BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Italy Open 2001  
Cagliari, 13 - 17 June
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 15 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Folco-Marini ITA 2-0 (21-17, 21-12) 0:38
2 15 Jun Walsh-May USA Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-7, 21-14) 0:29
3 15 Jun Bruschini-Solazzi ITA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-17, 23-21) 0:45
4 15 Jun Pohl-Rau GER Wood-Bragado USA 2-0 (21-19, 22-20) 0:44
5 15 Jun Sandra Pires-Minello BRA Rii Seike-Torii JPN 2-0 (21-9, 21-9) 0:34
6 15 Jun Maaseide-Glesnes NOR Mayra-Galindo MEX 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:55
7 15 Jun Adriana Bento-Melo BRA Tokuno-Kusuhara JPN 2-1 (10-21, 21-18, 21-19) 1:03
8 15 Jun Trüssel-Koelliker SUI Youngs-Fontana USA 0-2 (16-21, 15-21) 0:37
9 15 Jun McPeak-Arce USA Koutroumanidou-Nikolaidou GRE 2-0 (21-12, 21-11) 0:30
10 15 Jun Masakayan-DeNecochea USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:52
11 15 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Schmidt-Vollmer GER 2-0 (21-17, 21-18) 0:37
12 15 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Chi-Xiong CHN 1-2 (21-18, 19-21, 13-15) 0:51
13 15 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Pangka-Arlaisuk THA 2-1 (17-21, 21-17, 15-10) 0:52
14 15 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Perrotta-Gattelli ITA 2-1 (24-26, 21-17, 15-11) 0:58
15 15 Jun Maria José-Cristina Pereira POR Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (15-21, 20-22) 0:42
16 15 Jun Minusa-Pulina LAT Cook-Pottharst AUS 0-2 (15-21, 15-21) 0:32
Round 2
17 15 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Walsh-May USA 2-1 (17-21, 23-21, 15-9) 0:54
18 15 Jun Bruschini-Solazzi ITA Pohl-Rau GER 2-0 (21-16, 21-14) 0:38
19 15 Jun Sandra Pires-Minello BRA Mayra-Galindo MEX 2-0 (21-15, 21-14) 0:41
20 15 Jun Adriana Bento-Melo BRA Youngs-Fontana USA 0-2 (9-21, 14-21) 0:27
21 15 Jun McPeak-Arce USA Masakayan-DeNecochea USA 2-1 (14-21, 21-13, 15-7) 0:48
22 15 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Chi-Xiong CHN 2-0 (21-16, 21-12) 0:27
23 15 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 2-0 (28-26, 21-10) 0:47
24 15 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Cook-Pottharst AUS 0-2 (21-23, 16-21) 0:39
Loser are ranked 25th
25 15 Jun Folco-Marini ITA Gaxiola-Garcia MEX 0-2 (10-21, 19-21) 0:34
26 15 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Wood-Bragado USA 2-0 (21-18, 21-17) 0:52
27 15 Jun Rii Seike-Torii JPN Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (20-22, 15-21) 0:39
28 15 Jun Tokuno-Kusuhara JPN Trüssel-Koelliker SUI 2-0 (21-13, 21-13) 0:37
29 15 Jun Koutroumanidou-Nikolaidou GRE Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (13-21, 15-21) 0:32
30 15 Jun Schmidt-Vollmer GER Kadijk R.-Leenstra NED 1-2 (21-16, 16-21, 10-15) 0:44
31 15 Jun Pangka-Arlaisuk THA Perrotta-Gattelli ITA 0-2 (15-21, 10-21) 0:37
32 15 Jun Maria José-Cristina Pereira POR Minusa-Pulina LAT 1-2 (20-22, 21-14, 12-15) 0:47
Loser are ranked 17th
33 15 Jun Gaxiola-Garcia MEX Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (8-21, 12-21) 0:27
34 15 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 1-2 (19-21, 21-18, 9-15) 0:44
35 15 Jun Maaseide-Glesnes NOR Chi-Xiong CHN 0-2 (19-21, 19-21) 0:39
36 15 Jun Tokuno-Kusuhara JPN Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (18-21, 17-21) 0:39
37 15 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Adriana Bento-Melo BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:41
38 15 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Mayra-Galindo MEX 1-2 (25-23, 19-21, 12-15) 0:57
39 15 Jun Perrotta-Gattelli ITA Pohl-Rau GER 2-1 (24-26, 21-19, 15-13) 1:01
40 15 Jun Minusa-Pulina LAT Walsh-May USA 0-2 (11-21, 14-21) 0:31
Round 3
41 16 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-15, 21-18) 0:34
42 16 Jun Sandra Pires-Minello BRA Youngs-Fontana USA 0-2 (8-21, 17-21) 0:32
43 16 Jun McPeak-Arce USA Jackie Silva-Claudia BRA 1-2 (18-21, 21-17, 13-15) 0:48
44 16 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Cook-Pottharst AUS 0-2 (15-21, 18-21) 0:34
Loser are ranked 13th
45 16 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 2-0 (21-12, 21-18) 0:31
46 16 Jun Chi-Xiong CHN Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (18-21, 19-21) 0:42
47 16 Jun Adriana Bento-Melo BRA Mayra-Galindo MEX 2-0 (21-18, 23-21) 0:50
48 16 Jun Perrotta-Gattelli ITA Walsh-May USA 0-2 (15-21, 16-21) 0:39
Loser are ranked 9th
49 16 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (13-21, 17-21) 0:31
50 16 Jun Masakayan-DeNecochea USA Bruschini-Solazzi ITA 2-1 (27-25, 25-27, 17-15) 1:11
51 16 Jun Adriana Bento-Melo BRA Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 1-2 (21-18, 16-21, 12-15) 0:54
52 16 Jun Walsh-May USA McPeak-Arce USA 0-2 (16-21, 16-21) 0:40
Round 4
53 16 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Youngs-Fontana USA 0-2 (21-23, 18-21) 0:45
54 16 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Cook-Pottharst AUS 0-2 (13-21, 13-21) 0:34
Loser are ranked 7th
55 16 Jun Sandra Pires-Minello BRA Masakayan-DeNecochea USA 2-1 (21-18, 15-21, 15-12) 0:58
56 16 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB McPeak-Arce USA 0-2 (21-23, 14-21) 0:34
Loser are ranked 5th
57 16 Jun Sandra Pires-Minello BRA Jackie Silva-Claudia BRA 2-0 (21-15, 23-21) 0:44
58 16 Jun McPeak-Arce USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (19-21, 21-23) 0:47
Semi-finals
59 17 Jun Youngs-Fontana USA Sandra Pires-Minello BRA 2-0 (21-18, 21-9) 0:39
60 17 Jun Cook-Pottharst AUS Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (21-17, 21-12) 0:39
Final 3rd Place
61 17 Jun Sandra Pires-Minello BRA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (20-22, 12-21) 0:39
Final 1st Place
62 17 Jun Youngs-Fontana USA Cook-Pottharst AUS 2-1 (10-21, 21-19, 15-11) 0:48