BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Macau Open 2001  
Macau, 4 - 8 April
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 06 Apr McPeak-May USA Wing Yee-Hoi Neng MAC 2-0 (21-6, 21-8) 0:28
2 06 Apr Arce-Busch USA Tokuno-Kusuhara JPN 2-0 (21-13, 21-15) 0:32
3 06 Apr Iok I-Pou Lai MAC Nakamura-Ukigaya JPN 0-2 (9-21, 9-21) 0:28
4 06 Apr Trüssel-Koelliker SUI Mayra-Galindo MEX 0-2 (18-21, 17-21) 0:38
5 06 Apr Wood-Bragado USA Manley Casimir K.-Manley Casimir R. CAN 2-0 (21-11, 23-21) 0:32
6 06 Apr Schmidt-Ahmann GER Maaseide-Glesnes NOR 1-2 (21-17, 21-23, 10-15) 0:44
7 06 Apr Gougeon-Lessard CAN Pangka-Arlaisuk THA 0-2 (11-21, 13-21) 0:27
8 06 Apr Wang-Zhang CHN Youngs-Fontana USA 0-2 (13-21, 18-21) 0:37
9 06 Apr Adriana Behar-Shelda BRA DeNecochea-W.Stammer USA 2-0 (21-14, 21-19) 0:31
10 06 Apr Adriana Bento-Melo BRA Xue Li-Lu Chun Hong CHN 2-1 (16-21, 21-19, 15-8) 0:50
11 06 Apr Pohl-Rau GER Karadassiou-Sfyri GRE 0-2 (15-21, 12-21) 0:38
12 06 Apr Lochowicz-Gerlic AUS Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 1-2 (14-21, 21-17, 15-17) 0:43
13 06 Apr Tian Jia-Wang Fei CHN Li Ying-Wang CHN 2-1 (18-21, 21-16, 15-10) 0:53
14 06 Apr Gaxiola-Garcia MEX Perrotta-Gattelli ITA 1-2 (21-19, 14-21, 11-15) 0:48
15 06 Apr Masakayan-Wendell USA Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (22-24, 13-21) 0:50
16 06 Apr Todd-Drummond NZL Pottharst-Cook AUS 0-2 (15-21, 13-21) 0:33
Round 2
17 06 Apr McPeak-May USA Arce-Busch USA 2-0 (21-12, 21-12) 0:40
18 06 Apr Nakamura-Ukigaya JPN Mayra-Galindo MEX 0-2 (13-21, 12-21) 0:29
19 06 Apr Wood-Bragado USA Maaseide-Glesnes NOR 2-1 (19-21, 21-19, 15-13) 1:00
20 06 Apr Pangka-Arlaisuk THA Youngs-Fontana USA 0-2 (11-21, 11-21) 0:30
21 06 Apr Adriana Behar-Shelda BRA Adriana Bento-Melo BRA 2-0 (21-14, 21-14) 0:32
22 06 Apr Karadassiou-Sfyri GRE Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (21-23, 17-21) 0:39
23 06 Apr Tian Jia-Wang Fei CHN Perrotta-Gattelli ITA 2-1 (21-14, 15-21, 15-10) 0:48
24 06 Apr Sandra Pires-Minello BRA Pottharst-Cook AUS 0-2 (19-21, 11-21) 0:34
Loser are ranked 25th
25 06 Apr Wing Yee-Hoi Neng MAC Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (8-21, 6-21) 0:28
26 06 Apr Iok I-Pou Lai MAC Trüssel-Koelliker SUI 0-2 (13-21, 16-21) 0:38
27 06 Apr Manley Casimir K.-Manley Casimir R. CAN Schmidt-Ahmann GER 0-2 (19-21, 14-21) 0:34
28 06 Apr Gougeon-Lessard CAN Wang-Zhang CHN 2-0 (21-17, 21-16) 0:37
29 06 Apr DeNecochea-W.Stammer USA Xue Li-Lu Chun Hong CHN 1-2 (17-21, 23-21, 9-15) 0:47
30 06 Apr Pohl-Rau GER Lochowicz-Gerlic AUS 0-2 (18-21, 16-21) 0:31
31 06 Apr Li Ying-Wang CHN Gaxiola-Garcia MEX 1-2 (21-14, 18-21, 13-15) 0:45
32 06 Apr Masakayan-Wendell USA Todd-Drummond NZL 2-0 (21-17, 21-16) 0:36
Loser are ranked 17th
33 06 Apr Tokuno-Kusuhara JPN Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (18-21, 14-21) 0:37
34 06 Apr Trüssel-Koelliker SUI Perrotta-Gattelli ITA 1-2 (21-19, 16-21, 13-15) 0:57
35 06 Apr Schmidt-Ahmann GER Karadassiou-Sfyri GRE 0-2 (22-24, 20-22) 0:42
36 06 Apr Gougeon-Lessard CAN Adriana Bento-Melo BRA 0-2 (20-22, 18-21) 0:42
37 06 Apr Xue Li-Lu Chun Hong CHN Pangka-Arlaisuk THA 2-1 (21-23, 21-14, 15-8) 0:49
38 06 Apr Lochowicz-Gerlic AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-1 (21-18, 17-21, 15-11) 0:49
39 06 Apr Gaxiola-Garcia MEX Nakamura-Ukigaya JPN 2-0 (21-14, 22-20) 0:32
40 06 Apr Masakayan-Wendell USA Arce-Busch USA 0-2 (14-21, 17-21) 0:40
Round 3
41 07 Apr McPeak-May USA Mayra-Galindo MEX 2-0 (21-13, 21-10) 0:31
42 07 Apr Wood-Bragado USA Youngs-Fontana USA 1-2 (17-21, 21-18, 12-15) 0:56
43 07 Apr Adriana Behar-Shelda BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-1 (21-14, 19-21, 15-12) 0:49
44 07 Apr Tian Jia-Wang Fei CHN Pottharst-Cook AUS 0-2 (19-21, 11-21) 0:34
Loser are ranked 13th
45 07 Apr Sandra Pires-Minello BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (22-20, 21-17) 0:40
46 07 Apr Karadassiou-Sfyri GRE Adriana Bento-Melo BRA 2-0 (21-19, 21-19) 0:47
47 07 Apr Xue Li-Lu Chun Hong CHN Lochowicz-Gerlic AUS 1-2 (17-21, 21-19, 12-15) 0:57
48 07 Apr Gaxiola-Garcia MEX Arce-Busch USA 0-2 (18-21, 14-21) 0:34
Loser are ranked 9th
49 07 Apr Sandra Pires-Minello BRA Wood-Bragado USA 2-0 (21-19, 21-18) 0:46
50 07 Apr Karadassiou-Sfyri GRE Mayra-Galindo MEX 1-2 (22-20, 18-21, 13-15) 1:06
51 07 Apr Lochowicz-Gerlic AUS Tian Jia-Wang Fei CHN 1-2 (21-17, 14-21, 13-15) 0:48
52 07 Apr Arce-Busch USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-15, 21-15) 0:32
Round 4
53 07 Apr McPeak-May USA Youngs-Fontana USA 1-2 (18-21, 25-23, 11-15) 1:08
54 07 Apr Adriana Behar-Shelda BRA Pottharst-Cook AUS 2-0 (21-13, 25-23) 0:42
Loser are ranked 7th
55 07 Apr Sandra Pires-Minello BRA Mayra-Galindo MEX 2-1 (16-21, 21-15, 15-7) 0:54
56 07 Apr Tian Jia-Wang Fei CHN Arce-Busch USA 2-0 (21-19, 22-20) 0:42
Loser are ranked 5th
57 07 Apr Sandra Pires-Minello BRA Pottharst-Cook AUS 0-2 (20-22, 13-21) 0:36
58 07 Apr Tian Jia-Wang Fei CHN McPeak-May USA 0-2 (16-21, 17-21) 0:35
Semi-finals
59 08 Apr Youngs-Fontana USA Pottharst-Cook AUS 0-2 (18-21, 19-21) 0:47
60 08 Apr Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-May USA 2-1 (21-16, 26-28, 22-20) 1:13
Final 3rd Place
61 08 Apr Youngs-Fontana USA McPeak-May USA 1-2 (24-26, 22-20, 10-15) 1:02
Final 1st Place
62 08 Apr Pottharst-Cook AUS Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (28-26, 21-13) 0:49