FIVB LAVANDOU SATELLITE 2003

   
Men's French Satellite 2003
Le Lavandou, 22 - 24 August

Main Draw Results
menuWT
HOME PAGE
Beach Volleyball Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualifications
Main Draw
Results
Ranking
Press Releases
Pictures
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Final 1st Place
32 24 Aug Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP Deulofeu-Molinier FRA 1-2 (21-18, 18-21, 12-15) 1:11
Final 3rd Place
31 24 Aug Canet-Hamel FRA Ces-Salvetti FRA 0-2 (17-21, 18-21) 0:40
Semi-finals
30 24 Aug Deulofeu-Molinier FRA Ces-Salvetti FRA 2-0 (21-14, 22-20) 0:49
29 24 Aug Canet-Hamel FRA Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP 0-2 (16-21, 16-21) 0:40
Quarterfinals
28 23 Aug Ces-Salvetti FRA Litva-RADO SVK 2-0 (21-15, 21-18) 0:32
27 23 Aug Deulofeu-Molinier FRA Skarlund-Huseby NOR 2-1 (21-19, 22-24, 15-9) 1:01
26 23 Aug Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP Engvik-Kleivenes NOR 2-1 (21-19, 16-21, 15-11) 1:00
25 23 Aug Canet-Hamel FRA Svensson J.-Ottosson SWE 2-0 (21-18, 21-13) 0:37
Pool A
18 22 Aug Canet-Hamel FRA Lakki-Ingeborgrud NOR 2-0 (21-13, 21-14) 0:34
17 22 Aug Cloutier-Côté CAN Litva-RADO SVK 0-2 (16-21, 24-26) 0:39
10 22 Aug Litva-RADO SVK Lakki-Ingeborgrud NOR 2-0 (21-18, 23-21) 0:39
9 22 Aug Canet-Hamel FRA Cloutier-Côté CAN 2-1 (21-11, 28-30, 15-6) 1:07
2 23 Aug Cloutier-Côté CAN Lakki-Ingeborgrud NOR 0-2 (14-21, 15-21) 0:36
1 23 Aug Canet-Hamel FRA Litva-RADO SVK 2-0 (21-15, 21-17) 0:34
Pool B
20 22 Aug Deulofeu-Molinier FRA Svensson J.-Ottosson SWE 2-0 (21-11, 21-14) 0:32
19 22 Aug Cole-Jury AUS Willner-Emmens SWE 0-2 (13-21, 17-21) 0:40
12 23 Aug Willner-Emmens SWE Svensson J.-Ottosson SWE 0-2 (18-21, 18-21) 0:50
11 22 Aug Deulofeu-Molinier FRA Cole-Jury AUS 2-0 (21-13, 23-21) 0:54
4 23 Aug Cole-Jury AUS Svensson J.-Ottosson SWE 0-2 (15-21, 12-21) 0:43
3 23 Aug Deulofeu-Molinier FRA Willner-Emmens SWE 2-0 (21-19, 21-15) 0:45
Pool C
22 23 Aug Ces-Salvetti FRA Oestberg-Sahlberg SWE 2-0 (21-16, 21-15) 0:36
21 23 Aug Grydeland-Kobbevik NOR Engvik-Kleivenes NOR 0-2 (18-21, 11-21) 0:32
14 23 Aug Engvik-Kleivenes NOR Oestberg-Sahlberg SWE 2-1 (21-14, 20-22, 15-11) 0:50
13 23 Aug Ces-Salvetti FRA Grydeland-Kobbevik NOR 2-0 (21-15, 21-17) 0:40
6 22 Aug Grydeland-Kobbevik NOR Oestberg-Sahlberg SWE 2-1 (21-15, 15-21, 15-9) 1:06
5 22 Aug Ces-Salvetti FRA Engvik-Kleivenes NOR 2-0 (21-15, 21-9) 0:34
Pool D
24 23 Aug Skarlund-Huseby NOR Murs-Puusepp EST 2-0 (21-10, 21-13) 0:35
23 23 Aug Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP Schoeb C.-Hunziker SUI 2-0 (21-10, 21-18) 0:39
16 23 Aug Schoeb C.-Hunziker SUI Murs-Puusepp EST 0-2 (18-21, 19-21) 0:40
15 23 Aug Skarlund-Huseby NOR Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP 1-2 (21-15, 16-21, 11-15) 0:57
8 22 Aug Yoyi Luis-Fran Rodriguez ESP Murs-Puusepp EST 2-0 (21-15, 21-10) 0:37
7 22 Aug Skarlund-Huseby NOR Schoeb C.-Hunziker SUI 2-0 (27-25, 21-16) 0:44