Saint Petersburg  2005   Men's Open
06.07.2005 -  10.07.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
62 10 Jul 15:00 Emanuel-Ricardo BRA [1] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 2-1 (21-19, 22-24, 18-16) 1:12
Final 3rd Place
61 10 Jul 14:00 Tande-Franco BRA [5] Benjamin-Harley BRA [3] 2-0 (21-10, 21-16) 0:48
Semi-finals
60 09 Jul 15:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Benjamin-Harley BRA [3] 2-1 (19-21, 21-18, 16-14) 1:08
59 09 Jul 14:00 Emanuel-Ricardo BRA [1] Tande-Franco BRA [5] 2-0 (21-16, 21-12) 0:40
Loser are ranked 5th
58 09 Jul 12:00 Benjamin-Harley BRA [3] Heuscher-Kobel SUI [4] Injury for team B  
57 09 Jul 11:00 Tande-Franco BRA [5] Brink-Schneider K. GER [6] 2-0 (21-16, 21-16) 0:45
Loser are ranked 7th
56 09 Jul 10:00 Conde-Salema ARG [7] Benjamin-Harley BRA [3] 0-2 (11-21, 14-21) 0:39
55 09 Jul 9:00 Tande-Franco BRA [5] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 2-0 (21-17, 21-18) 0:46
Round 4
54 08 Jul 17:00 Brink-Schneider K. GER [6] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (16-21, 21-23) 0:49
53 08 Jul 18:00 Emanuel-Ricardo BRA [1] Heuscher-Kobel SUI [4] 2-0 (21-19, 21-10) 0:39
Loser are ranked 9th
52 08 Jul 19:00 Boersma E.-Kogel NED [16] Benjamin-Harley BRA [3] 0-2 (6-21, 22-24) 0:36
51 08 Jul 19:00 Ronnes-De Gruijter NED [13] Conde-Salema ARG [7] 1-2 (13-21, 21-19, 13-15) 0:54
50 08 Jul 18:00 Klemperer-Koreng GER [14] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 1-2 (17-21, 21-18, 14-16) 1:03
49 08 Jul 17:00 Berg B.-Svensson R. SWE [23] Tande-Franco BRA [5] 0-2 (19-21, 16-21) 0:44
Loser are ranked 13th
48 08 Jul 16:00 Barsouk-Arkaev RUS [9] Boersma E.-Kogel NED [16] 1-2 (16-21, 21-15, 13-15) 0:48
47 08 Jul 16:00 Ronnes-De Gruijter NED [13] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 2-0 (21-18, 21-19) 0:44
46 08 Jul 15:00 Pedrosa-Rosas POR [28] Klemperer-Koreng GER [14] 0-2 (16-21, 15-21) 0:37
45 08 Jul 15:00 Q. Xu-Xu CHN [17] Berg B.-Svensson R. SWE [23] 1-2 (21-17, 17-21, 13-15) 1:03
Round 3
44 08 Jul 14:00 Conde-Salema ARG [7] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (15-21, 17-21) 0:38
43 08 Jul 14:00 Benjamin-Harley BRA [3] Brink-Schneider K. GER [6] 1-2 (21-15, 16-21, 13-15) 0:56
42 08 Jul 14:00 Tande-Franco BRA [5] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (13-21, 13-21) 0:37
41 08 Jul 14:00 Emanuel-Ricardo BRA [1] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 2-0 (21-16, 21-16) 0:41
Loser are ranked 17th
40 08 Jul 12:50 Prosser-Richardson AUS [18] Boersma E.-Kogel NED [16] 0-2 (12-21, 19-21) 0:34
39 08 Jul 12:40 Asahi-Watanabe JPN [26] Barsouk-Arkaev RUS [9] 1-2 (20-22, 21-13, 10-15) 0:58
38 08 Jul 12:50 Berger-Doppler AUT [11] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 1-2 (21-17, 20-22, 9-15) 0:57
37 08 Jul 12:50 Cunha-Dulinski BRA [19] Ronnes-De Gruijter NED [13] 0-2 (18-21, 17-21) 0:47
36 08 Jul 12:00 Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] Klemperer-Koreng GER [14] 0-2 (18-21, 13-21) 0:36
35 08 Jul 12:00 Pedrosa-Rosas POR [28] Rossell-Villar CUB [22] 2-1 (17-21, 23-21, 15-11) 0:57
34 08 Jul 12:00 Pitman-Lochhead NZL [25] Berg B.-Svensson R. SWE [23] 0-2 (20-22, 14-21) 0:42
33 08 Jul 12:00 Q. Xu-Xu CHN [17] Cadieux-Van Huizen CAN [15] 2-0 (21-17, 21-15) 0:46
Loser are ranked 25th
32 07 Jul 16:30 Prosser-Richardson AUS [18] Kouchnerev-Kulikovsky RUS [31] 2-1 (21-16, 19-21, 15-12) 1:00
31 07 Jul 16:30 Asahi-Watanabe JPN [26] Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] 2-0 (23-21, 25-23) 0:46
30 07 Jul 16:30 Berger-Doppler AUT [11] Michalopoulos-Xenakis GRE [27] 2-0 (21-15, 21-19) 0:40
29 07 Jul 16:50 Zaitsev-Karasev RUS [30] Cunha-Dulinski BRA [19] 0-2 (18-21, 13-21) 0:52
28 07 Jul 15:30 Polte-Schiewe GER [20] Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] 0-2 (19-21, 16-21) 0:43
27 07 Jul 15:30 Pedrosa-Rosas POR [28] Papaleo Pérez-Hernandez PUR [21] 2-1 (18-21, 21-12, 15-10) 0:54
26 07 Jul 15:30 Nowotny-Gartmayer AUT [24] Pitman-Lochhead NZL [25] 0-2 (14-21, 18-21) 0:36
25 07 Jul 15:30 Tarakanov-Polnitski RUS [32] Q. Xu-Xu CHN [17] 0-2 (16-21, 7-21) 0:33
Round 2
24 07 Jul 14:30 Cadieux-Van Huizen CAN [15] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (19-21, 17-21) 0:43
23 07 Jul 14:30 Conde-Salema ARG [7] Berg B.-Svensson R. SWE [23] 2-0 (21-17, 21-19) 0:41
22 07 Jul 14:30 Rossell-Villar CUB [22] Brink-Schneider K. GER [6] 0-2 (23-25, 15-21) 0:42
21 07 Jul 14:30 Benjamin-Harley BRA [3] Klemperer-Koreng GER [14] 2-1 (21-14, 17-21, 15-10) 0:51
20 07 Jul 13:30 Ronnes-De Gruijter NED [13] Heuscher-Kobel SUI [4] 0-2 (17-21, 13-21) 0:37
19 07 Jul 13:30 Tande-Franco BRA [5] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 2-0 (21-11, 21-17) 0:48
18 07 Jul 14:20 Barsouk-Arkaev RUS [9] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 0-2 (20-22, 18-21) 0:45
17 07 Jul 13:30 Emanuel-Ricardo BRA [1] Boersma E.-Kogel NED [16] 2-0 (21-12, 21-17) 0:36
Round 1
16 07 Jul 13:30 Kouchnerev-Kulikovsky RUS [31] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (10-21, 12-21) 0:40
15 07 Jul 12:30 Cadieux-Van Huizen CAN [15] Prosser-Richardson AUS [18] 2-1 (21-18, 19-21, 15-11) 1:05
14 07 Jul 12:30 Berg B.-Svensson R. SWE [23] Horrem-Pettersen E.P. NOR [10] 2-0 (21-18, 21-15) 0:45
13 07 Jul 12:30 Conde-Salema ARG [7] Asahi-Watanabe JPN [26] 2-0 (21-17, 21-12) 0:33
12 07 Jul 11:30 Michalopoulos-Xenakis GRE [27] Brink-Schneider K. GER [6] 0-2 (13-21, 17-21) 0:39
11 07 Jul 11:30 Berger-Doppler AUT [11] Rossell-Villar CUB [22] 0-2 (16-21, 19-21) 0:44
10 07 Jul 11:30 Cunha-Dulinski BRA [19] Klemperer-Koreng GER [14] 1-2 (21-12, 23-25, 14-16) 1:08
9 07 Jul 10:40 Benjamin-Harley BRA [3] Zaitsev-Karasev RUS [30] 2-1 (17-21, 21-16, 15-10) 1:09
8 07 Jul 10:40 Vorobvev-Zabuslayev KAZ [29] Heuscher-Kobel SUI [4] 1-2 (15-21, 21-16, 11-15) 0:47
7 07 Jul 10:40 Ronnes-De Gruijter NED [13] Polte-Schiewe GER [20] 2-0 (21-13, 21-15) 0:35
6 07 Jul 9:50 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [21] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 0-2 (12-21, 18-21) 0:43
5 07 Jul 9:50 Tande-Franco BRA [5] Pedrosa-Rosas POR [28] 2-0 (21-11, 21-14) 0:36
4 07 Jul 9:00 Pitman-Lochhead NZL [25] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [8] 0-2 (12-21, 11-21) 0:35
3 07 Jul 9:50 Barsouk-Arkaev RUS [9] Nowotny-Gartmayer AUT [24] 2-0 (22-20, 21-18) 0:48
2 07 Jul 9:00 Q. Xu-Xu CHN [17] Boersma E.-Kogel NED [16] 0-2 (20-22, 14-21) 0:39
1 07 Jul 9:00 Emanuel-Ricardo BRA [1] Tarakanov-Polnitski RUS [32] 2-0 (21-17, 21-12) 0:38