21-19, 15-13) 0:55
4 13 Jun Sagmeister-Trampusch AUT Gougeon-Lessard CAN 0-2 (13-21, 8-21) 0:32
5 13 Jun Maaseide-Glesnes NOR Fischer-Stefanek AUT 2-0 (21-16, 21-7) 0:30
6 13 Jun Nagy-Schlegl HUN Koutroumanidou-Nikolaidou GRE 0-2 (22-24, 9-21) 0:38
7 13 Jun Swoboda-Mellitzer AUT Koukou-Ordoulidou GRE 1-2 (21-11, 15-21, 13-15) 0:51
8 13 Jun De Decker-Duyck BEL Rii Seike-Torii JPN 1-2 (13-21, 21-18, 12-15) 1:00
9 13 Jun Schuster-Mason USA Matrai-Brecher HUN 2-0 (21-10, 21-15) 0:31
10 13 Jun Schjerven-Oyra NOR Benoît-Kuhn SUI 0-2 (9-21, 11-21) 0:31
11 13 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Boileau-Morin CAN 2-0 (21-7, 21-10) 0:34
12 13 Jun Graumann-Sutt EST Jackie Silva-Claudia BRA 0-2 (14-21, 9-21) 0:29
13 13 Jun O'Hara-Schritter USA Scharf-Beinsen AUT 2-0 (21-9, 21-16) 0:31
14 13 Jun Casuscelli-Cicola ITA Montagnolli-Ananeva AUT 2-0 (21-19, 21-19) 0:36
15 13 Jun Todd-Drummond NZL Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-18, 27-25) 0:41
16   Bye Bye    
Round 2
17 13 Jun Wood-Bragado USA Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-19, 21-14) 0:34
18 13 Jun Trüssel-Koelliker SUI Gougeon-Lessard CAN 2-0 (22-20, 21-15) 0:49
19 13 Jun Maaseide-Glesnes NOR Koutroumanidou-Nikolaidou GRE 0-2 (19-21, 19-21) 0:40
20 13 Jun Koukou-Ordoulidou GRE Rii Seike-Torii JPN 0-2 (16-21, 12-21) 0:39
21 13 Jun Schuster-Mason USA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-14, 23-21) 0:44
22 13 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE Jackie Silva-Claudia BRA 1-2 (10-21, 30-28, 8-15) 0:51
23 13 Jun O'Hara-Schritter USA Casuscelli-Cicola ITA 2-1 (21-16, 16-21, 16-14) 0:56
24 13 Jun Todd-Drummond NZL Pohl-Rau GER 0-2 (14-21, 6-21) 0:25
Loser are ranked 49th
25   Bye Riera-Burte FRA    
26 13 Jun Kaup-Pavlicek GER Sagmeister-Trampusch AUT 2-0 (21-10, 21-13) 0:33
27 13 Jun Fischer-Stefanek AUT Nagy-Schlegl HUN 0-2 (13-21, 16-21) 0:31
28 13 Jun Swoboda-Mellitzer AUT De Decker-Duyck BEL 0-2 (16-21, 11-21) 0:31
29 13 Jun Matrai-Brecher HUN Schjerven-Oyra NOR 2-0 (21-13, 26-24) 0:42
30 13 Jun Boileau-Morin CAN Graumann-Sutt EST 2-1 (15-21, 21-8, 15-12) 0:52
31 13 Jun Scharf-Beinsen AUT Montagnolli-Ananeva AUT 0-2 (8-21, 10-21) 0:28
32   Stampfer-Meissinger AUT Bye    
Loser are ranked 41st
33 13 Jun Riera-Burte FRA Todd-Drummond NZL 2-0 (21-14, 21-13) 0:42
34 13 Jun Kaup-Pavlicek GER Casuscelli-Cicola ITA 2-1 (21-13, 17-21, 15-13) 1:00
35 13 Jun Nagy-Schlegl HUN Tobiasova-Teknedzjanova CZE 1-2 (8-21, 21-17, 9-15) 0:48
36 13 Jun De Decker-Duyck BEL Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-15, 14-21, 15-10) 0:48
37 13 Jun Matrai-Brecher HUN Koukou-Ordoulidou GRE 2-1 (21-14, 18-21, 15-13) 0:54
38 13 Jun Boileau-Morin CAN Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (14-21, 12-21) 0:39
39 13 Jun Montagnolli-Ananeva AUT Gougeon-Lessard CAN 2-1 (19-21, 21-9, 15-12) 0:45
40 13 Jun Stampfer-Meissinger AUT Minusa-Pulina LAT 0-2 (17-21, 18-21) 0:44
Round 3
41 14 Jun Wood-Bragado USA Trüssel-Koelliker SUI 2-0 (21-18, 21-12) 0:36
42 14 Jun Koutroumanidou-Nikolaidou GRE Rii Seike-Torii JPN 2-1 (16-21, 21-19, 15-13) 0:53
43 14 Jun Schuster-Mason USA Jackie Silva-Claudia BRA 1-2 (21-19, 17-21, 14-16) 1:03
44 14 Jun O'Hara-Schritter USA Pohl-Rau GER 1-2 (21-19, 14-21, 9-15) 0:48
Loser are ranked 37th
45 14 Jun Riera-Burte FRA Kaup-Pavlicek GER 1-2 (17-21, 21-19, 3-15) 0:53
46 14 Jun Tobiasova-Teknedzjanova CZE De Decker-Duyck BEL 1-2 (23-25, 21-11, 12-15) 0:46
47 14 Jun Matrai-Brecher HUN Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (19-21, 14-21) 0:39
48 14 Jun Montagnolli-Ananeva AUT Minusa-Pulina LAT 0-2 (20-22, 17-21) 0:39
Loser are ranked 33rd
49 14 Jun Kaup-Pavlicek GER Rii Seike-Torii JPN 0-2 (16-21, 13-21) 0:34
50 14 Jun De Decker-Duyck BEL Trüssel-Koelliker SUI 0-2 (18-21, 12-21) 0:31
51 14 Jun Maaseide-Glesnes NOR O'Hara-Schritter USA 2-0 (21-17, 21-16) 0:37
52 14 Jun Minusa-Pulina LAT Schuster-Mason USA 0-2 (13-21, 10-21) 0:31
Playoff
53 14 Jun Kaup-Pavlicek GER De Decker-Duyck BEL 0-2 (19-21, 18-21) 0:36
54 14 Jun Wood-Bragado USA Schuster-Mason USA 0-2 (14-21, 18-21) 0:37
55 14 Jun De Decker-Duyck BEL Minusa-Pulina LAT 0-2 (20-22, 19-21) 0:39
56 14 Jun Wood-Bragado USA Schuster-Mason USA 2-0 (24-22, 21-17) 0:34