FIVB LE LAVANDOU SATELLITE 2004

   
Women's Challenger Event 2004
FRANCE, Le Lavandou

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Main Draw Results
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
30 29 Aug 15:10 Kadjo-Arjona FRA [1] Nystrom-Nystrom FIN [2] 2-0 (22-20, 21-18) 0:42
Final 3rd Place
29 29 Aug 13:40 Cordinier-Giordano FRA [6] Osheyko-Baburina UKR [12] Team B forfeit  
Semi-finals
28 29 Aug 11:50 Nystrom-Nystrom FIN [2] Osheyko-Baburina UKR [12] 2-1 (22-24, 21-18, 17-15) 0:58
27 29 Aug 11:00 Kadjo-Arjona FRA [1] Cordinier-Giordano FRA [6] 2-1 (21-16, 18-21, 15-9) 0:48
26 29 Aug 09:30 Osheyko-Baburina UKR [12] Schwer-Rohrer SUI [5] 2-0 (21-18, 21-18) 0:34
25 29 Aug 09:30 Etienne-Yahiel FRA [11] Cordinier-Giordano FRA [6] 0-2 (14-21, 16-21) 0:37
24 28 Aug 18:00 Osheyko-Baburina UKR [12] Montagnolli-Swoboda AUT [3] 2-0 (21-19, 21-13) 0:32
23 28 Aug 17:40 Gschweidl-Hansel AUT [4] Etienne-Yahiel FRA [11] 1-2 (21-15, 20-22, 10-15) 0:53
Round 3
22 28 Aug 16:50 Cordinier-Giordano FRA [6] Nystrom-Nystrom FIN [2] 0-2 (17-21, 18-21) 0:31
21 28 Aug 17:10 Kadjo-Arjona FRA [1] Schwer-Rohrer SUI [5] 2-0 (21-16, 21-12) 0:31
20 28 Aug 16:30 Faure-Gemise Fareau FRA [16] Montagnolli-Swoboda AUT [3] 0-2 (9-21, 10-21) 0:29
19 28 Aug 16:00 Osheyko-Baburina UKR [12] Gougeon-Jomphe CAN [7] 2-0 (21-16, 21-14) 0:35
18 28 Aug 15:30 Etienne-Yahiel FRA [11] Tychnova-Tychnova CZE [8] 2-0 (27-25, 21-16) 0:39
17 28 Aug 15:50 Castelli-Filisetti FRA [15] Gschweidl-Hansel AUT [4] 0-2 (18-21, 12-21) 0:36
Loser are ranked 13th
16 28 Aug 15:10 Chiavaro-Malerba ITA [9] Faure-Gemise Fareau FRA [16] 0-2 (15-21, 17-21) 0:40
15 28 Aug 14:20 Westman-Hegner SWE [13] Osheyko-Baburina UKR [12] 0-2 (12-21, 8-21) 0:25
14 28 Aug 13:30 Etienne-Yahiel FRA [11] Hogarth/CAN-Zakrewski CAN [14] 2-0 (21-11, 21-12) 0:39
13 28 Aug 13:30 Castelli-Filisetti FRA [15] Jasper-Moser AUT [10] 2-0 (21-18, 21-17) 0:37
Round 2
12 28 Aug 12:40 Gougeon-Jomphe CAN [7] Nystrom-Nystrom FIN [2] 1-2 (12-21, 21-17, 14-16) 0:48
11 28 Aug 12:40 Montagnolli-Swoboda AUT [3] Cordinier-Giordano FRA [6] 1-2 (21-17, 17-21, 9-15) 0:53
10 28 Aug 11:50 Schwer-Rohrer SUI [5] Gschweidl-Hansel AUT [4] 2-0 (21-18, 21-13) 0:35
9 28 Aug 11:50 Kadjo-Arjona FRA [1] Tychnova-Tychnova CZE [8] 2-0 (21-17, 21-15) 0:36
Round 1
8 28 Aug 11:00 Castelli-Filisetti FRA [15] Nystrom-Nystrom FIN [2] 0-2 (21-23, 16-21) 0:34
7 28 Aug 11:00 Gougeon-Jomphe CAN [7] Jasper-Moser AUT [10] 2-0 (22-20, 23-21) 0:47
6 28 Aug 10:10 Etienne-Yahiel FRA [11] Cordinier-Giordano FRA [6] 0-2 (10-21, 14-21) 0:46
5 28 Aug 10:10 Montagnolli-Swoboda AUT [3] Hogarth/CAN-Zakrewski CAN [14] 2-0 (21-18, 21-13) 0:40
4 28 Aug 09:20 Westman-Hegner SWE [13] Gschweidl-Hansel AUT [4] 0-2 (14-21, 12-21) 0:33
3 28 Aug 09:20 Schwer-Rohrer SUI [5] Osheyko-Baburina UKR [12] 2-1 (29-27, 10-21, 15-13) 0:52
2 28 Aug 08:30 Chiavaro-Malerba ITA [9] Tychnova-Tychnova CZE [8] 1-2 (14-21, 21-19, 11-15) 0:50
1 28 Aug 08:30 Kadjo-Arjona FRA [1] Faure-Gemise Fareau FRA [16] 2-0 (21-13, 21-16) 0:39