Salvador de Bahia  2005   Women's Open
18.10.2005 -  22.10.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 22 Oct 09:00 Walsh-May-Treanor USA [1] Felisberta Silva-França BRA [2] 2-1 (16-21, 21-18, 15-12) 0:58
Final 3rd Place
61 22 Oct 07:30 Wacholder-Youngs USA [6] Ribeiro-Antunes BRA [3] 2-0 (21-18, 21-15) 0:41
Semi-finals
60 21 Oct 16:00 Felisberta Silva-França BRA [2] Ribeiro-Antunes BRA [3] Injury for team B 0:43
59 21 Oct 15:00 Walsh-May-Treanor USA [1] Wacholder-Youngs USA [6] 2-0 (21-18, 21-16) 0:39
Loser are ranked 5th
58 21 Oct 12:00 Ribeiro-Antunes BRA [3] Adriana Behar-Shelda BRA [4] 2-1 (21-18, 17-21, 16-14) 1:03
57 21 Oct 11:00 Mason-Kessy USA [12] Wacholder-Youngs USA [6] 1-2 (21-18, 13-21, 13-15) 0:55
Loser are ranked 7th
56 21 Oct 08:30 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] Ribeiro-Antunes BRA [3] 1-2 (18-21, 21-16, 14-16) 1:01
55 21 Oct 07:30 Mason-Kessy USA [12] Ana Paula-Barros BRA [9] 2-1 (18-21, 21-13, 15-12) 0:56
Round 4
54 20 Oct 16:00 Wacholder-Youngs USA [6] Felisberta Silva-França BRA [2] 1-2 (15-21, 21-18, 12-15) 0:58
53 20 Oct 15:00 Walsh-May-Treanor USA [1] Adriana Behar-Shelda BRA [4] 2-0 (21-17, 21-18) 0:38
Loser are ranked 9th
52 20 Oct 16:00 Gattelli-Perrotta ITA [26] Ribeiro-Antunes BRA [3] 0-2 (12-21, 25-27) 0:39
51 20 Oct 16:00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] Tian Jia-L.Wang CHN [10] 2-0 (30-28, 21-17) 0:51
50 20 Oct 15:00 Keizer-Leenstra NED [11] Ana Paula-Barros BRA [9] 1-2 (21-19, 22-24, 11-15) 0:59
49 20 Oct 15:00 Mônica Paludo-Vieira BRA [32] Mason-Kessy USA [12] 1-2 (21-18, 13-21, 10-15) 1:04
Loser are ranked 13th
48 20 Oct 14:00 Gattelli-Perrotta ITA [26] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [17] 2-0 (28-26, 21-18) 0:47
47 20 Oct 14:00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] Karadassiou-Arvaniti GRE [5] 2-1 (21-12, 18-21, 15-7) 0:57
46 20 Oct 13:00 Keizer-Leenstra NED [11] Hamzaoui-Barrera FRA [19] 2-0 (21-16, 21-18) 0:38
45 20 Oct 13:00 Mônica Paludo-Vieira BRA [32] Brink-Abeler-Jurich GER [24] 2-1 (15-21, 27-25, 15-12) 0:55
Round 3
44 20 Oct 12:00 Tian Jia-L.Wang CHN [10] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (17-21, 13-21) 0:40
43 20 Oct 12:00 Ribeiro-Antunes BRA [3] Wacholder-Youngs USA [6] 0-2 (15-21, 12-21) 0:29
42 20 Oct 12:00 Mason-Kessy USA [12] Adriana Behar-Shelda BRA [4] 0-2 (14-21, 14-21) 0:39
41 20 Oct 12:00 Walsh-May-Treanor USA [1] Ana Paula-Barros BRA [9] 2-0 (25-23, 21-18) 0:43
Loser are ranked 17th
40 20 Oct 11:00 Kusuhara-Urata JPN [18] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [17] 0-2 (14-21, 14-21) 0:40
39 20 Oct 11:00 Gattelli-Perrotta ITA [26] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [8] 2-0 (21-17, 22-20) 0:44
38 20 Oct 10:00 Koizumi-Tanaka JPN [27] Karadassiou-Arvaniti GRE [5] 0-2 (12-21, 14-21) 0:35
37 20 Oct 10:00 Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [14] Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
36 20 Oct 08:30 Uddstahl-Lundquist SWE [29] Hamzaoui-Barrera FRA [19] 1-2 (24-22, 13-21, 13-15) 0:58
35 20 Oct 08:30 Faure-Sarpaux FRA [21] Keizer-Leenstra NED [11] 1-2 (17-21, 21-18, 8-15) 0:54
34 20 Oct 07:30 Brink-Abeler-Jurich GER [24] Kadijk R.-Mooren NED [7] 2-0 (21-14, 21-14) 0:29
33 20 Oct 07:30 Mônica Paludo-Vieira BRA [32] Torlen-Hakedal NOR [15] 2-0 (21-13, 21-14) 0:35
Loser are ranked 25th
32 19 Oct 15:30 Kusuhara-Urata JPN [18] Maaseide-Wiig NOR [31] 2-0 (21-14, 21-17) 0:35
31 19 Oct 15:30 Gattelli-Perrotta ITA [26] Kadjo-Arjona FRA [23] 2-0 (21-19, 21-19) 0:43
30 19 Oct 14:30 Montagnolli-Swoboda AUT [22] Koizumi-Tanaka JPN [27] 0-2 (16-21, 11-21) 0:33
29 19 Oct 14:30 Goller-Ludwig GER [30] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [14] 0-2 (11-21, 18-21) 0:31
28 19 Oct 13:30 Zhang-Wang Fei CHN [20] Uddstahl-Lundquist SWE [29] 1-2 (20-22, 28-26, 10-15) 0:58
27 19 Oct 13:30 Schwaiger-Schwaiger AUT [28] Faure-Sarpaux FRA [21] 1-2 (21-13, 20-22, 12-15) 0:51
26 19 Oct 12:30 Brink-Abeler-Jurich GER [24] Claasen-Röder GER [25] 2-0 (21-17, 21-18) 0:32
25 19 Oct 12:30 Mônica Paludo-Vieira BRA [32] Lessard-Maxwell CAN [16] 2-0 (21-13, 21-14) 0:35
Round 2
24 19 Oct 15:30 Torlen-Hakedal NOR [15] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (20-22, 13-21) 0:39
23 19 Oct 15:30 Kadijk R.-Mooren NED [7] Tian Jia-L.Wang CHN [10] 1-2 (21-13, 13-21, 11-15) 0:43
22 19 Oct 14:30 Keizer-Leenstra NED [11] Wacholder-Youngs USA [6] 0-2 (16-21, 16-21) 0:29
21 19 Oct 14:30 Ribeiro-Antunes BRA [3] Hamzaoui-Barrera FRA [19] 2-0 (21-7, 21-14) 0:30
20 19 Oct 13:30 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] Adriana Behar-Shelda BRA [4] 1-2 (17-21, 21-19, 13-15) 1:00
19 19 Oct 13:30 Karadassiou-Arvaniti GRE [5] Mason-Kessy USA [12] 0-2 (21-23, 19-21) 0:46
18 19 Oct 12:30 Ana Paula-Barros BRA [9] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [8] 2-1 (13-21, 25-23, 19-17) 1:10
17 19 Oct 12:30 Walsh-May-Treanor USA [1] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [17] 2-0 (21-15, 24-22) 0:35
Round 1
16 19 Oct 10:30 Maaseide-Wiig NOR [31] Felisberta Silva-França BRA [2] 0-2 (17-21, 15-21) 0:46
15 19 Oct 10:30 Torlen-Hakedal NOR [15] Kusuhara-Urata JPN [18] 2-0 (21-17, 21-19) 0:47
14 19 Oct 10:30 Kadjo-Arjona FRA [23] Tian Jia-L.Wang CHN [10] 0-2 (21-23, 16-21) 0:41
13 19 Oct 10:30 Kadijk R.-Mooren NED [7] Gattelli-Perrotta ITA [26] 2-1 (15-21, 21-19, 17-15) 0:57
12 19 Oct 09:40 Koizumi-Tanaka JPN [27] Wacholder-Youngs USA [6] 0-2 (13-21, 13-21) 0:39
11 19 Oct 09:40 Keizer-Leenstra NED [11] Montagnolli-Swoboda AUT [22] 2-0 (21-9, 23-21) 0:24
10 19 Oct 09:40 Hamzaoui-Barrera FRA [19] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [14] 2-1 (21-16, 18-21, 15-10) 0:55
9 19 Oct 09:40 Ribeiro-Antunes BRA [3] Goller-Ludwig GER [30] 2-1 (13-21, 21-18, 15-12) 0:50
8 19 Oct 08:50 Uddstahl-Lundquist SWE [29] Adriana Behar-Shelda BRA [4] 0-2 (11-21, 17-21) 0:40
7 19 Oct 08:50 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [13] Zhang-Wang Fei CHN [20] 2-0 (21-17, 21-18) 0:40
6 19 Oct 08:50 Faure-Sarpaux FRA [21] Mason-Kessy USA [12] 0-2 (17-21, 17-21) 0:40
5 19 Oct 08:50 Karadassiou-Arvaniti GRE [5] Schwaiger-Schwaiger AUT [28] 2-0 (21-17, 21-16) 0:34
4 19 Oct 08:00 Claasen-Röder GER [25] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [8] 0-2 (19-21, 19-21) 0:41
3 19 Oct 08:00 Ana Paula-Barros BRA [9] Brink-Abeler-Jurich GER [24] 2-1 (21-23, 21-13, 15-10) 0:48
2 19 Oct 08:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [17] Lessard-Maxwell CAN [16] 2-0 (21-17, 21-12) 0:37
1 19 Oct 08:00 Walsh-May-Treanor USA [1] Mônica Paludo-Vieira BRA [32] 2-0 (21-16, 21-15) 0:33