FIVB PORTICCIO SATELLITE 2004

   
Women's Challenger Event 2004
CORSICA, Porticcio

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Main Draw Results
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
30 22 Aug 15:25 Tychnova-Tychnova CZE [7] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 2-0 (21-16, 21-16) 0:38
Final 3rd Place
29 22 Aug 13:40 Montagnolli-Swoboda AUT [1] Osheyko-Baburina UKR [10] 0-2 (19-21, 14-21) 0:34
Semi-finals
28 22 Aug 11:00 Osheyko-Baburina UKR [10] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 1-2 (17-21, 21-19, 13-15) 0:46
27 22 Aug 10:00 Montagnolli-Swoboda AUT [1] Tychnova-Tychnova CZE [7] 1-2 (21-16, 18-21, 12-15) 0:53
26 21 Aug 19:22 Keizer-Mooren NED [2] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 1-2 (21-15, 15-21, 13-15) 0:39
25 21 Aug 18:52 Tychnova-Tychnova CZE [7] Etienne-Giaoui FRA [6] 2-0 (21-12, 21-17) 0:29
24 21 Aug 18:10 Keizer-Mooren NED [2] Gougeon-Jomphe CAN [3] 2-0 (21-17, 21-16) 0:38
23 21 Aug 17:25 Tychnova-Tychnova CZE [7] Muharer-Rodriuezs ISR [11] 2-0 (21-18, 21-10) 0:29
Round 3
22 22 Aug 16:30 Etienne-Giaoui FRA [6] Osheyko-Baburina UKR [10] 0-2 (20-22, 17-21) 0:33
21 22 Aug 16:30 Montagnolli-Swoboda AUT [1] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 2-1 (21-18, 20-22, 15-3) 0:41
20 21 Aug 15:40 Jasper-Moser AUT [8] Gougeon-Jomphe CAN [3] 0-2 (19-21, 19-21) 0:44
19 21 Aug 15:50 Haapala-Isomaki FIN [13] Keizer-Mooren NED [2] 0-2 (11-21, 10-21) 0:26
18 21 Aug 14:50 Muharer-Rodriuezs ISR [11] Castelli-Hamzaoui FRA [9] Team B forfeit  
17 21 Aug 14:50 Tychnova-Tychnova CZE [7] Schwer-Rohrer SUI [5] 2-0 (21-8, 21-13) 0:28
Loser are ranked 13th
16     Jasper-Moser AUT [8] Bye    
15 21 Aug 14:10 Haapala-Isomaki FIN [13] Hogarth/CAN-Zakrewski CAN [12] 2-1 (21-19, 23-25, 17-15) 0:59
14     Muharer-Rodriuezs ISR [11] Bye    
13     Bye Tychnova-Tychnova CZE [7]    
Round 2
12 21 Aug 13:10 Osheyko-Baburina UKR [10] Keizer-Mooren NED [2] 2-1 (21-19, 18-21, 15-12) 0:49
11 21 Aug 13:10 Gougeon-Jomphe CAN [3] Etienne-Giaoui FRA [6] 0-2 (15-21, 10-21) 0:29
10 21 Aug 12:20 Schwer-Rohrer SUI [5] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 1-2 (21-19, 14-21, 13-15) 0:47
9 21 Aug 12:20 Montagnolli-Swoboda AUT [1] Castelli-Hamzaoui FRA [9] 2-1 (21-19, 18-21, 17-15) 0:50
Round 1
8     Bye Keizer-Mooren NED [2]    
7 21 Aug 11:30 Tychnova-Tychnova CZE [7] Osheyko-Baburina UKR [10] 0-2 (19-21, 18-21) 0:32
6 21 Aug 10:45 Muharer-Rodriuezs ISR [11] Etienne-Giaoui FRA [6] 0-2 (14-21, 18-21) 0:34
5     Gougeon-Jomphe CAN [3] Bye    
4 21 Aug 10:43 Haapala-Isomaki FIN [13] Cordinnier C.-Giordano FRA [4] 0-2 (12-21, 20-22) 0:37
3 21 Aug 10:05 Schwer-Rohrer SUI [5] Hogarth/CAN-Zakrewski CAN [12] 2-0 (21-12, 21-8) 0:33
2 21 Aug 10:05 Castelli-Hamzaoui FRA [9] Jasper-Moser AUT [8] 2-0 (21-6, 21-13) 0:34
1     Montagnolli-Swoboda AUT [1] Bye