FIVB UKRAINE CHALLENGER EVENT

   
Men's Challenger Event 2004
Ukraine, Kiev  /  July 29 - August 1

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Main Draw Results
No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 01 Aug 15:15 Grinbergs-Krumins LAT [4] Schuetz-Schnider SUI [7] 2-1 (15-21, 25-23, 15-10) 0:54
Final 3rd Place
61 01 Aug 14:00 Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] Kulinich-Dyachenko UKR [9] 1-2 (16-21, 24-22, 12-15) 0:58
Semi-finals
60 01 Aug 11:30 Schuetz-Schnider SUI [7] Kulinich-Dyachenko UKR [9] 2-1 (18-21, 21-17, 15-13) 0:59
59 01 Aug 10:30 Grinbergs-Krumins LAT [4] Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] 2-0 (21-13, 21-19) 0:39
Loser are ranked 5th
58 31 Jul 17:40 Stadnikov-Moroz UKR [20] Kulinich-Dyachenko UKR [9] 0-2 (21-23, 16-21) 0:47
57 31 Jul 16:50 Akhrem-Kavalenka BLR [14] Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] 0-2 (15-21, 19-21) 0:39
Loser are ranked 7th
56 31 Jul 15:55 Stadnikov-Moroz UKR [20] Goranson E.-Ingeborgrud NOR [6] 2-0 (22-20, 22-20) 0:34
55 31 Jul 15:00 Quinn-Fischer USA [21] Akhrem-Kavalenka BLR [14] 0-2 (29-31, 19-21) 0:44
Round 4
54 31 Jul 12:25 Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] Schuetz-Schnider SUI [7] 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
53 31 Jul 10:45 Kulinich-Dyachenko UKR [9] Grinbergs-Krumins LAT [4] 0-2 (19-21, 16-21) 0:40
Loser are ranked 9th
52 31 Jul 12:20 Tenenbaum-Karasev RUS [1] Goranson E.-Ingeborgrud NOR [6] 1-2 (18-21, 21-16, 17-19) 1:12
51 31 Jul 12:40 Stadnikov-Moroz UKR [20] Saulko-Sidorenko KAZ [18] 2-0 (21-16, 21-12) 0:34
50 31 Jul 11:50 Akhrem-Kavalenka BLR [14] Sebezs-Zalkalns LAT [16] 2-1 (14-21, 21-18, 15-13) 0:43
49 31 Jul 11:35 Engvik-Kleivenes NOR [2] Quinn-Fischer USA [21] 0-2 (24-26, 23-25) 0:43
Loser are ranked 13th
48 31 Jul 10:40 Prokopiev-Moliboga RUS [26] Tenenbaum-Karasev RUS [1] 1-2 (22-20, 21-23, 12-15) 0:59
47 31 Jul 10:45 Stadnikov-Moroz UKR [20] Vorobvev-"Seryi" KAZ [5] 2-1 (21-18, 18-21, 16-14) 0:51
46 31 Jul 9:50 Kalinine-Karpukhin RUS [12] Akhrem-Kavalenka BLR [14] 1-2 (14-21, 21-19, 15-17) 0:46
45 31 Jul 9:50 Engvik-Kleivenes NOR [2] Bukin-Khudoley UKR [10] 2-1 (10-21, 21-16, 15-11) 0:42
Round 3
44 31 Jul 9:00 Schuetz-Schnider SUI [7] Saulko-Sidorenko KAZ [18] 2-0 (21-16, 21-14) 0:33
43 31 Jul 9:00 Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] Goranson E.-Ingeborgrud NOR [6] 2-0 (21-19, 23-21) 0:43
42 31 Jul 9:00 Quinn-Fischer USA [21] Grinbergs-Krumins LAT [4] 0-2 (19-21, 16-21) 0:40
41 31 Jul 9:00 Sebezs-Zalkalns LAT [16] Kulinich-Dyachenko UKR [9] 0-2 (12-21, 14-21) 0:27
Loser are ranked 17th
40 30 Jul 17:00 Jury-Bikicki AUS [15] Tenenbaum-Karasev RUS [1] 0-2 (14-21, 18-21) 0:39
39 30 Jul 16:55 Prokopiev-Moliboga RUS [26] Huseby-Lyng NOR [8] 2-1 (13-21, 21-17, 15-11) 0:50
38 30 Jul 17:20 Hauser-Poissant CAN [11] Vorobvev-"Seryi" KAZ [5] 0-2 (17-21, 19-21) 0:39
37 30 Jul 16:55 Nikolaev-Mykhayldv UKR [30] Stadnikov-Moroz UKR [20] 0-2 (14-21, 18-21) 0:34
36 30 Jul 16:00 Andelhof-Coucke BEL [13] Akhrem-Kavalenka BLR [14] 0-2 (16-21, 19-21) 0:34
35 30 Jul 16:05 Kalinine-Karpukhin RUS [12] Kryshen-Medyanyk UKR [22] 2-1 (16-21, 21-15, 15-9) 0:42
34 30 Jul 16:40 Syrovetnik-Syrovetnik UKR [25] Bukin-Khudoley UKR [10] 0-2 (13-21, 13-21) 0:32
33 30 Jul 16:00 Augoustides-Naidoo RSA [17] Engvik-Kleivenes NOR [2] 0-2 (14-21, 12-21) 0:29
Loser are ranked 25th
32 30 Jul 15:10 Jury-Bikicki AUS [15] Ioysher-Gorbachov UKR [31] 2-0 (21-16, 21-13) 0:24
31 30 Jul 15:55 Prokopiev-Moliboga RUS [26] Nikonenko-Gurchenko RUS [23] 2-0 (21-17, 21-13) 0:30
30 30 Jul 15:00 Hauser-Poissant CAN [11] Klyamar-Kutsmus UKR [27] 2-0 (21-11, 21-19) 0:31
29 30 Jul 14:15 Nikolaev-Mykhayldv UKR [30] Dudicov-Tkachenko MLD [19] 2-0 (21-13, 21-17) 0:30
28 30 Jul 14:13 Andelhof-Coucke BEL [13] Volianin-Chernomorets MLD [29] 2-0 (21-11, 21-13) 0:30
27 30 Jul 14:25 Tolubayev-Sedykh UKR [28] Kalinine-Karpukhin RUS [12] 0-2 (10-21, 15-21) 0:26
26 30 Jul 14:50 Gorchanyuck-Volik UKR [24] Syrovetnik-Syrovetnik UKR [25] 1-2 (21-19, 19-21, 13-15) 0:54
25     Bye Augoustides-Naidoo RSA [17]    
Round 2
24 30 Jul 13:45 Saulko-Sidorenko KAZ [18] Engvik-Kleivenes NOR [2] 2-1 (7-21, 21-18, 15-8) 0:50
23 30 Jul 13:25 Schuetz-Schnider SUI [7] Bukin-Khudoley UKR [10] 2-0 (21-17, 21-17) 0:35
22 30 Jul 13:30 Kryshen-Medyanyk UKR [22] Goranson E.-Ingeborgrud NOR [6] 1-2 (14-21, 21-12, 11-15) 0:43
21 30 Jul 13:30 Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] Akhrem-Kavalenka BLR [14] 2-0 (21-16, 21-13) 0:32
20 30 Jul 12:50 Stadnikov-Moroz UKR [20] Grinbergs-Krumins LAT [4] 0-2 (13-21, 14-21) 0:27
19 30 Jul 12:50 Vorobvev-"Seryi" KAZ [5] Quinn-Fischer USA [21] 0-2 (17-21, 19-21) 0:33
18 30 Jul 12:45 Kulinich-Dyachenko UKR [9] Huseby-Lyng NOR [8] 2-0 (21-11, 21-13) 0:32
17 30 Jul 12:50 Tenenbaum-Karasev RUS [1] Sebezs-Zalkalns LAT [16] 0-2 (26-28, 19-21) 0:44
Round 1
16 30 Jul 11:30 Ioysher-Gorbachov UKR [31] Engvik-Kleivenes NOR [2] 0-2 (19-21, 7-21) 0:29
15 30 Jul 11:30 Jury-Bikicki AUS [15] Saulko-Sidorenko KAZ [18] 1-2 (21-18, 17-21, 12-15) 1:08
14 30 Jul 11:30 Nikonenko-Gurchenko RUS [23] Bukin-Khudoley UKR [10] 0-2 (15-21, 15-21) 0:29
13 30 Jul 11:30 Schuetz-Schnider SUI [7] Prokopiev-Moliboga RUS [26] 2-0 (21-8, 21-17) 0:29
12 30 Jul 10:50 Klyamar-Kutsmus UKR [27] Goranson E.-Ingeborgrud NOR [6] 0-2 (19-21, 16-21) 0:33
11 30 Jul 10:45 Hauser-Poissant CAN [11] Kryshen-Medyanyk UKR [22] 0-2 (17-21, 18-21) 0:38
10 30 Jul 10:40 Dudicov-Tkachenko MLD [19] Akhrem-Kavalenka BLR [14] 0-2 (16-21, 12-21) 0:27
9 30 Jul 10:40 Kisselev-Zabuslayev KAZ [3] Nikolaev-Mykhayldv UKR [30] 2-0 (21-14, 21-12) 0:34
8 30 Jul 9:50 Volianin-Chernomorets MLD [29] Grinbergs-Krumins LAT [4] 0-2 (8-21, 13-21) 0:25
7 30 Jul 9:50 Andelhof-Coucke BEL [13] Stadnikov-Moroz UKR [20] 1-2 (21-18, 14-21, 11-15) 0:44
6 30 Jul 9:50 Quinn-Fischer USA [21] Kalinine-Karpukhin RUS [12] 2-1 (22-20, 18-21, 15-11) 0:50
5 30 Jul 9:50 Vorobvev-"Seryi" KAZ [5] Tolubayev-Sedykh UKR [28] 2-0 (24-22, 21-18) 0:34
4 30 Jul 9:00 Syrovetnik-Syrovetnik UKR [25] Huseby-Lyng NOR [8] 0-2 (14-21, 15-21) 0:34
3 30 Jul 9:00 Kulinich-Dyachenko UKR [9] Gorchanyuck-Volik UKR [24] 2-0 (21-13, 21-12) 0:34
2 30 Jul 9:00 Augoustides-Naidoo RSA [17] Sebezs-Zalkalns LAT [16] 0-2 (17-21, 19-21) 0:37
1     Tenenbaum-Karasev RUS [1] Bye