BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Belgium Open 2001  
Ostende, 8 - 12 August
Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1   Paulão-Bellaguarda BRA Bye    
2 08 Aug Soga-Yano JPN Schoeb A.-Schoeb C. SUI 0-2 (20-22, 13-21) 0:40
3 08 Aug Klemperer-Rademacher GER Petreaev-Corenstein ISR 2-1 (21-6, 21-23, 15-12) 0:46
4 08 Aug Biza-Svoboda CZE Brink-Strosik GER 0-2 (10-21, 16-21) 0:25
5   Teixeira-Pedrosa POR Bye    
6 08 Aug Mulder-Kogel NED Kirihara-Hirano JPN 2-1 (20-22, 21-19, 15-8) 0:48
7 08 Aug Backer M.-Ronnes NED Mosci G.-Tomatis ITA 1-2 (22-24, 21-18, 10-15) 0:56
8   Bye Kiselev-Karasev RUS    
9   Ljubicic-Slean CAN Bye    
10 08 Aug Deulofeu-Molinier FRA Medrano-Vargas ESA 2-0 (21-7, 21-19) 0:27
11 08 Aug Van Zwieten-Heath USA Waelkens-Ix BEL 2-0 (21-16, 21-10) 0:31
12   Bye Goranson K.-Goranson E. NOR    
13   Gscheidle-Vesti SUI Bye    
14 08 Aug Brozak-Humblet E. BEL Daguerre-Znatchkowsky FRA 1-2 (14-21, 21-19, 5-15) 0:42
15 08 Aug Skarlund-Berntsen R. NOR Ronnes-Merx NED 1-2 (21-14, 16-21, 16-18) 0:54
16   Bye Roberto Lopes-Franco BRA    
17   Fabio Diez-Correa ESP Bye    
18 08 Aug Conte-Salvetti FRA Rieke-Strempel GER 0-2 (15-21, 12-21) 0:32
19 08 Aug Homeyer-Schneider K. GER De Boiserie-Coucke BEL 2-0 (21-13, 21-16) 0:35
20 08 Aug Koubek-Pavlas CZE Cadieux-Chaloupka CAN 0-2 (16-21, 18-21) 0:34
21   Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Bye    
22 08 Aug Kelepouris-Zolastathiadis GRE Bukin-Babich UKR 0-2 (18-21, 16-21) 0:37
23 08 Aug Plinski-Glogowski P. POL Rademaker-Rademaker NED 2-0 (21-13, 22-20) 0:29
24   Bye Lione-Amore"Eugio" ITA    
25   Watanabe-Shiratori JPN Bye    
26 08 Aug Achten-De Greef BEL Engvik-Wisloff NOR 0-2 (15-21, 18-21) 0:36
27 08 Aug Delaney-Gravelle CAN Deleu-Cafmeyer BEL 2-0 (21-18, 21-16) 0:30
28   Bye Palinek-Pochop CZE    
29 08 Aug Bachorski-Bulkowski POL Steppe-Verschueren BEL 0-2 (17-21, 17-21) 0:36
30 08 Aug Zhao-Wang CHN Sayfulin-Kouvitchka RUS 0-2 (17-21, 11-21) 0:32
31 08 Aug Lukowicz-Cole AUS Van Mierlo-Ceyfs BEL 2-1 (21-17, 15-21, 15-13) 0:45
32   Bye Bosma-Cotrino ESP    
Round 2
33 08 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Schoeb A.-Schoeb C. SUI 2-0 (21-8, 21-11) 0:29
34 08 Aug Klemperer-Rademacher GER Brink-Strosik GER 2-1 (19-21, 21-13, 16-14) 0:49
35 08 Aug Teixeira-Pedrosa POR Mulder-Kogel NED 1-2 (21-19, 12-21, 10-15) 0:46
36 08 Aug Mosci G.-Tomatis ITA Kiselev-Karasev RUS 2-1 (21-15, 18-21, 15-12) 0:49
37 08 Aug Ljubicic-Slean CAN Deulofeu-Molinier FRA 2-0 (21-14, 21-19) 0:39
38 08 Aug Van Zwieten-Heath USA Goranson K.-Goranson E. NOR 2-0 (21-12, 21-14) 0:30
39 08 Aug Gscheidle-Vesti SUI Daguerre-Znatchkowsky FRA 0-2 (18-21, 15-21) 0:36
40 08 Aug Ronnes-Merx NED Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:42
41 08 Aug Fabio Diez-Correa ESP Rieke-Strempel GER 2-0 (21-14, 21-16) 0:35
42 08 Aug Homeyer-Schneider K. GER Cadieux-Chaloupka CAN 2-0 (21-14, 22-20) 0:36
43 08 Aug Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Bukin-Babich UKR 2-0 (21-13, 21-12) 0:27
44 08 Aug Plinski-Glogowski P. POL Lione-Amore"Eugio" ITA 2-1 (21-15, 18-21, 15-10) 0:43
45 08 Aug Watanabe-Shiratori JPN Engvik-Wisloff NOR 2-1 (21-17, 20-22, 15-11) 0:44
46 08 Aug Delaney-Gravelle CAN Palinek-Pochop CZE 2-0 (21-13, 21-12) 0:36
47 08 Aug Steppe-Verschueren BEL Sayfulin-Kouvitchka RUS 1-2 (21-17, 15-21, 16-18) 1:04
48 08 Aug Lukowicz-Cole AUS Bosma-Cotrino ESP 1-2 (21-17, 11-21, 10-15) 0:53
Round 3
49 08 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Klemperer-Rademacher GER 2-0 (21-16, 21-17) 0:33
50 08 Aug Mulder-Kogel NED Mosci G.-Tomatis ITA 2-0 (22-20, 21-12) 0:38
51 08 Aug Ljubicic-Slean CAN Van Zwieten-Heath USA 2-0 (21-17, 21-17) 0:37
52 08 Aug Daguerre-Znatchkowsky FRA Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (14-21, 13-21) 0:28
53 08 Aug Fabio Diez-Correa ESP Homeyer-Schneider K. GER 2-0 (21-19, 21-14) 0:41
54 08 Aug Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Plinski-Glogowski P. POL 2-0 (21-14, 21-17) 0:28
55 08 Aug Watanabe-Shiratori JPN Delaney-Gravelle CAN 1-2 (15-21, 21-15, 7-15) 0:42
56 08 Aug Sayfulin-Kouvitchka RUS Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-17, 21-17) 0:32
Round 4
57 09 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Mulder-Kogel NED 2-0 (21-12, 21-14) 0:31
58 09 Aug Ljubicic-Slean CAN Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (17-21, 12-21) 0:43
59 09 Aug Fabio Diez-Correa ESP Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB 2-0 (21-15, 21-19) 0:45
60 09 Aug Delaney-Gravelle CAN Sayfulin-Kouvitchka RUS 2-0 (21-16, 21-18) 0:39
Loser are ranked 37th
61 09 Aug Bosma-Cotrino ESP Watanabe-Shiratori JPN 2-0 (21-16, 21-15) 0:32
62 09 Aug Plinski-Glogowski P. POL Homeyer-Schneider K. GER 1-2 (21-15, 17-21, 9-15) 0:47
63 09 Aug Daguerre-Znatchkowsky FRA Van Zwieten-Heath USA 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:48
64 09 Aug Mosci G.-Tomatis ITA Klemperer-Rademacher GER 1-2 (21-19, 10-21, 10-15) 0:43
Loser are ranked 33rd
65 09 Aug Bosma-Cotrino ESP Ljubicic-Slean CAN 2-0 (27-25, 24-22) 0:49
66 09 Aug Homeyer-Schneider K. GER Mulder-Kogel NED 2-0 (22-20, 21-8) 0:35
67 09 Aug Daguerre-Znatchkowsky FRA Sayfulin-Kouvitchka RUS 0-2 (17-21, 17-21) 0:37
68 09 Aug Klemperer-Rademacher GER Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB 2-1 (21-16, 14-21, 15-13) 0:47
Playoff
69 09 Aug Paulão-Bellaguarda BRA Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (18-21, 30-32) 0:54
Loser are ranked 33rd
70 09 Aug Ljubicic-Slean CAN Mulder-Kogel NED 1-2 (18-21, 22-20, 13-15) 0:54
71 09 Aug Daguerre-Znatchkowsky FRA Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Team B forfeit