FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
TV programming
List of accredited
Calendars
 

 

 

  Berlin  2008   Men's Grand Slam
10.06.2008 -  15.06.2008

List of accredited Coaches

 
list accred. coach

2008 ACCREDITATIONS REQUESTS FOR COACHES

The following National Federations are requesting coaches accreditations accompanying a team in the
BERLIN, GERMANY (June 9-15) event:
 
NATIONALITY NAME TEAM NAME
AUS Anderson Steve Richardson-Kapa
AUS Anderson Steve Busch-Smith
AUS Nelson Michael Barnett-Cook
AUS Simon Naismith Schacht-Slack
AUS Robertson Grant Summer-Romanowski
AUT Solustri Marco Doppler-Gartmayer
AUT Olejnak Martin Schwaiger-Schwaiger
BEL Pinheiro Leandro Van Breedam-Mouha
BRA Castro Francisco Juliana-Larissa
BRA Martins Abel Renata-Talita
BRA Ribeiro Rodrigo Ana Paula-Shelda
BRA Salgado Izabel Maria Clara-Carolina
BRA Pessoa Leticia Sandra Pires-Leila
BRA Ricarte Ricardo-Emanuel
BRA Rocha Ronald Fabio Luiz-Marcio
BRA Franca Renato Pedro Solberg-Harley
BRA Freitas Marcos Franco-Pedro Cinha
CAN Larivee Vincent Cooke-Martin
CAN Moylan William Lessard-Maxwell
CUB Witfredo Garcia Rizo Francisco-Oney
CUB Osualoo Agustin Abreo Areney Tamara-Dalixia
CZE Dzavoronok Milan Klapalova-Petlova
DEN Peter Lyo Soderberg-Hoyer
ESP Jimenez Sixto Herrera-Mesa
ESP Sanchez Jover Francisco Gavira-Lario
ESP Gregorio Luis Alcon-Matveeva
ESP Campisi Luis Campisi-Lozano
EST Simson Raivo Kais-Vesik
FRA Penigaud Christian Faure-Sarpaux
FRA Lopez Virgil Dugrip-Gagliano
FRA Rossi Florent Deulofeu-Salvetti
GBR Grinlaubs Matt Boulton-Johns
GEO Freire Rossini Geor-Gia
GER Künkler Andreas Holtwick-Semmler
GER Küunkler Andreas Brink-Dieckmann
GER Severloh Dirk Goller-Ludwig
GER Vetter Ulrich Pohl-Rau
GER Dieckmann Markus Brink-Abeler-Jurich
GER Wagner Jürgen Reckermann-Urbatzka
GER Maronde Gerald Klemperer Koreng
GER Pierre-Andre Fröhlich Claasen-Röder
GRE Emmanouil Roumeliotis Karantasiou-Arvaniti
GRE Spyridon Karachalios Koutroumanidou-Tsiartsiani
ITA Antonicelli Nicolangelo Gloria-Momoli
ITA Silvio Lafuenti Gattelli-Perrotta
ITA Lequague Dionisio Lione-Varnier
ITA Demarinis Caterina Amore-Bizzotto
JPN Shoji Setoyama Asahi-Shiratori
JPN Ryoko Tokuno Saiki-Kusuhara
JPN Satoshi Watanabe Asao-Nishibori
JPN Tomohisa Yamamoto Tanaka-Koizumi
JPN Ednilson Costa Porangaba Junior Nishimura-Morikawa
LAT Birzulis Aigars Samoilovs-Plavins
LAT Pulins Ilmars Minuja-Fursone
NED Anfiloff Victor Van Lersel-Wesselink
NED Grenhuijzen Casper Nummerdor-Schull
NED Teffer Martin Boersma-Leenstra
NED Van der Kuip Michiel Boersma-Ronnes
NED Schoon-Kadijk Debora Kadijk-Mooren
NED de Kogel Richard de Gruijter-Ronnes
NOR Arvid Wigestrand Maaseide-Horrem
NOR Martin Engvik Koemperud-Skarlund
NOR Vento Masseide-Glesnes
NOR Jon Grydeland Hakedal-Torlen
NZL Feline Harder Pitman-Lochhead
PHI Mowrey Chad Pascua-Ilustre
POR Fidalgo Francisco Maia-Brenha
RUS Mascagna Gianni Uryadova-Shiryaeva
RUS Demin Yury Barshk-Koldoinsky
RUS Senchenko Alexander Koshkarev-Prokopiev
SUI Beck Sebi Forrer-Schmocker
SUI Luthy Fabian Heyer-Heuscher
SUI Saxer Philippe Laciga-Schnider
SUI Verge Depre Jean Charles Kuhn-Schwer
SWE Svensson Ulric Berg-Brinkborg
SWE Pinheiro Wesley Lundqvist-Lundqvist
UKR Bukin Vasyl Babich-Nikolayev
UKR Bukina Lyubov Mykhaylov-Khudoley
UKR Kutsenko Volodymyr Osheyko-Baburina
USA O'Brien Jeffrey Gibb-Rosenthal
USA Corso Danaleee Rogers-Dalhausser
USA Wood Alison Walsh-May-Treanor
USA Coley Kyman April Ross-Jen Boss
USA Sicoli Marcio Fuerbringer-Jennings